Hlavička
Zprávy -
31/03/2021

Stát lidem nesmí bránit v návratu do Česka, rozhodl soud. Ani nakaženým

Soud zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které bránilo lidem v návratu z ciziny, pokud se předem neprokážou negativním testem na covid-19. Tato část protiepidemických opatření je podle rozhodnutí soudu nezákonná. Lidé se mohou či musí podrobit léčbě a izolaci až po návratu domů.

reklama

reklama

Navzdory tomu, že je v Česku stále zakázaný pohyb mezi okresy, je možné cestovat do zahraničí i zpět. Lidé ale při návratu domů z ciziny musí podle ministerstva zdravotnictví testem doložit, že nejsou nakaženi koronavirem. To ale i navzdory nouzovému stavu odporuje Listině základních práv a svobod, konstatoval pražský městský soud, který proto opatření zrušil.



reklama

Ministerstvo porazila žena cestující za svými dětmi


Není to nijak nepředstavitelná situace - člověk při návratu z dovolené nebo třeba zahraniční služební cesty zjistí ještě před odletem, že je pozitivní na covid-19. Dosud platná protiepidemická opatření mu v tom ale brání, domů prostě nesmí odcestovat. Takovou ochranu zahrnulo ministerstvo zdravotnictví do svých opatření proti šíření nákazy koronavirem. Ukázalo se však, že to byla chyba.


Ministerstvo porazila stížnost ženy, která často cestuje za svými dětmi v cizině a opatření jí to komplikovalo. U soudu jí úspěšně zastupoval advokát. Rozsudek tuto část protiepidemických opatření ruší k 5. dubnu, tedy od pondělí.



Soud: Výjimečně lze i základní práva lidem omezit


Rozsudek je poměrně zajímavý, protože se týká základního lidského práva na svoji vlast. Jde o nárok, který se do Listiny dostal také v reakci na chování předešlého komunistického režimu, když některým lidem znemožňoval návrat do rodné země nebo je z ní vyháněl. Doslova „zakládá právo každého občana na svobodný vstup na území republiky“ (článek 14, odstavec 4).


I pro justici a spravedlnost je ale současná epidemie koronaviru novou situací, s níž se musí vyrovnávat. Soud proto také zvažoval, jestli je právo občana České republiky na návrat do své země absolutní nebo nikoliv a lze ho omezit. Na tuto otázku našel soud odpověď - výjimečně to jde.


Dále pak soud musel uvážit, zda je ústavně zaručené právo na svobodný návrat českých občanů do vlasti vůbec omezitelné. Přitom dovodil, že toto právo nemá absolutní povahu a je možné je ve zcela výjimečných případech omezit, ocitne-li se v zásadním rozporu s jiným ústavně zaručeným právem a svobodou nebo veřejným statkem – zde v podobě ochrany veřejného zdraví,“ konstatoval dnes v tiskové zprávě městský soud.



Ministerstvo svůj záměr nevysvětlilo


Ministerstvo zdravotnictví u soudu nenarazilo tím, že opatření vyhlásilo, ale tím, že ho dostatečně neodůvodnilo. Soudu vadilo především to, že není jasné, proč by se čeští občané nemohli podrobit testu na covid-19 až po návratu na území státu. Pak by se pochopitelně museli podřídit i dalším pravidlům pro pozitivní pacienty, jako je například izolace.


Soud plně akceptoval, že dané omezení směřuje k naplnění legitimního cíle v podobě boje s dalším šířením viru způsobujícího onemocnění covid-19 a jeho mutací a s tím spojených snah o omezení zbytného cestování. Soud ovšem dospěl k závěru, že ministerstvo dostatečně věcně nezdůvodnilo a nepodložilo, že zavedení povinnosti předchozího testu je skutečně nezbytné a legitimního cíle nelze dosáhnout i mírnějšími prostředky, zejména omezeními uvalenými na českého občana teprve po vstupu na území jeho vlastního státu,“ uvádí se v rozsudku.



Advokát: Každý občan má právo vstoupit do vlasti


Ještě jednodušeji to vysvětlil advokát stěžovatelky Michal Šalamoun. „V Listině základních práv a svobod, která není opatřeními a nouzovým stavem nijak dotčena, je napsáno, že každý občan má právo svobodně vstoupit do vlasti. Stát ať si diskriminuje cizince, jak chce, a podmiňuje jim vstup, ale u vlastních občanů to dělat nelze,“ řekl advokát Šalamoun Radiožurnálu.


Podle něj může stát po svých občanech pravidla vymáhat až na svém území: „Podmiňovat návrat občanů tímto způsobem nelze. Musíte je nechat vstoupit na území země a až pak jim udělit nějaké povinnosti.“ Částečně objasnil i motivaci své klientky: „Je to starší dáma se zkušenostmi s totalitou, a na tyto totalitní praktiky je tedy citlivá.“



Nesmíme rezignovat na principy právního státu, řekl soud


Soud opatření ruší k 5. dubnu, tedy od pondělí. V rozsudku to odůvodňuje tím, aby ministerstvo mělo čas k přehodnocení opatření. Klidně ho může přijmout v nezměněné podobě znovu, ovšem s dostatečným odůvodněním.


Podle soudu není třeba dostatečně objasněné, proč by se lidé ze zahraničí nemohli vrátit svým vlastním autem a teprve pak se podrobit zdejším protiepidemickým opatřením. „Úmyslem soudu zde přitom není jakkoli zlehčovat hrozby spojené se šířením nemoci covid-19 a snahy exekutivy o ochranu těch nejvyšších hodnot – lidského života a zdraví. Ani ve světle těchto hodnot však není možno rezignovat na základní principy právního státu a nelze omezit právo občanů ČR na svobodný návrat do vlasti, aniž by to bylo bezpodmínečně nezbytné. Ministerstvo nevysvětlilo, proč nepostačí občany (přinejmenším ty, kteří necestují hromadnými dopravními prostředky) podrobit opatřením majícím za cíl omezení šíření nemoci covid-19 teprve po jejich návratu,“ píše se v odůvodnění rozsudku.


David Garkisch


Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0




reklama

reklama


reklama

reklama