Trosky v Bejrútu prohledávají i Češi. Lékař týmu: Přežít se dá asi pět dní

V Bejrútu poničeném gigantickým výbuchem ledku právě zasahují také specialisté z Česka včetně lékaře. Ministerstvo zdravotnictví nabídlo traumatým i léčbu zraněných ve zdejších popáleninových centrech. Komora lékařů oceňuje pomoc Čechů zasaženému Libanonu.

Po výbuchu 2 750 tun dusičnanu amonného zůstal ve skladišti přístavu v Bejrútu kráter široký 140 metrů. Exploze ovšem poničila prakticky celé město. Poslední zprávy hovoří o nejméně pěti tisících zraněných a 135 mrtvých. Aby to poslední číslo příliš nestoupalo, to je úkol a snaha téměř čtyřiceti českých specialistů, kteří krátce po neštěstí odletěli na místo.


Lékař: Zasypaní lidé mohou přežívat asi tří až pět dní

Česká jednotka patří mezi specialisty USAR (Urban Search and Rescue), kteří vyhledávají v sutinách měst po zemětřeseních nebo podobných katastrofách přeživší. Umějí zachraňovat lidi nejen ze sutin, ale i z výšek nebo hloubek, a pravidelně se v tom cvičí. Ostatně už v zahraničí v minulosti několikrát zasahovali. Jednotka je schopná vyrazit kamkoli ve světě do půl dne.

Používají záchranářské psy, ale i techniku jako bioradar, echolokátor a kamery, které se dostanou do štěrbin v troskách. Jejich dalším úkolem je pak nalezené lidi vyprostit, takže jsou vycvičení a vybavení k používání hydraulického nářadí, zvedáků, sbíječek, motorových pil a dalších vyprošťovacích nástrojů. 


Většinu týmu v Bejrútu tvoří hasiči z Prahy, pět kynologů i se psy z Ústeckého, Libereckého a Pardubického kraje a ze záchranného útvaru hasičů. Celkem jde o 36 lidí, které doplňuje i statik a lékař. Tím je traumatolog a chirurg z Úrazové nemocnice v Brně Ivan Melichar.

Hlavním úkolem lékaře je starat se o zdraví týmu. Ví, že jde o čas, sám odhadl, že lidé pod troskami v libanonském horkém počasí mohou přežít asi kolem tří až pěti dní: „Vzhledem k teplotám, které na místě panují – je tam trvale kolem 30 stupňů – je to otázka několika málo dní, řádově tří až pěti dní.“
Lékařská komora: Držíme palce, máte náš respekt a obdiv

Česká lékařská komora je s Ivanem Melicharem ve spojení. Podle možností a schopností infrastruktury bude posílat informace a fotografie z mise. „I přes takovou tragédii, anebo právě kvůli ní nelze necítit hrdost, že také Češi pomáhají. Že to umějí a že mají co nabídnout,“ prohlásil mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. Na svém facebookovém profilu pak komora zveřejnila první fotografie z mise se vzkazem: „Držíme Vám palce. Máte náš respekt a obdiv.“

Tým odcestoval strojem společnosti Smartwings, s nímž mají hasiči pro podobné případy dlouhodobou smlouvu, jak na letišti vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček. Do letadla se tak vešlo i veškeré potřebné vybavení hasičů. Let podle Hamáčka vyšel asi na 1,5 milionu korun, ale až tři čtvrtiny nákladů by měla proplatit Evropská unie.


Kromě toho ale Česko Libanonu odešle deset milionů korun na humanitární pomoc, jak oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček. Přidal se i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který nabídl vyslání traumatýmu a naopak přijetí deseti pacientů v českých centrech specializovaných na léčbu popálenin.


Češi zasahují skoro v epicentru výbuchu

Jak dlouho budou Češi bezprostředně v Bejrútu pomáhat, není ještě úplně jasné. Předpokládá se, že zhruba týden. „Šance, že někdo přežije, je tak sto hodin,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka, který je s týmem ve spojení. To je ostatně dost špatné, internet prý nefunguje vůbec a vypadává i mobilní spojení.

Tým si po přistání začal hned budovat základnu. Pomáhala mu v tom i česká ambasáda, stejně jako v komunikaci s místními úřady. Ta se v chaosu postiženého města ukázala být problémem – týmu nejprve zakázala nasazení libanonská armáda.

Po intervenci české ambasády se záchranáři dostali do akce až dnes, jak potvrdili na Twitteru. Zasahují přímo v přístavu, asi půl kilometru od epicentra výbuchu. Oblast má podle jejich odhadu asi 55 tisíc metrů čtverečních. „Jsou to objekty přístavu, přesně se to nedá určit. Spojovací haly a přilehlé objekty. Nasadíme obě dvě družstva, to znamená dvacet lidí plus statik a lékař,“ uvedl velitel týmu Jiří Čmakal v záznamu krátkého rozhovoru, který na Twitteru zveřejnili pražští hasiči.


David Garkisch

Foto: Ivan Melichar


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat