Střelba v nemocnici: jeden mrtvý, jeden zraněný. Vraha odzbrojily sestry

Jeden z mužů, kterého včera postřelil pacient ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, dnes zemřel. Druhý je zraněný, ale ve stabilizovaném stavu. Útočníka už policie obvinila z pokusu o vraždu a navrhuje pro něj vazbu. Zatím je pod dohledem v nemocnici a odmítl vypovídat.

Tragédie se odehrála půl hodiny před půlnocí a zatím není úplně jasné, co jí předcházelo. Zřejmě šlo o neshody mezi pacienty na jednom pokoji na oddělení hematologie. Střelcem je čtyřiasedmdesátiletý muž.

Podle dosavadních informací střelil legálně drženou pistolí dva jiné pacienty do hlavy. Agentura ČTK uvedla, že druhý postřelený muž měl štěstí, protože rána byla vedena pod takovým úhlem, že se střela odrazila od lebky.


Bojoval s rakovinou, ale zemřel rukou vraha

Mrtvým je pětašedesátiletý pacient, který se v nemocnici léčil s onkologickým onemocněním. Česká televize získala vyjádření jeho syna: „Když už to vypadalo, že tu nemoc překonal, že onkologická léčba byla úspěšná, tak byl zavražděn. Zemřel člověk, který se léčil v nemocnici, a ve snu by nikoho nenapadlo, že ho tam někdo zavraždí.“

Případ si převzali kriminalisté z oddělení vražd, kteří se zadrženým mužem v sobotu odpoledne zahájili trestní stíhání pro trestný čin vraždy na dvou nebo více osobách ve stadiu pokusu. Vzhledem k tomu, že jeden z mužů zemřel, bude obvinění zřejmě ještě překvalifikováno na vraždu. „Obviněný muž odmítl k věci vypovídat a ze strany kriminalistů bude podán podnět na jeho vzetí do vazby,“ uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.


Statečné sestry zřejmě dostanou odměnu

Na místo včera policie vyslala tzv. prvosledové hlídky s balistickou ochranou. Nebylo to ale už potřeba, protože střelce hned po činu odzbrojily zdravotní sestry, které vzápětí začaly s oživováním a ošetřováním postřelených mužů. 

Jejich odvahu následující den ocenil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, když na Twitteru napsal: „Noční událost ve vinohradské nemocnici mě velice mrzí. Děkuji sestrám za jejich pohotovou reakci a neskutečný projev statečnosti. Smekám před vámi! Doufám, že se stav zraněných pacientů brzy zlepší!“

Podle mluvčí nemocnice Jany Roubalové sestry za svůj zásah zřejmě dostanou odměnu. „Pravděpodobně určitě ano. Konaly zodpovědně a statečně, takže myslím, že to si zaslouží nějakou odměnu. Ale jakou, to vám teď neřeknu,“ uvedla mluvčí.


Jsou české nemocnice bezpečné? 

Případ otevřel otázku bezpečnosti českých nemocnic. „Chápu, že to jsou promile případů, ale před takovouto věcí se nemůžou zavírat oči. Systém musí být nastavený tak, aby se to nikdy nemohlo opakovat,“ řekl České televizi syn zavražděného muže.

Ředitel nemocnice ovšem tvrdí, že zabránit něčemu takovému není úplně možné. „Areál tak velké nemocnice pavilonového typu, jako jsou Vinohrady, nelze úplně bezpečně utěsnit,“ řekl ředitel Robert Grill Radiožurnálu. „Nemocnice musí být 24 hodin denně a 365 dní přístupná komukoli, kdo může být potenciálním pacientem. Zatím ta bezpečnostní opatření nejsou rozvinuta tak, abychom uměli eliminovat třeba vnesení zbraní nebo výbušnin.“


Útoky pacientů a tragédie se odehrály i v minulosti

Agentura ČTK v této souvislosti připomněla podobné případy útoků v českých nemocnicích. Jsou sice ojedinělé, ale už měly tragické následky. Například v lednu 2010 šestatřicetiletý pacient psychiatrické kliniky v Praze na Karlově zkopal a zabil jiného pacienta. Důvodem byla jeho diagnóza, maniodeprese. Později mu soud nařídil ochrannou ústavní léčbu.

Naopak smrtí útočníka skončil případ z listopadu 2015, kdy ve Fakultní nemocnici v Olomouci psychicky nemocný muž zaútočil na sanitáře. Zemřel po zásahu z policejního taseru.

Další případy už neměly tragické následky, i když k nim nebylo daleko. V září 2005 se střílelo v nemocnici v Táboře. Agresivní muž tam jednomu z přivolaných policistů vytrhl z opasku zbraň a šestkrát vystřelil. Nikoho ale nezranil.

V roce 2014 se v nemocnicích odehrály hned dva incidenty se zbraněmi. V červnu v ostravské fakultní nemocnici střílel pacient pistolí, kterou vytrhl členovi ochranky. V září pak zbraní vyhrožoval opilý muž ve střešovické nemocnici.


David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat