Startuje volno pro tatínky: Jak žádat o otcovskou? Kolik dostanete?

Zítřkem počínaje mohou novopečení tátové poprvé získat novou dávku. Jde o týdenní dovolenou, placenou státem, aby mohli zůstat doma s matkou a dítětem. Jak o volno požádat, kdy je možné ho čerpat a kolik peněz dostanete? Máme pro vás odpovědi i návod.

Tak často proklínaná genderová problematika a rovnost mezi muži a ženami v praxi - zbrusu nová státní dávka posiluje práva mužů, aby mohli být alespoň nějaký čas po porodu se svým dítětem a jeho matkou. Od zítřka, 1. února, startuje tzv. otcovská.

Jak o otcovskou žádat? Kdo na ni má nárok? Jaká je její výše? Shrnuli jsme pro vás pravidla, kterými se musíte řídit. A sehnali kalkulačku, kde si můžete spočítat, kolik za otcovskou od státu dostanete.


Čerpat volno nemusíte hned

Zaprvé je nutné zmínit, že otcovská sice startuje od 1. února, ale vztahuje se zpětně na všechny otce, kterým se dítě narodilo loni od 21. prosince výše. Musí si ovšem pospíšit se svou žádostí i čerpáním.

Na otcovskou má totiž nárok každý otec v období šesti týdnů od narození dítěte. Vyčerpat může pouze sedm dní, a to jedině vcelku. Tátům s dětmi ze závěru prosince tak lhůta už skoro končí a nastoupit otcovskou dovolenou musí téměř ihned.

Později už to bude méně hektické a navíc má šestitýdenní lhůta pro čerpání svůj důvod. Ne vždy propustí dítě i s matkou z porodnice hned, takže novopečený otec bude moci nastoupit otcovskou, až když se mu doma sejde celá rodina.


Mám nárok? A kde sehnat tiskopis?

Kdo ale má na otcovskou nárok? Zdánlivě nesmyslná otázka - rozhodně to totiž není každý otec. Má to několik podmínek. Tou základní je, že si musíte hradit nemocenské pojištění. Pokud je otcem zaměstnanec, žádný problém. Jakmile jde o živnostníka (OSVČ), musí u žádosti o otcovskou potvrdit, že už alespoň tři měsíce před narozením potomka platí dobrovolné nemocenské pojištění. 

Nejprve si musíte sehnat tiskopis "Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou)". Seženete ho na všech pracovištích Okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) a v řádu dnů by měl být dostupný i jednodušší cestou - na webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pak už stačí jen si ho vytisknout.


Jak vyplnit formulář, kam píše žadatel a kam zaměstnavatel?

Otec, který chce čerpat svou otcovskou, vyplňuje první stranu formuláře. Případnému zaměstnavateli je určená druhá strana. Nic složitého pro obě strany. Formulář se neodesílá předem, ale vždy po uplynutí čerpaných sedmi dní volna.

Živnostníci, resp. OSVČ, formulář pochopitelně žádnému zaměstnavateli nepředávají. Vyplňují jen přední stranu a žádost pak uplatňují rovnou u své příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Jejich seznam a adresy najdete zde.

Peníze by měly být vyplaceny do jednoho měsíce od přijetí formuláře. Tátové si je mohou nechat vyplatit buď rovnou na bankovní účet nebo nechat zaslat složenkou.


Kolik dostanu?

Podmínkou výplaty dávky je, aby byla čerpaná najednou, tedy vybraných sedm dní vcelku. Pokud se vám narodí dvojčata či vícerčata, máte smůlu. Dávku lze čerpat jen jednou, bez ohledu na počet dětí.

Výši dávky určuje hrubý příjem otce. Zákon to stanovuje laikovi takřka nesrozumitelnou větou: "Výše otcovské činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den", která ale znamená už výše řečené. Dostanete asi sedmdesát procent toho, kolik činí váš hrubý příjem.

Pokud tedy otec pobírá například 10 000 korun hrubého, dostane za týden volna 1617 Kč (231 Kč/den). Pokud žadatel bere třeba 20 000 korun, dostane za týden 3 227 Kč (461 Kč/den). Individuální částky se vždy liší podle výše příjmu, kolik přesně dostanete za otcovskou, si lze přesně spočítat na kalkulačce webu MPSV.

Pokud vám chybí ještě nějaké další informace, všechny odpovědi k nové nemocenské dávce byste měli najít v tomto informačním letáku.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Kolik hodin denně trávíte na mobilu? Pozor na syndrom esemeskového krku