Hlavička
Rady a tipy -
09/04/2018

Řidič autobusu dostal mrtvici, ale zachránil cestující. Jak poznat mrtvici?

Mrtvice přichází náhle. Člověk ji na sobě může poznat i sám, často ale musí přijít pomoc z okolí. Předvídavost řidiče pražského autobusu s mozkovou příhodou zachránila život jemu i cestujícím. Včas zastavil. Dokázali byste i vy na sobě nebo blízkém poznat mrtvici? Jak na to?

reklama

reklama

Ten případ se odehrál už v březnu, ale pražští záchranáři ho zveřejnili hlavně jako varování i osvětu. Padesátiletý řidič linkového autobusu zrovna seděl za volantem, když ho v Praze-Kobylisích nečekaně postihla mrtvice. V tu chvíli v autobuse vezl 80 cestujících.

\""Podle vlastních slov pocítil během řízení divný pocit. Nejdříve si myslel, že se mu jen poškodila odpružená sedačka, ale nezvyklý pocit sílil. Ještě před blížícím se prudkým kopcem proto s téměř plně obsazeným autobusem zastavil na kraji silnice,\"" uvedli v tiskové zprávě záchranáři.


reklama

Rychlost je zásadní

Že šlo opravdu o život, a nejen řidiči, dokládá i fakt, že při příjezdu sanitky už nemohl hýbat celou polovinou těla. \""Kdyby pokračoval v jízdě, je téměř jisté, že by s autobusem nedokázal zastavit. Podle zasahujících záchranářů se řidič zachoval s obrovskou mírou profesionality a zodpovědnosti,\"" pochválili muže záchranáři.

Pomohl nejen cestujícím, ale i sobě. Rychlý zásah a včasná pomoc jsou totiž u cévních mozkových příhod klíčové. \""Cévní mozkové příhody, tzv. mrtvice, jsou velmi zákeřná onemocnění. Přicházejí znenadání a lidé prvotní příznaky velmi často podcení. Následky ale mohou skončit i smrtí nebo ochrnutím. Při záchraně života rozhodují minuty. K typickým příznakům patří náhlé postižení řeči, pohybu a koordinace, pokles koutku úst, necitlivost tváře, porucha vidění, zmatenost,\"" upozornili v komentáři k případu záchranáři.


Poučka k postupu při mrtvici

Jak mrtvici rozeznat? Je to relativně snadné. A existuje na to i mnemotechnická poučka - bohužel v angličtině a je špatně převoditelná do češtiny, ale přesto stojí za to ji znát a vědět, co při mrtvici dělat.

Ona pomůcka v angličtině vychází ze slova FAST, což v překladu znamená rychle a upozorňuje na to, že je při cévní mozkové příhodě třeba jednat okamžitě. Písmena slova fast ale zároveň tvoří počáteční písmena jednoduché metody, jak mrtvici odhalit:


F (Face - tvář)

A (Arm - ruka)

S (Speech - řeč)

T (Time - čas)


Pozor na tvář, ruce, řeč a chování

Odkaz na tvář znamená, že bychom si měli všímat proměny mimiky u člověka, kterého právě postihla mrtvice. Při mozkové příhodě totiž velmi často ochrne jedna strana tváře. Člověku viditelně poklesne koutek úst, tvář i svaly kolem oka. Pokud si nejste jisti, poručte postiženému, aby se usmál. Pokud bude mít ochrnutou jednu stranu úst a úsměv bude křivý, jde nejspíš o mrtvici.

Stejně jako na symetrii tváře lze odhalit mozkovou příhodu podle ovládání rukou. Postiženému řekněte, aby předpažil obě ruce. Pokud je nedokáže zvednout do stejné roviny a jedna ruka poklesává, jde rovněž o příznak rozvíjející se mrtvice.

Posledním z doporučovaných příznaků je řeč. I ta často pomůže k odhalení akutního problému. Člověk postižený mrtvicí mluví zmateně, není schopen odpovídat na jednoduché otázky nebo slova třeba nesmyslně opakuje. Pokud se s tím u někoho setkáte, zaměřte se na předchozí příznaky.


Jaká je první pomoc při mozkové příhodě?

Posledním písmenem pomůcky FAST je T. Odkazuje na Time, čas. Znamená to, že je třeba jednat rychle a neodkladně, pokud jste odhalili alespoň jeden z výše uvedených příznaků. Co ale potom?

V první řadě neodkladně volejte záchrannou službu. A to i v případě, že si nejste jistí, jestli o mrtvici skutečně jde. Dispečer nebo dispečerka na lince vás pak snadno navedou. Postiženého člověka nemusíte ukládat do žádné stabilizované polohy, ale musíte ho kontrolovat. Uklidněte ho a doporučte mu, aby se co nejméně namáhal. Pokud je to nutné, zajistěte tepelný komfort - ať už stín nebo třeba teplou bundu navíc.

Ze všeho nejdůležitější je, abyste pak s postiženým vydrželi a neustále mu kontrolovali vědomí a dýchání. Teprve pokud by člověk přestal dýchat, bude potřebovat srdeční masáž. Ale to už je jiná kapitola první pomoci. V tu chvíli by s vámi navíc zřejmě už byla operátorka záchranky ve spojení a poskytla by vám další rady.

David Garkisch

Foto: Flickr.com, Dennis van Zuijlekom, (CC BY-SA 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama