Slovensko se propadá do epidemie. Už je rizikové pro Čechy i Němce

Epidemie covid-19 na Slovensku rychle a nezadržitelně sílí. Ve středu se počet nových případů vyšplhal na vůbec nejvyšší denní přírůstek od loňska a zároveň na druhé nejvyšší číslo od počátku epidemie. Němci ho od neděle zařadí mezi vysoce rizikové země, stejný krok od pondělí oznámilo také Česko.

Nepříznivou situaci si uvědomují i Slováci, takže tamní vláda dnes rozhodla, že od pondělí zařadí 24 slovenských okresů do nejpřísnějšího stupně protiepidemických opatření. To je skoro třetina země a je to dvakrát více „černých“ okresů než dosud. V těchto okresech budou omezeny služby jako je hotelnictví, ruší se hromadné akce, restaurace znovu budou vydávat jídlo jen přes okénko, zavírají se posilovny i bazény.


Slováci se do očkování nehrnou

Ve středu na Slovensku PCR testy potvrdily 4981 nových případů nákazy. Naposledy tam byl tak rekordní přírůstek loni v prosinci, pak epidemie několik měsíců slábla, než začala od letošního září opět sílit. Překonalo to dokonce i očekávání tamního ministerstva zdravotnictví.


K rozvoji epidemie přispívá i to, že se Slováci nechtějí příliš očkovat a v EU jsou mezi zeměmi s nejnižší proočkovaností. Přibývá také pacientů v nemocnicích s vážným průběhem nemoci – osm z deseti hospitalizovaných je bez očkování.

Poslanci slovenského parlamentu teď navíc budou muset na testy, protože se ukázalo, že se ve čtvrtek mohli nakazit covidem-19 od pozitivně testované kolegyně. Ta přitom ověřovala tajné hlasování parlamentu, takže se s ní potkali prakticky skoro všichni.


V Německu půjdou neočkovaní Slováci do karantény

Německo zrevidovalo svoji cestovní mapu a zařadilo na ní Slovensko do zemí s vysokým rizikem nákazy. Už od neděle se tak mnoha neočkovaným Slovákům zkomplikují cesty do Německa. Ti budou muset po překročení hranic bez ohledu na výsledky testů povinně do karantény. Ta má podle německých pravidel trvat deset dní, přičemž ji lze nejdříve po pěti dnech ukončit negativním testem.

Česko zůstává pro Němce stále ještě bezpečnou zemí, ale rovněž nově mění postavení Slovenska na českém cestovatelském semaforu. Od pondělí budou Slováci spadat po tmavě červené kategorie, tedy stejně jako pro Němce mezi země s „velmi vysokým rizikem nákazy“. Vedle Slovenska tam přibudou také Chorvatsko, Bulharsko a Irsko. Kromě toho tam z minulosti spadají i Lotyšsko, Litva, Estonsko, Rumunsko, Slovinsko a ostatní třetí země mimo EU.
Situace se zhoršuje i jinde v Evropě

Zpřísnění se týká i Dánska, Islandu, Lichtenštejnska a Norska, které se od pondělí přesouvají do červené kategorie zemí „s vysokým rizikem nákazy“. Po boku mají ještě Belgii, Finsko, Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko a Řecko.

Jak červená, tak tmavě červená kategorie zemí znamená pro cestovatele při návratu z nich stejná omezení. „Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou, není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Tomuto testování se však vyhnou lidé, kteří jsou alespoň dva týdny po plném očkování nebo v posledních 1980 dnech covid prodělali.


Kam za hranice je bezpečné vyjet?

Kam tedy lze relativně bezpečně cestovat? Nejmenší, tedy „nízké riziko“ platí pro kategorii zelených zemí. patří Malta, Itálie, Vatikánský městský stát, Španělsko vč. Kanárských ostrovů a Madeira. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Bahrajn, Chile, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan. 

Další kategorií jsou země, které se vyznačují „středním rizikem nákazy“ a cestovatelský semafor je označuje oranžově. Do této kategorie zemí se řadí Andorra, San Marino, Švédsko, Švýcarsko, Baleárské ostrovy, Francie, Kypr, Monako a Portugalsko včetně Azorských ostrovů.


David Garkisch

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČRZrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat