Roušky se vrací. Budou znovu povinné i venku nebo v autech

Česko postupně přistupuje ke stejným opatřením, která země zakusila už na jaře. Od středy bude povinné nosit roušku nejen ve všech vnitřních prostorách, ale i venku. Bez roušek se neobejdou ani lidé, kteří pojedou v autě s někým jiným než se členy své rodiny.

Nová opatření oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula po jednání vlády. Ve hře je stále takzvaný lockdown, který by znamenal až jakousi celostátní karanténu a omezení pohybu osob. O něm ale vláda podle Prymuly tento týden jednat ještě nebude. Vláda počká na výsledky zpřísněných opatření, která zavedla už předminulý týden. Více v článku Česko sevřou na dva týdny přísná omezení. Ve sportu, kultuře i školách


Zásada pro (ne)použití roušek: Nepotkávat se

Od středy budou opatření ještě přísnější a roušky budeme muset povinně nosit  venku. Podobnou povinnost si Česko prožilo už letos na jaře, kdy se roušky nosily uvnitř i venku a takřka bez výjimek.

Tentokrát ovšem ministerstvo zdravotnictví vycházelo z předchozích zkušeností i kritiky a povinné nošení roušek proti jaru zmírnilo. Lidé je budou muset nosit "v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti".

Lidé tak budou moci individuálně sportovat nebo roušku odložit ve chvíli, kdy je jisté, že se nepotkají zblízka s jiným cizím člověkem. Rodiny si spolu budou moci vyrazit i bez roušky a podobně pak spolu mohou cestovat v jednom autě. Pokud by v něm ale seděl někdo další, budou muset mít všichni cestující nasazenou roušku. 


Prymula: Roušky jsou teď potřeba

"Čím je chladnější počasí, tím narůstá význam roušek venku," vysvětlil ministr zdravotnictví Prymula s tím, že podobně jako na jaře mohou roušky snížit také přenos jiných sezónních respiračních nákaz.

I to by mohlo pomoci přetíženému zdravotnictví. Tomu hrozí kolaps, pokud by počet nakažených lékařů a sester dál stoupal dosavadním tempem, kdy se počet nakažených zdravotníků zdvojnásobuje každých deset dní. Za katastrofu takový scénář označil i prezident lékařské komory. Více o tom v článku Kubek: Musíme zabránit epidemii mezi zdravotníky. Za každou cenu


Výjimky z povinných roušek

Roušky bude tedy nově nutné nosit téměř všude - ve vnitřních prostorách všech budov (s výjimkou domácnosti nebo ubytování), na všech nádražích, nástupištích a ve všech druzích hromadné dopravy.

Této povinnosti jsou zbaveny děti do dvou let, duševně nemocní nebo například domovy pro seniory. Výjimku z nošení roušek a respirátorů mají také moderátoři, herci či tanečníci a sportovci při tréninku. Pro chvíli svatebního focení ji mohou odložit také snoubenci. Jinak se ovšem vztahuje povinnost téměř na všechny a téměř za všech situací, kdy se lidé potkávají.


Plošné testování v Česku zřejmě nebude

Ministr zdravotnictví Prymula dnes zamítl i nápad s plošným testováním populace. Nejprve podle něj bude nutné ověřit účinnost této metody a spolehlivost tzv. antigenních testů. "Až budeme mít jistotu, že záchytnost v tom modelu je taková, jakou chceme mít, tak bychom šli do plošnějšího schématu s tím, že určitě nepůjdeme do modelu, kdy bychom protestovali kompletně celou populaci," uvedl po zasedání vlády.

Od středy zpřísněná protiepidemická opatření Prymula vysvětlil nepříliš pozitivními statistikami o výskytu koronaviru v Česku. Narůstá podle něj i počet pacientů mezi nejohroženějšími skupinami. Rekordní nárůsty přitom nepolevují. Naposledy jsme o tom psali v sobotu v článku Koronavirus přesáhl další metu: 11 tisíc nakažených za jediný den


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Nosíte roušku nebo respirátor všude podle pravidel?

Celkem hlasovalo 1160 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům