Hlavička
21/11/2018

Smrt pacienta odhalila stav nemocnic: lékař na 70 pacientů, i bez atestace

Soud právě rozplétá případ úmrtí pacienta v přerovské nemocnici, ve kterém jsou obviněni dva lékaři. Rozsudek dosud nepadl, ale výpovědi sester a lékařů u soudu odhalily hrozivou situaci v českých nemocnicích, nedostatek lidí a absurdně přetížený zbývající personál.

reklama

reklama

Případ, kterým se právě zabývá přerovský okresní soud, odstartovala smrt čtyřiašedesátiletého muže v lednu 2016. Do nemocnice v Přerově přišel na operaci kýly. Druhý den po zákroku byl z JIP přeložen na běžný pokoj, pak se jeho stav ale začal zhoršovat, a když vyšetření odhalilo akutní zánět pobřišnice, bylo už pozdě. Nepomohla ani druhá operace  a muž po pouhých čtyřech dnech pobytu v nemocnici zemřel.

Příbuzní pacienta a obžaloba viní ze selhání dva lékaře, chirurgy přerovské nemocnice. O jejich vině či nevině ještě není rozhodnuto. Zastala se jich nejen odborná komise chirurgů, ale i většina svědků, zejména zdravotních sester, které s nimi v osudné dny sloužily.


reklama

Svědectví sestry: jeden lékař na 70 pacientů

Soudní přelíčení ovšem už teď ukazuje na tristní stav českého zdravotnictví – přinejmenším v některých nemocnicích, jako je například ta přerovská. Kvůli nedostatku personálu a především lékařů tam panují podmínky, které soudní znalec označil za šokující.

O detailech případu ze soudní síně informoval server iDnes.cz. Zdravotní sestry vypovídající jako svědkyně, uvedly, že lékař, který je o víkendu ve službě, zodpovídá nejen za lůžkové oddělení chirurgie, ale také za jednotku intenzivní péče, operační sály, ambulanci, k tomu má také pacienty na urologii nebo gynekologii. „Jeden lékař má na všech odděleních na starosti až 70 lidí,“ sdělila soudu neuvěřitelné číslo bývalá zdravotní sestra z přerovské nemocnice.


Soudní znalec: Je šokující, v jakém časovém stresu lékaři pracují

Přetížení potvrdili ve výpovědích i oba obžalovaní lékaři. „V osm ráno mám před sebou vizitu u zhruba padesáti pacientů. Je to časový stres. Víkendové a sváteční služby mají tento stresový režim,“ řekl jeden z lékařů. Vysvětloval tak, proč byla dokumentace pacienta nedostatečná a chyběly v ní záznamy.

Pracovními podmínkami přerovských lékařů byl z míry vyvedený i soudní znalec František Antoš, který jinak pracuje také jako chirurg v motolské nemocnici v Praze. Upozornil dokonce, že při osudném víkendu měl službu i další lékař, který dodnes nemá atestaci z chirurgie.

„Je šokující, v jakém časovém stresu lékaři pracují. Už vůbec není možné, aby měl skoro celou nemocnici na starost lékař bez atestace. Vím, že je nedostatek zdravotnického personálu, nicméně pak to v některých případech vyústí v tohle. Smrt tohoto pacienta poukázala na to, jak to nemá být,“ uvedl před soudem znalec.

Přerovská nemocnice přesto na dotaz iDnes.cz podobné problémy odmítla. „Nemocnice Přerov je v současné době personálně stabilizovaná, a to jak po stránce lékařského, tak i nelékařského personálu. Péče na všech odděleních nemocnice je zajištěna v plném rozsahu a v souladu s požadavky na jednotlivé druhy poskytované zdravotní péče,“ reagoval ředitel nemocnice Jiří Ševčík.


Kubek: Péče v nemocnicích funguje jen za cenu porušování zákona

Jenže jak zaznělo i na sjezdu České lékařské komory, nemocnice své potíže s chybějícím personálem nebo uzavřenými odděleními často tají a maskují. Komora na tuto personální devastaci upozorňuje už dlouhodobě. I na neúměrné přetěžování lékařů, kteří musí sloužit nezákonné přesčasy. S těmi ostatně chtějí lékaři v rámci svých protestů přestat. Více v článku Spor o platy? Debaty skončily, přišel čas protestů, říká vyjednavač lékařů.

Pro prezidenta České lékařské komory Milana Kubka není svědectví od soudu nijak zvlášť překvapivé. „Nepřetržitá lékařská péče je v nemocnicích zajišťována pouze díky soustavnému a systematickému porušování a obcházení zákoníku práce. Dodržovány nejsou ani podmínky stanovené vyhláškou o minimálním personálním vybavení. Každý to ví, ale všichni mlčí,“ prohlásil Kubek.

Problém je podle něj i v tom, že politici nechtějí, aby komora nemocnice kontrolovala. „Politici doslova zuby nehty brání tomu, aby lékařská komora provedla personální audity v nemocnicích. Jsou si totiž dobře vědomi toho, jaký nepořádek bychom našli,“ doplnil.


Personální devastace už ohrožuje i bezpečí pacientů

České zdravotnictví dlouhodobě trpí nedostatkem lékařů. Mladí odcházejí do zahraničí, kde mají lepší pracovní podmínky i platy. Paradoxně prchají i za lepším systémem vzdělávání a atestací. Komora kritizuje také snahu ministerstva látat nedostatek českých lékařů importem jejich ukrajinských kolegů bez zkoušek. Psali jsme o tom třeba v článku Proč jsou lékaři z Ukrajiny nebezpeční? Mají se pacienti bát?.

„Personální devastace dnes ohrožuje nejenom kvalitu, ale již přímo i bezpečnost poskytované péče. Jsme přepracovaní a je nás málo,“ dodal prezident České lékařské komory Milan Kubek.


David Garkisch

Foto: Maxpixel.net, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama