Hlavička
Zprávy -
03/03/2020

Slovenské volby? Možná je to dobrá zpráva pro zdravotnictví. I to české

Volby na Slovensku jasně vyhrálo hnutí OLaNO Igora Matoviče. Nikdo netuší, jak tento politický samorost zahýbá Slovenskem, ale pro tamní zdravotnictví by to mohl být pokrok. A překvapivě i pro to české. Kdyby vyhrál Fico a jeho Směr, asi by v Česku došli slovenští lékaři.

reklama

reklama

Spojitost českého zdravotnictví se slovenskými volbami může být sice překvapivá a paradoxní, ale existuje. Pro slovenské (i české) pacienty je vítězství protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče zřejmě spíše dobrou zprávou. A to hned ze dvou důvodů.


Pět tisíc svíček za mrtvé

reklama

Ačkoliv je Igor Matovič a jeho hnutí OLaNO zatím relativně nečitelné, podařilo se mu před volbami přitáhnout pozornost ke stavu slovenského zdravotnictví. Před před úřadem vlády v Bratislavě rozdal šéf hnutí a jeho pomocníci pět tisíc svíček. Chtěl tak upozornit na údajně tristní stav slovenského zdravotnictví - svíčky představovaly jeho oběti.

\""Tihle lidé mohli žít, kdyby miliony určené na zdravotnictví neodtekly pod taktovkou vládního Směru do schránkových firem společnosti Penta na Kypru,\"" prohlásil Matovič. Účastníci protestu a předvolební akce pak svíčky před sídlem slovenské vlády opravdu zapálili.


Budoucí premiér: Penta okradla Slovensko o stamiliony eur

Matovič ovšem zašel ještě dál a vycestoval na Kypr, kde ve městě Limassol oficiálně sídlí několik firem společnosti Penta, která na Slovensku podniká mimo jiné i ve zdravotnictví. Pravděpodobný budoucí slovenský premiér tam nechal ve schránkách firem vzkaz pro spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka. \""Pane Haščáku, hody a beztrestnost se skončily,\"" doprovodil to komentářem ve zveřejněném videu.

Podle hnutí OLaNO Penta spolu s vládním Směrem připravily Slovensko o 400 milionů eur. A proto podle Matoviče umírá na Slovensku každý rok předčasně 5000 lidí. Společnost Penta se sice okamžitě ohradila s tím, že do slovenských nemocnic investovala stovky milionů eur, ale Matovič s touto bojovnou rétorikou vyhrál volby.


Češi mohli přijít o slovenské lékaře

Jakkoli Česko na takovou výzvu a politickou posilu vlastního zdravotnictví možná samo čeká, je to pro něj dobrá zpráva z úplně jiného důvodu. V tuzemsku pracuje spousta slovenských lékařů a v případě jiného povolebního nastavení u sousedů by tahle migrace lékařů mohla záhy skončit.

Dosud byl nejsilnější politickou stranou na Slovensku vládní Směr Roberta Fica. Ten z voleb odešel jako poražený, ale už předtím na voliče vytáhl populistické téma, které občas od politiků zaznívá i v Česku: zjednodušeně řečeno, všichni noví lékaři by si své vzdělání museli \""odpracovat\"" ve své zemi. Transfer slovenských lékařů do Česka by tak skončil.


Fico lékařům: Odpracujte deset let nebo zaplaťte milion

Robert Fico do volebního programu své strany Směr prosadil bod, který měl odchodu slovenských lékařů poměrně drasticky zabránit. Buď by si doma odpracovali deset let nebo by státu za své vzdělání zaplatili v přepočtu více než milion českých korun.

\""S účinností od roku 2020, pokud budeme ve vládě, máte dvě možnosti: Buď po skončení školy dostanete k úhradě padesát pět tisíc eur a můžete jít, kam chcete, nebo odpracujete deset let na Slovensku,\"" vyslal Fico před volbami vzkaz voličům i lékařům.


V Česku Slováci studují medicínu zadarmo

Podobné úvahy se mezi politiky i ve společnosti objevují periodicky také v Česku. Narážejí na logický argument, že by pak za své vzdělání a možnost vycestovat za kariérou do zahraničí museli platit také učni, maturanti i jiní vysokoškoláci bez ohledu na jejich obor.

Robert Fico to odůvodnil jasně: \""Musíme to vyřešit. Nejsme blázni a nejsme ani charitativní organizace, stát, který bude vychovávat lékaře pro jiné země. Chápu, že Němci, Rakušané, Francouzi a Angličané se těší. Přijede dobrý, vzdělaný student, absolvent lékařské fakulty, a pokud ovládá jazyk, přímo nastoupí, je vymalováno a je to nestojí ani euro.\""

Jak ovšem upozornil prezident České lékařské komory Milan Kubek, v Česku se každý rok v medicíně vzdělávají asi dvě stovky nových slovenských lékařů a lékařek. A zcela zdarma, bez školného. Část z nich tady zůstává pracovat, část odchází jinam do zahraničí a část se vrací na Slovensko.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


 

reklama

reklama


reklama

reklama