Ministerstvo zdravotnictví v pondělí potvrdilo, že si Covid-19 vyžádal v Česku přes pět tisíc obětí. Za poslední den zemřelo 65 lidí a statistická čísla tak poskočila na 5 028 obětí nového koronaviru. V nemocnicích s touto nákazou a jejím těžkým průběhem leží téměř osm tisíc lidí.
Přestože po zavedení přísnějších protiepidemických opatření mírně klesá počet nově zachycených pozitivních případů Covid-19, lidé na nákazu nepřestávají umírat. Překonala už jiné obvyklé příčiny úmrtí v Česku a je tak stále větší hrozbou. Podrobnosti jsme psali například článku Kubek: Covid není chřipka, stává se nejčastější příčinou úmrtí. Je to vážné
Koronavirus teď zabíjí nejvíc
Fakt, že je situace opravdu vážná, podtrhují i další čísla - jen v listopadu zemřelo na Covid-19 více než 1 600 lidí. To je pro srovnání zhruba stejný počet lidí, které v Česku za celý jeden rok zabije chřipka. Zatím nejvíc pacientů s Covidem-19 zemřelo minulé úterý, kdy nemocnice ohlásily 239 mrtvých.
Zatímco v září a říjnu vévodila smutným statistikám o nových případech Praha, teď v hlavním městě počty nemocných poklesly. Aktuálně se teď koronavirus nejrychleji šíří na Pelhřimovsku a Vsetínsku. Zatímco v Praze se za poslední týden nakazilo 313 lidí na 100 tisíc obyvatel, na Pelhřimovsku se vyšplhalo na 1 237 nakažených.
Třetina testů je pozitivních
Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes odmítl zpřísňování protiepidemických opatření. Po jednání vlády naopak oznámil, že je na čase uvažovat o jejich postupném rozvolňování. Přesto zůstal ve svých vyjádřeních opatrný. "Brzdění epidemie pokračuje a dá se usuzovat, že je i rychlejší. Nemůžeme z toho ale zatím dělat příliš překotné závěry," prohlásil Blatný.
V neděli bylo sice podle hygieniků nejméně pozitivních případů za celý měsíc, ale zároveň se i méně testovalo. "Procento pozitivních nálezů je navíc stále podobné, tedy mezi 25 až 30 procenty," uvedl nový ministr zdravotnictví.
Koronavirus se šíří mezi seniory
Před přílišným optimismem varuje i Česká lékařská komora. Po mírném poklesu nových případů v minulém týdnu statistiky opět vyskočily nahoru. Ještě horší ale je, že se koronavirus šíří mezi nejohroženější skupinou - seniory.
"Zranitelné skupiny obyvatel se ochránit nepodařilo. Počet nakažených seniorů stoupá a zároveň také roste počet zemřelých na covid-19,“ upozornil prezident lékařské komory. Více v článku Lékaři vládě: Zpřísněte opatření! Zranitelné se ochránit nepodařilo
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Dodržujete protiepidemická opatření?
-
Lékař duchodce Klasický obraz na chirurgicke ambulanci jedné pražské polikliniky-cekarna plna ,hlavně seniorů. Zbytečná cesta, zbytečné kontakty,ty jsou větším rizikem,než zarostlý nehet,narazeny prst, nebo jiná drobnost. I ten zbytečně nakažený lékař nebo sestra by třeba mohli pomoci na JIP,vždyť mají s touto praci zkusenosti,stačí si to osvěžit za pár hodin.... -
kolemjdoucí Hrůza a děs co se děje v naší společností. Par dni zpět, zemřela naše známá 85 let. Dlouhodobě nemocná. Jeden den ji odvezli do nemocnice, druhý den zemřela. Selhaly ji ledviny. Pacientka byla snad 24 hodin v nemocnici. Víte co se teď odehrává? Její blízcí musí na testy. Podotýkám, že jsou zdraví! Tělo zemřele nedostanou až zjistí, jestli náhodou neměla coronu! Pokud bude mít, dají jí do pytle a půjde na spálení!!!!! Bez svolení rodiny! To není všechno. Pohřeb jen o deset osob! Představte si babičku, prababičku 85 let, kdy ještě žijí jeji všechny děti ( čtyři ) jejích partneři, vnoučata, manžel .....kdo se vůbec může zúčastnit posledního rozloučení? Nechtějí snad, aby rodina losovala? Vždyť tady skončilo lidstvo. Člověk už není člověkem! Chtějí z nás udělat bezcitná zvířata. Ani to poslední rozloučení z našimi blízkými nám nedopreji. V nemocnicích umírají senioři sami, bez blízkých, sestřičky tam chodí jen minimálně. Léčba se vůbec neuskutečňuje. Jen covit, covit. Lidé zešíleli! Všechny peníze z pojišťovny dáli do covidu, skončíme zachvili bez prostředků pro jinou léčbu ! -
František Pro uživatele "Kolemjdoucí"ho: Jediné s čím s vámi souhlasím, je, že pandemie je pro mnohé lidi hrůza a děs. A že mnozí umírají sami. Všechny vaše další věty jsou přinejmenším sporné a musely by se slovo od slova vyvracet, nebo upřesňovat. Např. "Její blízcí musí na testy. Podotýkám, že jsou zdraví!" (zde pisatel buďto věští z koule, nebo má 100% účinnou sadu na testování doma a všechny příbuzné si sám otestoval :-). Tělo zemřelého vždycky vydávají až po zjištění, co mělo vliv na úmrtí. Kremace není v době pandemií vůbec nic neobvyklého, protože tělo obsahuje infekci i po smrti. Omezená účast na pohřbu je jistě bolestná. Je to proto, abyste nemuseli za měsíc vypravovat v rodině další pohřeb. Ale není problém dnes zajistit záznam, nebo přenos pohřbu. Nikdo z nás nechce udělat bezcitná zvířata. Vše se děje v zájmu nás - živých a pozůstalých.Lidé nezešíleli. Jen nemají osobní zkušenost s pandemií. Protože celosvětovou pandemii "Španělské chřipky" před 100lety nikdo nás nezažil.Není pravda, že všechny peníze ze zdravotního pojištění jdou "do covidu". Zdravotnictví neskončí bez prostředků na léčbu jiných chorob. To jsou vaše spekulace.
-
-
kolemjdoucí Františku, vaše věc, váš názor. Ano, věšteckou koulí nemám, takže samozřejmě, nevím jestli dané osoby nemají rakovinu, cukrovku, srdeční problémy...... myslíte, že i takové testy jím budou dělat? Pokud si ale myslíte, že u někoho se najde test pozitivní na covit. Tak mi řekněte co tím vyřeší, nebo vyřešili? Lék nikdo momentálně na tento virus nemá! Virus tady je a dělá si svou práci. Měli by jsme to přijat s pokorou a s rozumem.... Podívejte, smrt je součást života. Takže musíme s ní počítat za každých okolností. A i ten pohřeb jde udělat tak, že by se zúčastnila jen rodina. Když můžeme do obchodů, kde je více než deset osob, můžeme do práce, do dopravních prostředků, sportovní zapasy...tak proč by tento obřad se nemohl uskutečnit za daných podmínek. A necháme se překvapit jak to skončí s tím zdravotnictvím. Některé státy to již přiznávají, takže má myšlenka, není daleko od pravdy. -
ola souhlasím. Může se stát i to, co nepředpokládáme a co ani odborníci v medicíně, právu, ekonomii nečekají. Např. co když někdo zemře z důvodu neposkytutí adekvátní péče ( která byla jako před covidem) na jiný akutní stav, protože nebyl personál a byl upřednostěn pacient s covidem? Nikdo z politiků zatím neřekl, že pacient s covidem má prioritu..., takže až k tomu dojde, tak to odnese zdravotnické zařízení( např. v případě žaloby na soud)
-