Semafor v Česku: Riziková je Praha a Frýdek-Místek. Plošně se prý virus nešíří

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo mapu okresů podle nákazy koronavirem. Zvýšené riziko platí už jen pro Prahu a okres Frýdek-Místek. Celkově je podle ministerstva situace v zemi údajně stabilizovaná, byť zároveň přiznává, že virus zasahuje mnoho okresů.

Na covidovém semaforu zůstává zelená už jen Praha a okres Frýdek-Místek. Jsou tak na prvním stupni rizika, ale bez komunitního přenosu, kdy přibývá případů, u kterých nelze dohledat zdroj nákazy. 


Ministerstvo zdravotnictví: Situace je pod kontrolou

„V lokalitách se zvýšeným výskytem nákazy je situace pod kontrolou, nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, nerostou počty hospitalizovaných. Nejde o plošné šíření regionálního rozsahu, hlášení KHS (krajské hygienické stanice, pozn. red.) vykazuje naprostou většinu úspěšně podchycených kontaktů,“ uvedlo k nově aktualizovanému semaforu Ministerstvo zdravotnictví.

Zpráva ale zároveň přiznává, že sporadická ohniska covidu-19 zasahují do mnoha okresů. Lidé obvykle buď nemají vůbec žádné příznaky, nebo jen mírné. „Tato lokální ohniska nákazy jsou tvořená z velké části asymptomatickými případy nebo pacienty s mírným průběhem onemocnění,“ tvrdí Ministerstvo zdravotnictví.


Praha má jako metropole smůlu. Hodně lidí na malém místě

Praze komplikuje epidemiologickou situaci to, že je metropolí, cestují do ní lidé, kumulují se tam a ve městě je zdaleka nejvíc veřejných akcí. Podle Ministerstva zdravotnictví se to ovšem podobá situaci v jiných hlavních městech, odkud jsou hlášena také nejvyšší čísla, konkrétně použilo srovnání s Vídní, Lisabonem, Madridem a Barcelonou. Případy mají podle hygieniků přesah i do okresů mimo území Prahy.

Za poslední týden v metropoli připadalo 25 nově pozitivně diagnostikovaných lidí na 100 tisíc obyvatel. Také reprodukční číslo, které určuje průměrný počet lidí nakažených od jednoho pacienta, je v Praze podle hygieniků „stále významně vyšší než 1“. Znamená to, že nákaza neustupuje. Dobrá zpráva je, že nemoc neeskaluje mezi ohroženými skupinami a zdravotní a nemocniční péče ji zvládá.


Frýdek-Místek je na tom stále nejhůř

Frýdek-Místek je v horší situaci než Praha. Podle dat týdenní nárůst „vysoce převyšuje“ hodnotu 25 případů na 100 tisíc obyvatel (skutečná hodnota je 80 / 100 000). V okrese je jinak celkově více než 100 nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel. „Objevují se nové clustery s rizikem zásahu zranitelných skupin obyvatel – i v těchto skupinách se zvýšila hodnota reprodukčního čísla,“ popisuje web Ministerstva zdravotnictví tamní situaci.

„Dochází zde k zásahu do zranitelných skupin obyvatel bez nárůstu počtu hospitalizovaných vyžadujících intenzivní péči,“ komentuje situaci úřad hlavní hygieničky. Epidemiologická situace je ale podle něj pod kontrolou a nákaza se v regionu plošně nešíří.

Pokud bereme v potaz poměr nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, statistiku vede Frýdek-Místek (80 nově odhalených případů), následuje okres Klatovy (30) a okres Kolín (28).


David Garkisch

Ilustrační foto: vperemen.com, CC-BY-SA


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat