Hlavička
24/03/2020

Třetí mrtvý na koronavirus v Česku. Seniorka se nakazila v rodině

Česko má už tři oběti nákazy Covid-19. Poslední případ seniorky, která dnes zemřela v nemocnici v Praze, je zároveň varováním, aby lidé omezili i setkávání s blízkými. Žena se totiž nakazila od příbuzné, která přijela z Itálie. Bylo to ale ještě před vyhlášenou karanténou.

reklama

reklama

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřela na komplikace spojené s nákazou novým koronavirem 71letá žena. Měla ovšem i jiné zdravotní komplikace a nebyla původně hospitalizována kvůli nemoci Covid-19. Tu u ní odhalily až následné testy, protože v nemocnici oznámila, že byla v kontaktu s příbuznou z Itálie.


Ženu nezachránila ani plicní ventilace

reklama

Úmrtí třetího pacienta s koronavirem oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru: \""Smutná zpráva z VFN. Zemřela pacientka roč.1949, od 22.3. hospitalizována s plicní chorobou. Měla další zdravotní problémy.\""

Žena trpěla kromě jiných zdravotních obtíží i plicní nemocí, což mělo na průběh nákazy koronavirem nepochybně vliv. Od neděle, kdy ji nemocnice přijala do péče, byla seniorka připojená na plicní ventilaci.

Ještě předtím ale lékařům řekla, že se potkala s příbuznou z Itálie. \""V průběhu hospitalizace podala informaci, že se před několika týdny setkala se svou příbuznou, která se vrátila z Itálie, kde trvale žila,\"" uvedl ministr Vojtěch v České televizi.


Ministr: Omezte kontakt se seniory

Ačkoliv se žena nakazila ještě před restrikcemi pro lidi cestující z Itálie a později vyhlášenou karanténou, její případ ukazuje, že by lidé měli co možná nejvíce omezit kontakt i mezi blízkými, zejména pokud jde o seniory.

Upozornil na to i ministr Vojtěch. \""Koronavirus u ní zjistili ve VFN. Bohužel se nakazila v rodině. Je mi to moc líto. Prosím všechny, aby své prarodiče teď nenavštěvovali, nebo vždy s rouškou,\"" napsal.


Druhou obětí byl muž s rakovinou

Ve stejném dni veřejnosti přitom ministr oznamoval už druhé úmrtí na koronavirus v Česku. \""Zpráva přišla z nemocnice v Havířově. Pacient ročník 1975 prohrál boj s rozsáhlým selháním orgánů kvůli pokročilému nádorovému onemocnění. Koronavirus jeho stav zhoršil,\"" uvedl Vojtěch.

Tento případ byl od toho třetího odlišný. Muži nejprve lékaři diagnostikovali nákazu koronavirem a teprve potom odhalili rakovinu v pokročilém stadiu. \""Pro jeho záchranu nemocnice udělala vše, ale pomoci mu už ani specializovaná intenzivní péče nedokázala. Pacient měl totiž rozsáhlé nádorové onemocnění s pokročilými metastázami do dalších orgánů. Nákaza koronavirem jeho smrt bohužel uspíšila,\"" řekla k umrtí pacienta mluvčí nemocnice Irma Kaňová.


Počet nakažených v Česku je 1349

Úplně první obětí nákazy koronavirem se v neděli stal 95letý muž, který měl rovněž i jiné zdravotní problémy. Poprvé jsme o tom informovali v článku Český lékař ve Francii: S umírajícími se nesmíte ani obejmout a rozloučit

Počet prokázaných pacientů s nákazou v Česku neustále roste. Dosud bylo testováno skoro 20 tisíc lidí a tyto testy odhalily nákazu u 1349 z nich. Většina z nich má mírnější průběh nemoci Covid-19, ale podle ministerstva zdravotnictví je přes osmdesát lidí hospitalizováno a někteří musí využívat i plicní ventilaci.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama