Hlavička
09/10/2017

Třetina nových doktorů jsou cizinci, Češi odcházejí

Německo a Velká Británie jsou nejčastějšími cíli čerstvých absolventů medicíny, kteří utíkají hned po škole českému zdravotnictví.

reklama

reklama

Podmínky v německých a britských nemocnicích jsou pro lékaře natolik lepší a tamní platy o tolik vyšší, že mladým absolventům se odchod z domoviny vyplatí i přes strasti s ním spojené.


Podle České televize každý rok odcházejí do zahraničí asi dvě stovky absolventů medicíny a tato volná místa pak v Česku zaplňují lékaři z Východu – nejčastěji ze Slovenska, Ukrajiny a Ruska.


Zmiňovanou statistiku dokládají i čísla z České lékařské komory (ČLK). Ta informovala, že například v roce 2015 přijala 1 363 nových členů, přičemž z tohoto počtu byly čtyři stovky lékařů cizinci.

reklama


Zájem je nejen o lékaře, ale i o sestry a pečovatele


Čtyři desítky německých a rakouských klinik teď lákají tuzemské doktory i další zdravotnický a pečovatelský personál na náborové akci přímo v Praze. Koná se už poosmé a podle organizátorů na ni každoročně zavítá kolem 1 500 zdravotníků nebo studentů lékařských oborů. Zhruba 100 až 150 z nich pak za prací do zahraničí skutečně odejde.


Největší zájem je o chirurgy, ortopedy a obecně o lékaře v nemocnicích. „V poslední době je obrovský zájem také o zdravotní sestry a pečovatele,“ uvedla Zlata Stašková z pořadatelské agentury.


ČLK: Českých lékařů v Německu rapidně přibývá


Počet českých lékařů působících v Německu neustále roste, podle ČLK v roce 2015 už překonal tisícovku. Za posledních pět let se tak více než zdvojnásobil. Nejčastěji míří do nejbližších spolkových zemí – Saska a Bavorska. Většina lékařů pracuje v nemocnicích, vlastní praxi má jen padesátka z nich. Desítky Čechů pracují také u záchranné služby.


Na chirurgii v německém Herzbergu už třetí rok pracuje český lékař Ondřej Krčil. „Hned po škole jsem se rozhodl, že bych to mohl zkusit v cizině – získat zkušenost a vydělat trochu peněz. Nakonec to vyšlo, ale začátek byl docela pekelný,“ popisuje.


Důvod k návratu do ČR pro některé neexistuje


Ještě před odjezdem se totiž musel naučit německy, zvládl to za deset měsíců. Práci na chirurgii si pochvaluje, kolegové ho přijali a dobrý je i plat. O návratu do Česka proto teď neuvažuje. „Zatím nevidím žádný důvod,“ dodává Krčil.


Před lety si on sám právě na pražské burze pracovních příležitostí napsal kontakt na kliniku, kam později nastoupil. Dnes radí kolegům, kteří mají podobné plány jako tehdy on…

Celý článek o odchodech českých zdravotníků do zahraničí najdete na webu ČT.

Zdravotnictvivolaopomoc.cz

reklama

reklama

reklama

reklama