Hlavička
Zprávy -
14/02/2019

Spalniček rapidně přibývá. Zdravotníci mají nařízené očkování

Přenáší se snadno vzduchem a není proti němu lék – takový je virus spalniček, který znovu nabývá na síle po celém světě. Česko není výjimkou, zasáhl i poslance a případů nákaz je stále víc. V Praze hygienici dokonce nařídili další mimořádné očkování zdravotníků.

reklama

reklama

Že situace kolem spalniček nabývá přinejmenším v Praze vážných rozměrů, dokládají čísla hygieniků. Ti začali spalničky detailně sledovat loni v lednu, kdy začalo přibývat nemocných. Za celý loňský rok se v metropoli objevilo 103 případů spalniček.

Ani to není vzhledem k nakažlivosti viru málo, ovšem od začátku letošního roku přišel další skok. Jen od ledna přibylo v Praze 51 nových registrovaných případů, tedy polovina počtu nemocných z celého loňského roku. „Tento vývoj nás znepokojuje,“ přiznala Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru pražských hygieniků.


reklama

Nakažený zdravotník spustil v nemocnici povinné očkování

Je to tak vážný problém, že hygienici využili svého práva a po souhlasu Ministerstva zdravotnictví nařídili mimořádné očkování celkem 95 lidí ze zdravotnického personálu v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Konkrétně jde o zdravotníky na interní klinice, metabolické jednotce a konziliárních pracovištích.

Právě ve vinohradské nemocnici se totiž objevila nákaza spalničkami přímo u jednoho ze zdravotníků. „S posledním nemocným zdravotnickým pracovníkem bylo v kontaktu přes sto dalších zaměstnanců. Nařízení mimořádného očkování je tak zcela namístě,“ řekla Zdeňka Jágrová. Všichni zahrnutí zdravotníci musí očkování proti spalničkám podstoupit do poloviny března.

Není to přitom poprvé, kdy k podobnému kroku pražští hygienici sáhli. Loni v metropoli vyšetřili nebo očkovali přinejmenším tři tisíce zdravotníků. Více v článku Hygienici startují vlnu mimořádného očkování proti spalničkám.


Spalničky pronikly až do sněmovny

Publicitu spalničkám dodal i fakt, že dorazily až do české sněmovny. Nakazil se jeden ze zaměstnanců sněmovní restaurace a čtyři další kvůli tomu museli do karantény. Podnik musel z nařízení epidemiologů zavřít.

Poslanci byli navíc vyzváni, aby se na spalničky nechali raději vyšetřit. „Existuje možnost přenosu infekční choroby na další osoby, které v období po 18. lednu využily služeb restaurace Sněmovní 4. Doporučuji nechat si zkontrolovat hodnoty protilátek v krvi u svého ošetřujícího lékaře,“ vzkázala ředitelka odboru hospodářské správy poslancům.


Jeden nemocný nakazí skoro dvacet lidí

Spalničky patří mezi nejsnadněji se šířící onemocnění. Uvádí se, že jeden nemocný může nakazit až 18 vnímavých osob. Vzhledem k tomu, že se jedná o onemocnění přenášené vzduchem, lze se nákaze jen obtížně bránit. Začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Vzhledem k tomu, že spalničky jsou označovány za dětskou nemoc, bývá onemocnění u dospělých odhaleno později, a spalničky jim tak mohou způsobit vážnější problémy. Onemocnění může zkomplikovat zápal plic, zánět středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánět mozku. U neočkovaných a oslabených jedinců může průběh nemoci v extrémních případech skončit až fatálně. 


Spalničky se léčit nedají

Na spalničky přitom není žádný specifický lék. Léčí se jen projevy onemocnění – horečka a další nepříjemné symptomy. Lidé, kteří je prodělali, je už znovu dostat nemohou. Podle zkušeností epidemiologů jsou prokazatelně chráněny děti do 18 let věku, které byly očkovány dvěma dávkami očkovací látky.

„S očkováním proti spalničkám se začalo v roce 1969 v tehdejším Československu. Nejdřív se podávala pouze jedna dávka očkovací látky, která ale dnes už nezaručuje ochranu. Proto u lidí ve věku mezi 30 až 50 lety nelze v plném rozsahu ochranu navozenou očkováním odhadnout. Pokud chtějí mít jistotu, je třeba vyšetřit u nich protilátky proti spalničkám v krvi,“ uvedl tiskový mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík.


Za šířením spalniček jsou i odpírači očkování

Za novodobým šířením nákazy ve světě i v Česku je pokles proočkovanosti populace, způsobený i odpírači očkování. V tuzemsku poklesla proočkovanost lidí pod žádoucích 95 procent, a proto se spalničky snadno šíří. Psali jsme o tom zde: Epidemii spalniček spustili odmítači očkování. Jste proti nákaze chránění?.

K výrazně zvýšenému počtu lidí očkovaných proti spalničkám vyzvala už před čtyřmi lety Evropu a země střední Asie Světová zdravotnická organizace (WHO). Na začátku letošního roku navíc WHO na svých internetových stránkách označila neochotu k očkování za jednu z deseti největších hrozeb pro zdraví lidí na celém světě. WHO uvedla, že kvůli tomu hrozí, že přijde vniveč pokrok v potírání nemocí, kterým se dá vakcinací předejít. Více v článku Odpírači očkování ohrožují svět. WHO zveřejnila deset varování lidstvu.


David Garkisch

Foto: Maxpixel.net, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama