Tornádo už má šest obětí. V nemocnici zemřelo zraněné dítě

Tragická bilance obětí tornáda a bouřek na jihu Moravy bohužel vzrostla. Ve Fakultní nemocnici Brno po dvou dnech od neštěstí zemřelo malé dítě, které tam leželo s těžkými zraněními způsobeným při čtvrteční katastrofě. S informací přišel jako první Český rozhlas, později ji potvrdila také ČTK.

Hned na místě při úderu živlů nebo bezprostředně poté v hodonínské nemocnici zemřelo pět lidí. „Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ popsal situaci v hodonínské nemocnici krátce po neštěstí její ředitel Antonín Tesařík. Více jsme o tom psali v článku Na Moravě zabíjely bouře s tornádem. Nemocnice plní desítky raněných


Poslední obětí je batole

Teď počet obětí o jednu narostl. Potvrdila to jak mluvčí brněnské fakultní nemocnice Veronika Plachá, tak hodonínský místostarosta Petr Buráň. „V souvislosti se čtvrteční událostí mohu potvrdit úmrtí. Vzhledem k věku oběti ale nebudeme poskytovat více informací,“ dodala k informaci mluvčí nemocnice. Už z tohoto vyjádření je jasné, že šlo o dítě. Podle informací ČTK dvouleté.

Lékaři a záchranáři ošetřili v souvislosti s řáděním bouřek a tornáda kolem dvou stovek lidí z postižených oblastí. Měli nejčastěji zranění hlavy, pohmožděniny i zlomeniny od zřícených trosek nebo od padajících krup. Ty dosahovaly podle svědectví velikosti vejce nebo dokonce tenisového míčku. Největší škody ale udělalo tornádo a silný vítr, který podle předběžných odhadů přesahoval rychlost 200 kilometrů v hodině.


70 domů musí k zemi

Nejzasaženější jsou obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice, ale také hodonínská část Pánov a čtvrť Bažantnice. Ve stejný den postihlo tornádo také několik obcí na Podbořansku. Celkem bylo poškozeno 1200 domů, z nichž více než 70 bude muset být strženo, protože jsou podle statika nebezpečné a neopravitelné.

Pojišťovny ještě nemají přesný výčet celkových škod, ale odhadují, že dosáhnou výše stamilionů až jednotek miliard. Pokud byli lidé pojištěni, mělo by se běžné pojištění vztahovat i na tornádo, které ve smlouvách spadá pod škody způsobené větrem.


Jak pomoci?

V postižených obcích pomáhají záchranáři, hasiči, armáda i dobrovolníci. Především odklízejí sutiny a pomáhají zakrýt plachtami domy bez střech. Fungují i peněžní sbírky na pomoc postiženým oblastem. Například Červený kříž shromažďuje peníze od dárců na účtu 333999/2700 s variabilním symbolem 2101. Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava na kontě 713271329/0300.

Peníze na pomoc sbírají i církve. Například Diecézní charita Brno zorganizovala veřejnou sbírku na účtu 4211325188/6800, pod variabilním symbolem 2002. Do stejné sbírky je možné přispět také dárcovskou SMS – adresujte ji na číslo 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 podle částky, kterou chcete přispět.

Podobně vybírá peníze i Diakonie Českobratrské církve evangelické. Příspěvky lze poslat na účet 2100691426/2010. I v tomto případě je možné poslat dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30, 60 nebo 90, podle toho, kolik chce dárce přispět.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr, CC BY 2.0, OAR/ERL/National Severe Storms Laboratory (NSSL)


Anketa

Přispějete na pomoc zasaženým obcím a lidem?

Celkem hlasovalo 25 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků

Covid vyřadil další olympioniky. Babiš mluví o skandálu, bude vyšetřování

Prvním nakaženým v olympijském týmu byl neočkovaný lékař výpravy