Semafor: Vysoké riziko nákazy v Evropě zůstává už jen ve Švédsku

Po poslední aktualizaci "semaforu" zůstává z evropských zemí v červené kategorii pouze Švédsko, kde přetrvává vysoké riziko nákazy onemocněním koronavirem. Epidemiologická situace se zlepšila v Portugalsku, ve Slezském vojvodství v Polsku a ve Velké Británii.

article

Státy Evropské unie jsou rozdělené podle tří stupňů, které značí, jaká je v nich epidemiologická situace v souvislosti s výskytem koronaviru a jaká omezení čekají na ty, kteří se z těchto států budou vracet do České republiky.

Zelená značí země, ze kterých je možné přicestovat bez omezení jak pro občany České republiky, tak pro cizince. Nově sem patří i Velká Británie, Slezské vojvodství v Polsku a Portugalsko, které na epidemiologické mapě zezelenaly.


Z oranžových a zelených států se Češi můžou vracet bez omezení

Z oranžově označených států se Češi mohou vracet bez omezení. Při příjezdu z červených zemí, aktuálně tedy jen ze Švédska, se musí negativním testem po návratu nadále prokazovat jak cizinci, tak i Češi.

Pro občany oranžových a červených zemí nadále platí, že do Česka mohou vstupovat pouze v odůvodněných případech. Bývá to kvůli zaměstnání, ze zdravotních důvodů, v naléhavých mimořádných situacích, při cestě za rodinou nebo partnerem a podobně. Stále ale cizinci z červených a oranžových zemí nesmí do Česka přicestovat jen kvůli turismu.


Plánujete dovolenou? Sledujte semafor

Parametry a kritéria takzvaného semaforu vychází z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi. Kritériem je počet nakažených osob na 100 tisíc obyvatel. Na systému spolupracují odborníci epidemiologové, hygienici a ministerstva zdravotnictví, vnitra a zahraničních věcí. Systém semaforu funguje od 15. června do odvolání. Seznam evropských zemí je aktualizován každý týden podle současné epidemiologické situace.

Pokud chcete vycestovat mimo Evropu, můžete si situaci v cílové zemi zjistit na stránkách ministerstva zahraničních věcí na mapě cestovatele. Seznam bezpečných zemí se od 1. července rozšiřuje o dalších osm států mimo Evropu.


(gar)


Anketa

Budete letos o dovolené cestovat někam za hranice?

Celkem hlasovalo 185 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků

Covid vyřadil další olympioniky. Babiš mluví o skandálu, bude vyšetřování

Prvním nakaženým v olympijském týmu byl neočkovaný lékař výpravy