Hlavička
Zprávy -
15/02/2020

Tříletý Milan s leukemií hledá dárce kostní dřeně. Rodiče prosí veřejnost

Už podruhé u tříletého Milana propukla akutní leukemie. Právě podstupuje chemoterapii a nutně potřebuje dárce kostní dřeně. Toho se ale v žádných registrech nedaří najít. Zoufalí rodiče se proto společně s Českým národním registrem obrátili s prosbou na veřejnost.

reklama

reklama

Ještě jste se neregistrovali mezi potenciální dárce kostní dřeně? Možná vás k tomu pohne osud malého Milana a výzva jeho rodičů. Možná právě vy v sobě máte shodné krvetvorné buňky, které by mu takřka jistě dokázaly zachránit život. Potřebuje je navíc dost brzy, do dvou tří měsíců.


Největší naděje na dárce je mezi Čechy

reklama

Těžko si představit, čím vším si malý chlapec ve svém krátkém životě už musel projít. S leukemií se léčil už loni, ale po půl roce se mu nemoc vrátila. Pokud najde vhodného dárce, má vysokou šanci, že se úplně uzdraví. U dětí se taková šance pohybuje až kolem devadesáti procent.

Ačkoliv je v současné době ve všech registrech na světě bezmála 37 milionů lidí, pro malého Milana se mezi nimi zatím dárce nenašel. Ve většině případů se nenajde ani ve vlastní rodině, ale faktem je, že je geneticky nejsnazší najít vhodného dárce ve vlastním národě. Více v článku Dárců kostní dřeně se loni zapsalo nejvíc v historii. Zachránili desítky lidí.


S nadějí, že by se mezi Čechy našel pro Milana vhodný dárce, se rodiče obrátili na veřejnost. Jejich prosbu sdílel i Český národní registr dárců dřeně, který k ní jen připojil výzvu: „Šiřte dále, a pokud můžete, zapište se.“

Toto je doslovná prosba rodičů:

V současné době jsme hospitalizováni s Milánkem (3 roky) v Praze, v Motole, z důvodu remise akutní leukémie AML, která se mu vrátila už po půl roce. Z důvodu agresivity jeho nemoci musel okamžitě podstoupit chemoterapii a poté bude muset hned navázat na léčbu, a to výměnou kostní dřeně. Nemůžeme čekat, máme zhruba 23 měsíce do transplantace a zatím nemáme v registru dárců kostní dřeně vhodného dárce.

Touto cestou prosíme všechny soucitné lidi, kteří chtějí pomoci, ať darují kostní dřeň a zapíší se do registru dárců. Svým rozhodnutím darovat kostní dřeň mohou zachránit Milánkovi život...

Z celého srdce děkujeme za pomoc.


Výzva přitahuje nové dárce

Není to zdaleka marná výzva. Například loni se díky podobnému příspěvku na sociálních sítích podařilo najít dárce pro nemocnou dívku z Českolipska. Zapsal se právě až po této výzvě.

Podobné případy do registru dárce vždy přitahují. Nejinak je tomu i u tříletého Milana. Po zveřejnění prosby rodičů na stránkách registru a na sociálních sítích se hlásí mnohem více zájemců než obvykle.

„Třeba dneska jen mně reagovalo 150 lidí a to normálně nemáme. Je to hledání jehly v kupce sena, ale je možné, že mezi nimi ten dárce bude,“ řekla Českému rozhlasu Klára Conková z Českého národního registru kostní dřeně.

V celé zemi existují dva registry dárců kostní dřeně. Jeden spadá pod pražský IKEM a druhý je v Plzni. Do registru se mohou přihlásit lidé od 18 do 35 let. Nečeká je nic hrozného, jen malý odběr krve, krátký pohovor a vyplnění dotazníku.

Český národní registr kostní dřeně upozorňuje, že zájemci se mohou přihlásit v síti dárcovských nebo náběrových center po celé republice.


David Garkisch

Foto: Facebook.com


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama