Hlavička
Zprávy -
07/02/2018

Ruské zdravotnictví: Těhotnou na mráz, dokumentaci na WC

České směřování k Rusku se skloňuje nejpozději od prezidentských voleb, možná už těch předposledních. Z Ruska pronikají zase jiné zprávy. V posledních dvou týdnech například dva šokující příklady úrovně ruského zdravotnictví. V Rusku byste stonat asi nechtěli...

reklama

reklama

Každá stížnost na české zdravotnictví naprosto bledne před dvěma nedávnými zprávami z ruských nemocnic, o kterých informuje i tamní domácí agentura Interfax. Spolu s údaji z ruských statistik o zdraví a úmrtnosti jde o alarmující úkaz selhávání celého zdravotnického systému.


Těhotnou dívku vyhodili z nemocnice na mráz. Zemřela

reklama

Nejprve se koncem ledna dostala do médií šokující zpráva o úmrtí jednadvacetileté těhotné Rusky. V horečce ji vyhodili v noci do mrazu z nemocnice, protože neměla doklady a kartu  zdravotního pojištění. Doklady jí totiž předtím ukradli v Moskvě. Zemřelo v ní nejprve dítě a později i ona.

Tragédie se stala ve městě Simferopol, na Rusy okupovaném Krymu. Média zjistila podrobnosti. Tatiana Pimenova (21) se na Krym přistěhovala z Ruska za svým manželem. Byla půl roku těhotná, když se jí večer udělalo špatně. Sanitku si přivolala dvakrát. Poprvé dostala injekci, ale bála se odvozu do nemocnice. Když se jí znovu přitížilo a teplota stoupla na 39 °C, sanitka ji už odvezla.

Skončila v nemocnici v Simferopolu. Udělali jí testy, ale z gynekologie ji uprostřed noci vyhodili. \""Jsme také lidé, musíme spát,\"" řekli jí prý a později to novinářům tlumočila její matka. Tatiana skončila ve tři hodiny ráno v mrazivé noci před nemocnicí i přesto, že na sobě měla jen tenisky, tenké kalhoty, bundu a u sebe vybitý mobil.


Nejprve zemřelo dítě, potom matka

Teprve po hodině těhotnou Tatianu oslovila kolemjdoucí žena a nechala ji zavolat manželovi. Pak dívce sehnala taxi a poslala ji domů. Tam se už vrátila s teplotou kolem 40 °C. Příbuzným řekla, že jí v nemocnici označili za bezdomovce a vyhodili. Těhotná dívka neměla pas ani kartu zdravotního pojištění, protože jí doklady před časem ukradli v Moskvě. Z Krymu o ně marně žádala týdny. 

Ukázalo se, že její dítě mrazivou noc nepřežilo. Když ji chystali k operaci, zemřela i ona. Podle lékařů podlehla virové pneumonii, ale jinak odmítli cokoli sdělit. Včetně jmen sloužícího personálu, který vyhodil těhotnou dívku v noci na mráz. Rodiče dívky usilují o soudní proces s nemocnicí a najali si právníka. Ten ovšem prohlásil, že není jisté, jestli se případem bude soud zabývat. 


Zdravotní dokumentace namísto toaletního papíru

Druhý případ sice není tak tragický, ale o úrovni ruského zdravotnictví svědčí neméně nelichotivě. Ruská agentura Interfax informovala před několika dny o skandálu v okresním městě Kočevo na jihoruském Uralu.

Policie dostala oznámení, že v nemocnici volně leží sady papírových zdravotnických dokumentací pacientů nemocnice. Ukázalo se, že dokumentace odložená na okenním parapetu WC sloužila místo toaletního papíru, který vyšetřovatelé nikde nenašli.

Toaleta přitom nebyla ani služební, sloužila nejen personálu, pacientům, ale i návštěvníkům nemocnice. Svérázný přístup k velmi soukromým údajům o zdraví cizích lidí měl tak každý. 


Rusko ničí alkohol, drogy, AIDS, tmářství, chudoba i špatné zdravotnictví

Rusku i podle OSN hrozí vymírání a do roku 2050 by mohlo přijít o třetinu obyvatel. Doplácí nejen na katastrofální stav zdravotnictví, ale dlouhodobě také na sociální politiku a životní styl obyvatel. Rusové podle statistik abnormálně více než jiné národy umírají na kardiovaskulární nemoci a tzv. vnější příčiny, mezi které patří otravy alkoholem nebo sebevraždy.

Mimořádně nepříznivý je i rostoucí počet lidí infikovaných virem HIV. Podle expertů jde o nejhorší epidemii v Evropě. V Rusku je podle odhadů až 1,4 milionu lidí infikovaných HIV, což je jedno procento populace.

Rusko tak doplácí na svoji politiku vůči drogově závislým nebo homosexuálům. Brojí proti běžné sexuální výchově nebo preventivním programům výměny injekčních jehel či bezplatnému testování HIV. Důsledkem je epidemie HIV.

David Garkisch


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama