Smrt pacienta odhalila stav nemocnic: lékař na 70 pacientů, i bez atestace

Soud právě rozplétá případ úmrtí pacienta v přerovské nemocnici, ve kterém jsou obviněni dva lékaři. Rozsudek dosud nepadl, ale výpovědi sester a lékařů u soudu odhalily hrozivou situaci v českých nemocnicích, nedostatek lidí a absurdně přetížený zbývající personál.

Případ, kterým se právě zabývá přerovský okresní soud, odstartovala smrt čtyřiašedesátiletého muže v lednu 2016. Do nemocnice v Přerově přišel na operaci kýly. Druhý den po zákroku byl z JIP přeložen na běžný pokoj, pak se jeho stav ale začal zhoršovat, a když vyšetření odhalilo akutní zánět pobřišnice, bylo už pozdě. Nepomohla ani druhá operace  a muž po pouhých čtyřech dnech pobytu v nemocnici zemřel.

Příbuzní pacienta a obžaloba viní ze selhání dva lékaře, chirurgy přerovské nemocnice. O jejich vině či nevině ještě není rozhodnuto. Zastala se jich nejen odborná komise chirurgů, ale i většina svědků, zejména zdravotních sester, které s nimi v osudné dny sloužily.


Svědectví sestry: jeden lékař na 70 pacientů

Soudní přelíčení ovšem už teď ukazuje na tristní stav českého zdravotnictví – přinejmenším v některých nemocnicích, jako je například ta přerovská. Kvůli nedostatku personálu a především lékařů tam panují podmínky, které soudní znalec označil za šokující.

O detailech případu ze soudní síně informoval server iDnes.cz. Zdravotní sestry vypovídající jako svědkyně, uvedly, že lékař, který je o víkendu ve službě, zodpovídá nejen za lůžkové oddělení chirurgie, ale také za jednotku intenzivní péče, operační sály, ambulanci, k tomu má také pacienty na urologii nebo gynekologii. „Jeden lékař má na všech odděleních na starosti až 70 lidí,“ sdělila soudu neuvěřitelné číslo bývalá zdravotní sestra z přerovské nemocnice.


Soudní znalec: Je šokující, v jakém časovém stresu lékaři pracují

Přetížení potvrdili ve výpovědích i oba obžalovaní lékaři. „V osm ráno mám před sebou vizitu u zhruba padesáti pacientů. Je to časový stres. Víkendové a sváteční služby mají tento stresový režim,“ řekl jeden z lékařů. Vysvětloval tak, proč byla dokumentace pacienta nedostatečná a chyběly v ní záznamy.

Pracovními podmínkami přerovských lékařů byl z míry vyvedený i soudní znalec František Antoš, který jinak pracuje také jako chirurg v motolské nemocnici v Praze. Upozornil dokonce, že při osudném víkendu měl službu i další lékař, který dodnes nemá atestaci z chirurgie.

„Je šokující, v jakém časovém stresu lékaři pracují. Už vůbec není možné, aby měl skoro celou nemocnici na starost lékař bez atestace. Vím, že je nedostatek zdravotnického personálu, nicméně pak to v některých případech vyústí v tohle. Smrt tohoto pacienta poukázala na to, jak to nemá být,“ uvedl před soudem znalec.

Přerovská nemocnice přesto na dotaz iDnes.cz podobné problémy odmítla. „Nemocnice Přerov je v současné době personálně stabilizovaná, a to jak po stránce lékařského, tak i nelékařského personálu. Péče na všech odděleních nemocnice je zajištěna v plném rozsahu a v souladu s požadavky na jednotlivé druhy poskytované zdravotní péče,“ reagoval ředitel nemocnice Jiří Ševčík.


Kubek: Péče v nemocnicích funguje jen za cenu porušování zákona

Jenže jak zaznělo i na sjezdu České lékařské komory, nemocnice své potíže s chybějícím personálem nebo uzavřenými odděleními často tají a maskují. Komora na tuto personální devastaci upozorňuje už dlouhodobě. I na neúměrné přetěžování lékařů, kteří musí sloužit nezákonné přesčasy. S těmi ostatně chtějí lékaři v rámci svých protestů přestat. Více v článku Spor o platy? Debaty skončily, přišel čas protestů, říká vyjednavač lékařů.

Pro prezidenta České lékařské komory Milana Kubka není svědectví od soudu nijak zvlášť překvapivé. „Nepřetržitá lékařská péče je v nemocnicích zajišťována pouze díky soustavnému a systematickému porušování a obcházení zákoníku práce. Dodržovány nejsou ani podmínky stanovené vyhláškou o minimálním personálním vybavení. Každý to ví, ale všichni mlčí,“ prohlásil Kubek.

Problém je podle něj i v tom, že politici nechtějí, aby komora nemocnice kontrolovala. „Politici doslova zuby nehty brání tomu, aby lékařská komora provedla personální audity v nemocnicích. Jsou si totiž dobře vědomi toho, jaký nepořádek bychom našli,“ doplnil.


Personální devastace už ohrožuje i bezpečí pacientů

České zdravotnictví dlouhodobě trpí nedostatkem lékařů. Mladí odcházejí do zahraničí, kde mají lepší pracovní podmínky i platy. Paradoxně prchají i za lepším systémem vzdělávání a atestací. Komora kritizuje také snahu ministerstva látat nedostatek českých lékařů importem jejich ukrajinských kolegů bez zkoušek. Psali jsme o tom třeba v článku Proč jsou lékaři z Ukrajiny nebezpeční? Mají se pacienti bát?.

„Personální devastace dnes ohrožuje nejenom kvalitu, ale již přímo i bezpečnost poskytované péče. Jsme přepracovaní a je nás málo,“ dodal prezident České lékařské komory Milan Kubek.


David Garkisch

Foto: Maxpixel.net, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Hygienička je dál ve funkci. Omluvila se, půjde na kurz komunikace

Ministr chce hlavu krajské hygieničky. Za chaos na severu Moravy