Slovensko na českém covidovém semaforu ztmavlo. Je vysoce rizikové

Epidemická situace se, alespoň podle evropských dat o covidu-19, zhoršuje. Do takzvané červené kategorie se na českém cestovatelském semaforu přesunuje Slovensko a také Lucembursko. Znamená to, že Česko už má kolem svých hranic tři země s vysokým rizikem nákazy. Polsko zůstává nízkorizikové.

Cestovatelský semafor, který radí a varuje před rizikem nákazy koronavirem v cizích zemích, se k pondělku opět změnil. Situace se vyhodnocuje podle dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a určuje ji Ministerstvo zdravotnictví. Jde víceméně o doporučení, kam cestovat a kterým zemím se raději vyhnout, ale pojí se s tím i povinnosti, které je čekají po návratu.


Změny v zónách

V červené kategorii bude nově Slovensko a Lucembursko. Do oranžové kategorie se přesune Maďarsko a Lichtenštejnsko. Tmavě červená kategorie se rozroste o Estonsko. Naopak Malta a Azorské ostrovy budou nově zelené.
Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Malta, Polsko, Vatikánský městský stát a Azorské ostrovy. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Chile, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan. 


Střední riziko nákazy

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Dánsko, San Marino, Švédsko, Španělsko včetně Baleárských a Kanárských ostrovů, Itálie, Lichtenštejnsko, Island, Finsko, Francie, Maďarsko, Monako, Nizozemsko a Portugalsko včetně Madeiry.

Při návratu ze zemí zelené, oranžové, červené a tmavě červené kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem do Česka nebo nejpozději do pěti dní po vstupu je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test.


Pozor na vysoké a velmi vysoké riziko nákazy

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Bulharsko, Belgie, Irsko, Chorvatsko, Kypr, Norsko, Lotyšsko, Lucembursko, Slovensko, Německo, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Švýcarsko. Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie.

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie), kam se nově přesune také Estonsko, spadají Litva, Slovinsko a ostatní třetí země mimo Evropskou unii. Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do Česka vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu.

Pro tyto cestovatele platí také povinnost podstoupit po návratu domů PCR test, a to nejdříve pátý den a nejpozději do dvou týdnů. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci. V případě cesty individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po návratu nejdříve opět pátý den a nejpozději do dvou týdnů PCR test. Do doby výsledku je znovu nutná samoizolace.


Očkování usnadňuje cestování

Podmínky testování a samoizolace při návratu se netýkají osob, které mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu dva týdny po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny také čtrnáct dní po očkování), nebo těch, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Uznává se také očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Tyto osoby zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněný v seznamu certifikátů na webu Ministerstva zdravotnictví. Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle EU covid nařízení.


(gar)

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat