Obrázek
Obrázek
Kauzy -
04/09/2018

Stovky cizích lékařů pracují bez zkoušek. Ověřte si kde: Seznam míst

České lékařské komoře se podařilo \""koupit\"" oficiální údaje ministerstva zdravotnictví o lékařích-cizincích, kteří v českém zdravotnictví pracují bez potřebných zkoušek. Jsou jich stovky, často z Ukrajiny, a podle komory ani není jisté, jestli jde o skutečné lékaře.

reklama

reklama

Česku chybí lékaři - v mnoha regionech a v mnoha nemocnicích dokonce kriticky. Ministerstvo zdravotnictví proto už před dvěma lety spustilo Projekt Ukrajina, který do tuzemského zdravotnictví importuje ukrajinské lékaře a lékařky na chybějící místa.

Problém je v tom, že v rámci projektu mají výjimku z povinných odborných zkoušek i ověřování jejich znalosti češtiny. Není jisté, nakolik jsou opravdu lékaři a nakolik si dokáží porozumět s pacienty i svými kolegy. Ačkoli by měli pracovat jen na úrovni mediků a pod dohledem, ve skutečnosti vykonávají práci skutečných lékařů, aniž by to jejich pacienti tušili.

Komora lékařů proto vytrvale žádá ministerstvo o zastavení projektu. Přislíbil  to dokonce i premiér Andrej Babiš, ale ze slibu vzápětí sešlo: Slib ministra neplatí. Lékaři z Ukrajiny tu mohou pracovat dál i bez zkoušek

reklama


Je váš \""lékař\"" skutečně lékař? Podívejte se na seznam

Ukázalo se, že ministerstvo zdravotnictví - podle vlastního tvrzení - ani nezná počet a umístění lékařů, kteří v Česku tuto výjimku dostali. Teprve když lékařská komora zaplatila 21 tisíc korun za oficiálně vykázaných 106 hodin práce ministerských úředníků, získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím seznam lékařů-cizinců, kteří v Česku pracují pod výjimkou z odborných a jazykových zkoušek.

Teď komora seznam poprvé zveřejnila. Nabízí pacientům, aby si ověřili, jestli v jejich nemocnici, zdravotnickém zařízení, poliklinice nebo ordinaci pracuje skutečně prověřený lékař. Cizinci \""na výjimku\"" totiž pokrývají celou republiku. Ověřit to můžete v seznamu lékařů České lékařské komory.

Podle komory (a odpovědi ministerstva zdravotnictví) jde o celkem asi 427 lékařů a lékařek s výjimkou z pravidel, která jinak musí v Česku splňovat každý praktikující lékař. Pacienti se s \""falešnými\"" lékaři mohou potkat všude. \""Většinou jsou v krajských nemocnicích, ale i v těch velkých fakultních. A také v ordinacích a ambulancích,\"" řekl novinářům prezident lékařské komory Milan Kubek.


Komora zvažuje žalobu na ministerstvo zdravotnictví

Vyžádané údaje z ministerstva zdravotnictví by podle komory v některých případech mohly dokonce dokládat další porušení zákona. Například v karlovarské nemocnici by jen na anesteziologicko-resuscitačním oddělení podle zprávy ministerstva mělo pracovat devět lékařů-cizinců. 

Každý cizinec by měl přitom podle zákona pracovat pod přímým dohledem akreditovaného lékaře. Pokud by navíc usiloval o aprobační zkoušku, měl by mít na pracovišti i svého školitele, který ale nesmí školit už nikoho jiného. To je v popsané praxi téměř nemožné - navíc u karlovarské nemocnice, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů. 

Už jen kvůli tomuto příkladu a několika dalším ze seznamu komora zvažuje právní kroky. V krajním případě i žalobu na ministerstvo zdravotnictví pro porušování zákona. Touto možností se zabývá právní oddělení České lékařské komory.


Lékařská komora: Trváme jen na dodržování zákonů 

Česká lékařská komora, v níž se ze zákona musí registrovat každý tuzemský lékař, upozornila, že nechce znevýhodňovat cizí lékaře. \""Nechceme diskriminovat cizince, ale trváme na dodržování zákonů,\"" prohlásil prezident komory Milan Kubek.

Zmiňovaná pravidla platí pro všechny české lékaře i další lékaře, kteří by do Česka chtěli přijít ze zahraničí. Pokud jsou z Evropské unie, mají výhodu - jejich vzdělání se shoduje s českými (evropskými) regulemi a hlavním problémem je už pouze jazyk a jazykové zkoušky.

U ukrajinských lékařů ale není jistá ani úroveň jejich odborného vzdělání. Podle prezidenta komory bývá v tamních poměrech dokonce zaměňováno ošetřovatelství s lékařstvím. Kvůli výjimce tak ovšem některé pacienty ošetřují lékaři-cizinci, kteří odborné úrovně těch tuzemských nedosahují.


Ukrajinští lékaři? Spíše chudáci, co vezmou každou práci

Pravidla výjimek umožňují, aby lékaři z řad cizinců mohli odklad zkoušek a prověření dostávat opakovaně. \""Takže cizinec tady jako lékař může pracovat klidně šet let bez jakékoli zkoušky,\"" řekl Milan Kubek. Upozornil i na případ, kdy má výjimku z ověřování češtiny dokonce psychiatr, který by si se svými pacienty měl perfektně rozumět.

Podle Kubka jsou ovšem ukrajinští lékaři a lékařky spíše chudáky, jejichž práci \""poloilegálů\"" zneužívají nemocnice, aniž by je nějak k nutným zkouškám připravovaly. Proto je podle Milana Kubka také tak nízká úspěšnost (10-15 procent) zkoušek u cizinců.

Jaké může mít import lékařů z ciziny a bez zkoušek dopady? Česká lékařská komora právě prověřuje případ ukrajinského lékaře z nemocnice v Jeseníku, který nedokázal v češtině pochopit, že malé dítě spolklo dudlík. Poslal dítě i s matkou domů a jen proto, že šlo o lékařku, která si nebezpečí uvědomila, převezla sanitka dítě do jiné nemocnice, kde mu zachránili život. Přesné detaily tohoto případu zatím zjišťujeme.


Ani Babiš by prý lékaře, se kterým si nerozumí, nechtěl...

Jmenný seznam lékařů-cizinců, kteří v Česku pracují na výjimku pro cizince (případně v Projektu Ukrajina), chce ve středu prezident komory Milan Kubek ukázat také poslancům ze zdravotního výboru Sněmovny.

Novinářům také prozradil, jak probíhalo jednání s Andrejem Babišem, kde premiér původně přislíbil, že Projekt Ukrajina zastaví: \""Pan premiér uznal, že by sebe a svoji rodinu od lékaře, se kterým se ani nedomluví, ošetřit nenechal.\"" Za necelý měsíc ovšem Andrej Babiš svůj názor zcela obrátil.


David Garkisch

Foto: Pixabay, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama