Hlavička
26/03/2021

Studentka v noci pomáhá v nemocnici, ve dne se připravuje na maturitu

Medici a studenti zdravotnických škol už tři týdny pomáhají v nemocnicích na covidových i běžných odděleních přetíženému personálu. Pracovní povinnost jim od 8. března uložila vláda. Studenti jsou tak v jednom kole, nejenže pracují, ale také se připravují na zkoušky či maturitu.

reklama

reklama

Přestože proti tomu experti, školy i právníci vystupovali a vystupují (proti povinné výpomoci protestovala také lékařská komora), studentům nic jiného nezbývalo. Mnoho z nich už v nemocnicích pomáhalo předtím, ale dobrovolně. Teď museli nastoupit všichni, a to i když mají také své studijní povinnosti a zkoušky se jim blíží.

Ministerstvo školství ulevilo alespoň středoškolákům. Ti, kteří v nemocnicích odpracují nejméně 160 hodin, nemusí psát při maturitě didaktický test. Jinak se ve volných chvílích, kterých jim podstatně ubylo, připravují na maturitu stejně jako ostatní.

V takové situaci je i Adéla Vysloužilová, studentka čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. V rámci své pracovní povinnosti nastoupila do Krajské nemocnice Tomáše Bati. Na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ARIM) se během dvanáctihodinových směn stará o pacienty ve vážném stavu, mimo jiné i s těžkým průběhem onemocnění covid-19.

reklama

„Neřeším, že jsem se ocitla právě na tak náročném oddělení. Přistupuji k tomu jako k cenné zkušenosti a možnosti být prospěšná pacientům i mým skvělým kolegyním a kolegům,“ svěřila se Adéla Vysloužilová.

Starat se dlouhé hodiny o pacienty, z nichž mnozí bojují o život, je pro ni psychicky náročné. A také fyzicky namáhavé, protože hybnost vyčerpaných nemocných je značně omezená. Je tedy jasné, že ARIM není pracovištěm vhodným pro každého zdravotníka.

„Prostředí i péči o pacienty v závažném stavu snáším dobře. Chci být zdravotní sestrou a tohle k tomu patří. Abych tu obstála, musím se hodně naučit. V tomhle mám já i spolužák, co je tu se mnou, velké štěstí, protože nám kolegyně a kolegové moc pomáhají. A dokážou ocenit, když něco zvládneme, což je pro nás motivací a vzpruhou,“ prozradila.

Studenti na pracovní povinnosti nejsou v nemocnici zdaleka jen do počtu, doplňují starší personál v mnoha úkolech. Konkrétně Adéla Vysloužilová zvládá ředění léků, kontroluje jejich dávkování, pomáhá s hygienou pacientů a jejich polohováním nebo zajišťuje převlekání postelí. Jde o nezbytnosti, bez kterých se žádná nemocnice ani pacient neobjedou.

Studenti pracují na denních i nočních směnách. Těch druhých je více, ale to Adéle nevadí. Říká o sobě, že je „noční sova“ a s udržením bdělosti v noci nemá žádný problém.

Jak dlouho bude v nemocnici ještě pracovat, teď ještě netuší. Pracovní povinnost by pro studenty měla skončit 16. dubna, nicméně je možné, že ji vláda studentům prodlouží.

Kromě práce v nemocnici ovšem teď Adélu zaměstnává i příprava na maturitu. „Budu pomáhat, dokud to bude potřeba. A zároveň se chystat na maturitu, kterou budu letos skládat,“ má jasno o svých nejbližších plánech.

  

David Garkisch, Zdeněk Dvořák

Foto: Krajská nemocnice T. Bati


 

  


 

  


 

  

                          


 

   

reklama

reklama

reklama

reklama