Statistika odhalila, kolik zachránilo očkování Čechů za 100 let

Je to svým způsobem paradox - podceňujeme očkování, protože jsme ztratili strach z nemocí, které by pro nás bez očkování byly smrtelnou hrozbou. Statistika dokládá, že bez očkování by infekce v Česku vyhladily město velikosti Prahy. Zabíjela by hlavně tuberkulóza.

article

Vzpomínáte si na film Učitel tance s Martinem Dejdarem? I přes jistou poetičnost je vlastně smutný a tragický. Mladí dospělí lidé v něm trpce i statečně nesou svou krutou a fatální diagnózu tuberkulózy. V podstatě v sanatoriu čekají na smrt.

Děj filmu se odehrává v Československu po druhé světové válce a plně vystihuje tehdejší realitu. Tuberkulóza byla poměrně rozšířená a znamenala více méně rozsudek smrti. Ta přitom nebyla nijak příjemná. 

Pacientům zpravidla nemoc nejprve napadla plíce a později se rozšířila v těle dál. Třeba na mozek, kosti, páteř, ledviny, trávicí trakt či lymfatické uzliny. Lidi takříkajíc požírala zaživa, vykašlávali krev a rapidně ztráceli na váze, dokud jim neselhaly orgány. Trvat to mohlo i roky.


Léčba tuberkulózy? Do plic se dávaly míčky, lil olej i vosk

Než byla objevena antibiotika, která se k léčbě začala používat od roku 1947, zkoušeli lékaři zachraňovat pacientům životy všelijak. Občas i hrůzostrašnými metodami. Když tuberkulóza zasáhla horní laloky plic, lékaři je záměrně přivedli ke kolapsu, aby se - jak se věřilo - rychleji zregenerovaly.

Kolapsu se dosahovalo různými způsoby, ale princip byl stejný. Pacientům se provrtala díra mezi žebry a do plic jim lékaři zaváděli malé míčky, různé gumové předměty, lili do nich olej a dokonce i vosk. To s sebou ale přinášelo těžké nežádoucí účinky, mnohdy horší než samotná nemoc.


Tuberkulóza je stále zabijákem. V chudých zemích

Tento poněkud morbidní úvod má doložit, jakou hrozbou tuberkulóza kdysi bývala. Ona jí tedy zůstává dodnes, jen to tolik nevnímáme. Dosud je vedle HIV/AIDS nejsmrtelnější infekcí světa, každý rok se jí nakazí asi deset milionů lidí, další dva miliony jich zemřou. Dokonce i v současném Česku si tuberkulóza každý rok vyžádá mezi dvaceti až čtyřiceti životy. Více například v článku Léky na nemoci chudých se firmám nevyplatí. Trpí miliardy, říká výstava

Zatímco chudý svět si nemůže dopřát dostatek vakcín ani léků, v Česku jsme na tuberkulózu už skoro zapomněli. Může za to právě očkování. Do roku 2010 bylo plošné, teď je už jen dobrovolné, případně povinné u rizikových skupin dětí. Přesto stále funguje.


Milion mrtvých na souchotiny

Jak by to v Česku vypadalo bez očkování? Asi podobně jako v Učiteli tance. Expert na očkování Marek Petráš, který se věnuje i vývoji vakcín, spočítal, kolik by si od vzniku Československa tuberkulóza vyžádala životů. Od roku 1918 do současnosti by to podle jeho odhadu bylo více než 900 tisíc mrtvých. A to pouze na území Česka, Slovensko nepočítaje.

Analýza Marka Petráše, při níž vycházel ze statistik úmrtí, se ale netýká jen tuberkulózy. Vzal v úvahu osm nejrozšířenějších infekčních nemocí, které tady kdysi řádily a které se povedlo očkováním téměř vymýtit nebo rapidně omezit.

Pokud tedy připočítáme i dětskou obrnu, záškrt, dávivý kašel, spalničky, příušnice, zarděnky a tetanus, dostaneme se v počtu možných obětí přes jeden milion. "Ať se nám to líbí nebo ne, očkování do naší společnosti patří. A i když si to leckdy neuvědomujeme, v naší historii sehrálo velkou roli. Počet zemřelých by byl vyšší než při první nebo druhé světové válce," upozorňuje Marek Petráš ve své analýze, která vyšla na jeho webu vakciny.net.


Hluchota, ztráta plodnosti, poškození plodu...

Nejde přitom jen o úmrtí - ta jsou jen nejzávažnějším následkem nemocí. Infekce si vybírají daň i v podobě těžkých zdravotních následků jako je třeba hluchota, ztráta plodnosti, poškození plodu, poškození nervové soustavy...

"Bohužel, o těchto následcích se nevede statistika a nebylo možné tento aspekt do analýzy zahrnout," uvedl Marek Petráš. I přes pokrok v medicíně a objev antibiotik je podle něj zřejmé, že hlavním faktorem v potlačení výše zmíněných nemocí bylo očkování.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům