Tornádo už má šest obětí. V nemocnici zemřelo zraněné dítě

Tragická bilance obětí tornáda a bouřek na jihu Moravy bohužel vzrostla. Ve Fakultní nemocnici Brno po dvou dnech od neštěstí zemřelo malé dítě, které tam leželo s těžkými zraněními způsobeným při čtvrteční katastrofě. S informací přišel jako první Český rozhlas, později ji potvrdila také ČTK.

Hned na místě při úderu živlů nebo bezprostředně poté v hodonínské nemocnici zemřelo pět lidí. „Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ popsal situaci v hodonínské nemocnici krátce po neštěstí její ředitel Antonín Tesařík. Více jsme o tom psali v článku Na Moravě zabíjely bouře s tornádem. Nemocnice plní desítky raněných


Poslední obětí je batole

Teď počet obětí o jednu narostl. Potvrdila to jak mluvčí brněnské fakultní nemocnice Veronika Plachá, tak hodonínský místostarosta Petr Buráň. „V souvislosti se čtvrteční událostí mohu potvrdit úmrtí. Vzhledem k věku oběti ale nebudeme poskytovat více informací,“ dodala k informaci mluvčí nemocnice. Už z tohoto vyjádření je jasné, že šlo o dítě. Podle informací ČTK dvouleté.

Lékaři a záchranáři ošetřili v souvislosti s řáděním bouřek a tornáda kolem dvou stovek lidí z postižených oblastí. Měli nejčastěji zranění hlavy, pohmožděniny i zlomeniny od zřícených trosek nebo od padajících krup. Ty dosahovaly podle svědectví velikosti vejce nebo dokonce tenisového míčku. Největší škody ale udělalo tornádo a silný vítr, který podle předběžných odhadů přesahoval rychlost 200 kilometrů v hodině.


70 domů musí k zemi

Nejzasaženější jsou obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice, ale také hodonínská část Pánov a čtvrť Bažantnice. Ve stejný den postihlo tornádo také několik obcí na Podbořansku. Celkem bylo poškozeno 1200 domů, z nichž více než 70 bude muset být strženo, protože jsou podle statika nebezpečné a neopravitelné.

Pojišťovny ještě nemají přesný výčet celkových škod, ale odhadují, že dosáhnou výše stamilionů až jednotek miliard. Pokud byli lidé pojištěni, mělo by se běžné pojištění vztahovat i na tornádo, které ve smlouvách spadá pod škody způsobené větrem.


Jak pomoci?

V postižených obcích pomáhají záchranáři, hasiči, armáda i dobrovolníci. Především odklízejí sutiny a pomáhají zakrýt plachtami domy bez střech. Fungují i peněžní sbírky na pomoc postiženým oblastem. Například Červený kříž shromažďuje peníze od dárců na účtu 333999/2700 s variabilním symbolem 2101. Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava na kontě 713271329/0300.

Peníze na pomoc sbírají i církve. Například Diecézní charita Brno zorganizovala veřejnou sbírku na účtu 4211325188/6800, pod variabilním symbolem 2002. Do stejné sbírky je možné přispět také dárcovskou SMS – adresujte ji na číslo 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 podle částky, kterou chcete přispět.

Podobně vybírá peníze i Diakonie Českobratrské církve evangelické. Příspěvky lze poslat na účet 2100691426/2010. I v tomto případě je možné poslat dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30, 60 nebo 90, podle toho, kolik chce dárce přispět.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr, CC BY 2.0, OAR/ERL/National Severe Storms Laboratory (NSSL)


Anketa

Přispějete na pomoc zasaženým obcím a lidem?

Celkem hlasovalo 25 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům