Soud rozplétá smrt pacientky. Zabila ji ošetřovatelka? Staré přiznání popřela

Krajský soud v Praze odstartoval sledovaný proces s ošetřovatelkou mladoboleslavské nemocnice. Ta čelí obvinění, že zabila pacientku vpíchnutím vzduchu do žíly. Žena se už dříve přiznala policii, partnerovi a naznačila to i kolegyni, ale před soudem všechno popřela.

Soud začal rozplétat kauzu, která se může zapsat do historie kriminalistiky i zdravotnictví. Pokud uzná jednadvacetiletou ošetřovatelku vinnou, půjde o jeden z nemnoha tuzemských případů, kdy úmyslně zabíjel zdravotník. Ženě hrozí až 20 let vězení.

Ačkoliv dnes ošetřovatelka Lenka Waclawiecová jakoukoli vinu popřela, důkazy proti ní jsou poměrně silné. Sama se totiž k činu několikrát přiznala. Není však souzena za vraždu, ale „jen“ za pokus o ni, protože pacientka byla už předtím ve špatném stavu a nakonec zemřela z několika příčin. 


Telefonát příteli: Zabila jsem, ale nikomu to neříkej

Případ se odehrál loni 16. března na oddělení JIP na chirurgii nemocnice v Mladé Boleslavi. Podle obžaloby žena úmyslně vpíchla osmaosmdesátileté pacientce vzduch do žíly. Ta o několik hodin později skutečně zemřela.

Policie zadržela ošetřovatelku bezprostředně poté. Obrátil se na ni totiž přítel ženy, kterému hned zatelefonovala: „Asi jsem zabila člověka, neříkej to nikomu, nebo mě čeká basa.“ Něco podobného naznačila i kolegyni a kamarádce v SMS: „Pročistili jsme oddělení, jedna pacientka je na ARO, druhá zemřela.“

V onen den totiž nejprve zkolabovala jiná pacientka. Tu se ale podařilo oživit a pak skončila na ARO. Případu této pacientky se ovšem žaloba netýká.


Původní přiznání žena odvolala

Ošetřovatelka se poté při výslechu doznala také policistům, a to dokonce i za přítomnosti svého advokáta. Popsala, jak ženě nejprve z kanyly vyndala infuzi a pak jí stejným způsobem injekční stříkačkou vpravila do žíly vzduch. „Zavedla jsem jí do těla vzduch. Pak jsem u ní seděla a držela ji za ruku,“ prohlásila mimo jiné žena na policii.

Dnes ale tohle všechno Lenka Waclawiecová u soudu popřela. „U té paní jsem vůbec nebyla. Vymyslela jsem si to,“ řekla doslova. Jako důvod tohoto výmyslu uvedla, že na sebe chtěla upozornit okolí. 

U soudu se řešila i neutěšená životní a psychická situace obžalované ošetřovatelky. Sama soudu přiznala, že je z problematické rodiny. Otěhotněla už v šestnácti letech, manžel ji týral, bil a údajně i znásilnil. Problematické vztahy měla také s přítelem a kamarády a pokusila se o sebevraždu.


Jaký by mohl být motiv? 

Motivem se zabýval i státní zástupce Tomáš Milec. Podle něj se ošetřovatelka domnívala, že staré a nemocné ženě usmrcením pomůže. I kdyby soud ženu uznal pachatelkou pokusu o vraždu, je možné, že její přesné motivy nikdy neodhalí.

I sama obžalovaná Waclawiecová soudu přiznala, že si v ten den vzala několik tablet antidepresiv. „Do práce jsem šla v ten den s úzkostmi. Vzala jsem si proto Lexaurin a pak opět. Nevím, co jsem pak dělala. Nepamatuji si ani vizitu,“ řekla soudu. Že se mu zdála jako pod vlivem léků, vypověděl i bývalý milenec Waclawiecové. K soudu dnes dorazil dokonce s ochrankou. 

Hlavní líčení je nařízeno ještě na další dva dny. Zítra pokračuje výslechem dalších svědků a znalců z oboru psychiatrie. 

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat