Stoletý Kapitán Tom dojal svět. Jeho výzva získala miliardu zdravotníkům

Člověk nikdy není příliš starý na dobré skutky, ani ty heroické. Ukázal to stoletý britský veterán "Kapitán Tom". Na podporu sbírky pro zdravotníky slíbil stokrát přejít s chodítkem svoji zahradu. Jeho zápas sledoval celý svět, poctu mu vzdala armáda a vybralo se přes miliardu korun.

article

Kapitán Tom, jak mu celá země začala přezdívat, se jmenuje celým jménem Thomas Moore a koncem dubna oslavil sté narozeniny. Byly opravdu hodně nezvyklé, Kapitán Tom při nich se svým chodítkem posté přešel zahradu. Čestnou stráž mu u toho dělala armáda, nad domem přelétly letky letectva a veterána ocenila i královna.

Hlavně ale přihlížela média a zprostředkovaně tisíce lidí z celého světa. Slib a výzva odhodlaného Kapitána Toma tisíce lidí přiměly přispět do sbírky na pomoc pracovníkům Národní zdravotní služby. Lidé zatím vybrali závratných 40 milionů liber, tedy více než miliardu korun.

Příběh veterána zpracoval pro časopis Tempus medicorum mluvčí České lékařské komory Michal Sojka...
Kapitán Tom, žijící superhrdina

V posledních letech jsme zahlcováni filmy s různými superhrdiny. Ať už z dílny Marvel nebo konkurenční DC Comics. Osobně tenhle žánr moc nevyhledávám, ale některé jedničky, tedy první filmy s daným superhrdinou, se mi docela líbily. Dlouho jsem si myslel, že superhrdinové jsou fiktivní a neexistují. Mýlil jsem se, protože jsem nedávno jednoho objevil. Jmenuje se kapitán Tom a v současnosti je stoletým penzionovaným britským vojákem.

Kapitán Tom se narodil jako Thomas Moore 30. dubna 1920. Během druhé světové války se stal nejdříve součástí 8. praporu pluku vévody z Wellingtonu a později bojoval v královském obrněném sboru v jeho 145. pluku v Barmě a Indii. Po návratu do Británie byl instruktorem Školy obrněných sil v Dorsetu. Za svoji chrabrost v boji obdržel čtyři britská vyznamenání. Po odchodu z armády pracoval jako ředitel v betonárně. Jeho velkým koníčkem byly motorky a motocyklové závody.

6. dubna 2020 před svými stými narozeninami vyhlásil sbírku na pomoc pracovníkům Národní zdravotní služby. Řekl, že do svých stých narozenin přejde stokrát svoji zahradu. Vzhledem k tomu, že kapitán Tom chodí pomocí chodítka, šlo o heroickou výzvu. Média začala jeho výkon sledovat a peníze do jeho sbírky začaly neuvěřitelně přibývat. A dary začaly chodit z celého světa. Když zahradu přecházel posté, stála mu v úctě čestná stráž 1. praporu yorkshirského pluku. V ten den bylo na účtě už závratných 30 milionů liber (v současnosti se částka blíží 40 milionům).

V den jeho stého přejití zahrady mu ve vysílání BBC vzdal úctu herec a zpěvák Michael Ball (Bídníci, Fantom opery atd.) a zazpíval pro něho skladbu You’ll Never Walk Alone. Jde o slavnou píseň, kterou v roce 1945 složili respektovaní američtí autoři Rodgers a Hammerstein pro muzikál Carousel. V Británii je skladba nesmírně populární, protože ji v roce 1963 natočili Gerry and the Pacemakers, jedna ze slavných liverpoolských skupin, které doprovázely legendární Beatles během jejich světové invaze. Navíc jde o hymnu fotbalového klubu Liverpool FC, kdy na každém zápase zní chorálem desítek tisíc hlasů.

K Ballově zpěvu byl přidán sbor zaměstnanců Národní zdravotní služby a slova kapitána Toma. Singl vydalo slavné vydavatelství Decca 17. dubna a záhy se dostal na první místo britské hitparády. Díky tomu se stal nejstarším interpretem, který se v historii britské hitparády dostal na první místo.

Kapitán Tom oslavil 30. dubna sté narozeniny. Dostal nejenom vlastnoruční přání od královny Alžběty, ale také přes 150 tisíc blahopřání z celého světa. Královská pošta každý dopis či pohled orazítkovala mezi 26. dubnem a 1. květnem razítkem Šťastné sté narozeniny, kapitáne Tome. Nad jeho bydlištěm v den jeho stých narozenin nejprve přeletěly dva wingy neboli dvě křídla složená z legendárních letadel druhé světové války (Spitfire a Hawker Hurricane). Odpoledne je pak následovaly dvě současné helikoptéry (Wildcat a Apache). V květnu královna Alžběta II. povýšila kapitána Toma do šlechtického stavu.

Prostě jeden stoletý děda udělal pro zdravotníky za pár dnů víc než mnohé vlády za roky. I my se na dálku připojujeme k blahopřání a poděkování. A protože superhrdinové jsou nesmrtelní, přejeme do dalších let hodně sil a nápadů… 


Michal SojkaZrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Šéf sítě nemocnic: U lékařů sázíme na bydlení. Zapustí kořeny, zůstanou

Ve sto letech zemřel uznávaný neurochirurg profesor Vladimír Beneš

Vzpomínka na Jana Sokola: Vracel nás nohama na zem, laskavě a mile