Hlavička
Zprávy -
07/09/2020

Trasování jen u vážných případů, zvažují hygienici. Nestačí dohledávat

Česko zřejmě narazilo na strop, kdy hygienici už nestačí sledovat kontakty lidí nakažených koronavirem. Uvažují proto, že budou trasovat jen vážné případy nákazy. A že zmírní pravidla rizikového kontaktu - lidé s respirátorem by už nemuseli na testy ani do karantény.

reklama

reklama

Vypadá to, jako by Česko boj s koronavirem vzdávalo anebo v něm přinejmenším ustupovalo. Dosud striktní pravidla poslala do karantény třeba ministra zdravotnictví Vojtěcha, přestože má negativní test na covid-19. Podobně jsou v karanténě po kontaktu s nakaženým člověkem tisíce dalších lidí. Pokud projde návrh hygieniků, napříště by už do karantény museli jen ti, kteří mají příznaky nemoci. Všichni ostatní by nemuseli ani na testy.


Před týdnem Babiš tvrdil, že se bude trasovat bez omezení

reklama

Zatím jde jen o úvahu a návrh hygieniků. Vládě ho dnes přednesl ministr Adam Vojtěch s tím, že rozhodnutí padne do pátku. \""Pan ministr (Adam) Vojtěch informoval, že hygiena uvažuje o trasování jen vážných případů. Je to úvaha, že nebude trasovat všechny kontakty, protože máme mnoho lidí v karanténě, kteří nejsou nemocní a nemají žádné příznaky,\"" řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš.

On sám přitom ještě před týdnem něco takového striktně odmítal. \""Budeme trasovat tolik lidí, kolik bude potřeba. Nemůže být strop, odmítám strop. Budujeme páteřní síť odběrných míst a laboratoří, připravujeme se po všech stránkách,\"" řekl 1. září v rozhovoru pro Radiožurnál.


S respirátorem by nevadil ani kontakt s nakaženým

Dalším nápadem hygieniků je, že lidé, kteří by při kontaktu s nakaženým měli respirátor a stáli od něj v dostatečné vzdálenosti, by nebyli považováni za ohrožené. Nemuseli by tedy ani na testy, ani by na ně hygienici neuvalili karanténu.

Vzhledem k předchozí úvaze testovat jen ty kontakty, které mají příznaky nemoci, by tenhle nápad byl už nadbytečný. Na testování a do karantény by chodili jen lidé s příznaky nákazy. Hygienici by už nesledovali širší kontakty nakaženého, ale jen jeho nejbližší okolí.


Nestíháme, přiznala šéfová pražských hygieniků

Tak jako tak jde o další rozvolnění dosavadních pravidel - a to paradoxně v situaci, kdy v Česku takřka každý den rekordně přibývá nových případů nákazy koronavirem. Důvod je zřejmý a hygienici ho ani nepopírají - nestačí totiž trasovat každý nový případ nákazy. Kritická je především situace v Praze, kde každý den přibývá víc než stovka nových případů.

Už v pátek to přiznala ředitelka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Hygienici nemají dost kapacit na stovky případů, nedokáží rychle oslovovat lidi s pozitivním testem, natož dohledávat všechny jejich kontakty. \""My se velmi omlouváme, ale nejsme prostě schopni to zvládat,\"" přiznala Jágrová. Pražským hygienikům tak už pomáhají vojenští medici a armáda.


Zmírnění pravidel by změnilo i nelichotivé statistiky

Pokud by hygienici nemuseli dohledávat všechny kontakty nemocného a pokud by na testy a do karantény posílali jen lidi s příznaky nemoci, je zřejmé, že by se jim ulevilo. Je ovšem otázkou, co by to udělalo s epidemií koronaviru. Ve statistikách by tak ale nepochybně ubylo nových zachycených případů.

Většina část nemocných je bezpříznaková, ale přesto infekční. Pokud je nezachytí trasování hygieniků, covid-19 šíří ve svém okolí zcela nevědomky, protože si nemoci nejsou ani vědomi.


Nejhůř je na tom Praha, pomůžou jí hygienici z krajů

Pražští hygienici se zatím musí spokojit kromě armády nově i s výpomocí svých kolegů z hygienických stanic v jiných krajích. Dnes se na tom dohodl ministr Vojtěch s řediteli krajských hygienických stanic.

V Praze je situace nejhorší. Dosud potvrzených případů nákazy se v hlavním městě bezmála šest tisíc (5 987) a jen za posledních 24 hodin přibylo 144 nových pozitivních testů, což je proti předchozímu dni další rapidní nárůst.

V celém Česku jen v neděli přibylo 411 nových případů. V současné chvíli je oficiálně nemocných 8 184 lidí, z toho 214 leží v nemocnicích. Celkem se už v Česku nakazilo bezmála 30 tisíc lidí, z toho jich v souvislosti s covidem-19 zatím zemřelo 437.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama