Hlavička
21/06/2021

Stát zvyšuje platby pojištění za děti a seniory. O dvě stovky měsíčně

Více než polovina občanů Česka neplatí zdravotní pojištění. Jsou to děti, senioři, nezaměstnaní či vězni – za ně platí zdravotním pojišťovnám ze zákona stát. Příští rok se toto pojištění zvedá o 200 korun a do zdravotnictví těžce zkoušeného epidemií covidu-19 tak přibude přes 14 miliard korun navíc.

reklama

reklama

Na zvýšení platby za státní pojištěnce se dopoledne dohodla ministryně financí Alena Schillerová s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Odpoledne jim to pak posvětila vláda. Příští rok se tedy zvýší platba státu do veřejného zdravotního pojištění na 1976 korun za každého státního pojištěnce měsíčně.


Navýšení plateb prý nebude mít vliv na schodek rozpočtu

reklama

Do zdravotnictví by tak příští rok mělo navíc přibýt 14,35 miliardy korun. „Navýšená platba za státní pojištěnce bude na základě dohodovacího řízení o úhradách pro příští rok směřována primárně do zdravotní péče, což pomůže stabilizovat celá zdravotní systém, pro který řešení pandemie logicky představovalo enormní zátěž,“ uvedl k tomu ministr Vojtěch.

Vláda navýšení plateb považuje za nutnost. Pokud by stát platby za své pojištěnce pro příští rok nenavýšil, hrozilo by podle vlády a ministerstva zdravotnictví vyčerpání veškerých finančních rezerv, které zdravotní pojišťovny mají. 

Ministryně financí Schillerová přitom tvrdí, že peníze nemají sloužit k bobtnání rezerv zdravotních pojišťoven. „Našim cílem je udržet vysoký standard péče o pacienty, nikoliv zvyšovat rezervy pojišťoven. To byl klíčový požadavek z mé strany. Jsem ráda, že pan ministr zdravotnictví má na věc stejný pohled a ministerstvo zdravotnictví bude tento způsob alokace garantovat,“ podotkla Schillerová. 

Stát prý nebude muset pomyslně sáhnout do státní kasy, takže by toto rozhodnutí nemělo mít vliv na plánovaný schodek rozpočtu 390 miliard. Schillerová počítá, že tyto peníze získá z vyšších daňových příjmů akcelerující ekonomiky. Pokud by to nevyšlo, bude vláda škrtat peníze jinde.


Covid stál zdravotnictví už kolem 50 miliard

Na konci letoška by podle odhadů ministra Vojtěcha měla na účtech zdravotních pojišťoven zbýt rezerva asi 10 miliard korun. Teď v květnu na něm přitom bylo ještě skoro 70 miliard. Odpovídá to odhadům ministerstva zdravotnictví, že až dosud stála epidemie koronaviru české zdravotnictví zhruba 50 až 55 miliard.

Platby za státní pojištěnce se skokově zvyšovaly už loni v červnu – tehdy o 500 korun (více v článku Změní pandemie české zdravotnictví? Stát zvyšuje platby za děti a staré). Od ledna pak o dalších 200 korun a od příštího roku tedy stát za „své“ pojištěnce zaplatí rovněž o dvě stovky víc.


Na kom stojí zdravotní pojištění?

Je to sice vítaný příspěvek z veřejných peněz do zdravotnictví, ale ve skutečnosti celý systém zdravotního pojištění stojí na menšině společnosti – na pojistném od zaměstnavatelů, podnikatelů a živnostníků. Platby za státní pojištěnce tvoří jen čtvrtinu celkových nákladů na zdravotnictví. Neplatících státních pojištěnců je přitom většina, zhruba 60 procent zdejšího obyvatelstva – přitom ale tato skupina paradoxně ze zdravotního pojištění spotřebovává nejvíc výdajů.

Pandemie covidu do struktury výdajů ve zdravotnictví výrazně zasáhla. Na jedné straně sice zvýšila náklady na péči o covidové pacienty, na testování a očkování, ale pojišťovny zase nemusely hradit jinou odloženou péči. Očkování proti koronaviru podle odhadů pojišťoven vyjde na 9 miliard korun, 17 miliard jsou náklady na testování a dalších 12 miliard půjde na odměny zdravotníkům za jejich práci a úsilí při druhé vlně epidemie. Jde ovšem o odhady zdravotních pojišťoven, které jsou podle kritiků až příliš nadhodnocené.

Dnes také ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že ukončilo tzv. dohodovací řízení s různými segmenty zdravotnictví. Podle toho se budou peníze přijaté navíc za státní pojištěnce rozdělovat. „Dohodovací řízení bylo v pátek ukončeno. Uzavřené dohody počítají s čtyřprocentním navýšením úhrad v příštím roce a jsou uzavírány za podmínky, že dojde k navýšení měsíční částky pojistného za jednoho státního pojištěnce o 200 Kč. Zároveň budou dodatečné prostředky využity na stabilizaci systému veřejného zdravotního pojištění, který se v souvislosti s pandemií covid-19 vyvíjí deficitně,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


David Garkisch

Foto: Pixabay, CC0reklama

reklama

reklama

reklama