Hlavička
27/04/2019

Ukázková záchrana na dálnici: Řidiče oživili a vrtulník přivolali do tří minut

Výjimečný případ záchrany života se odehrál na dálnici D1 u Brna. Přímo za volantem a za jízdy tam zkolaboval řidič. Prakticky okamžitě a naprosto ukázkově mu pomohli dva muži z projíždějícího auta. I díky nim na místě do tří minut přistál vrtulník a řidiče se podařilo oživit.

reklama

reklama

V případu, na který upozornila jihomoravská záchranka, sehrálo nepochybně roli štěstí. Ale jak známo - štěstí přeje připraveným, a to oba zachránci rozhodně byli. Nejenže ukázkově pomohli s resuscitací a oživením řidiče, ale patrně zabránili i dalším nehodám a zraněním v plném provozu na dálnici. Kromě toho také dokázali, jak důležité je umět první pomoc a být připraven ji poskytnout.


Řidič zkolaboval za volantem

reklama

Vlastně ani nešlo o nehodu. V rychlém levém pruhu dálnice D1 u Šlapanic prostě náhle a bez zjevné příčiny zastavilo auto. Nebezpečná a nezvyklá situace. Naštěstí si to uvědomili i dva mladí muži z dalšího auta, které právě projíždělo kolem. Neodmítli pomoci, okamžitě zastavili a rozhodli se jednat.

V autě viděli zhrouceného muže středního věku, který nejevil známky života. Okamžitě kontaktovali záchranáře přes Aplikaci záchranka. Nemuseli se tak zdržovat s udáváním své polohy a vlastně ani nepotřebovali rady operátora na tísňové lince.

Muže ihned vytáhli okénkem z auta ven a začali s resuscitací. \""Musím říct, že věděli, jak na to. Byli pohotoví a zjevně zkušení. Jen jsem po telefonu kontroloval, zda dělají vše dobře. A dělali,\"" složil zachráncům poklonu Ivo Klučinec, operátor jihomoravské záchranky.


Vrtulník přistál za tři minuty

Aplikace záchranka okamžitě odeslala na dispečink informace o místu polohy. Shodou okolností se poblíž pohyboval záchranářský vrtulník a tak přistál v rekordních třech minutách od nahlášení události.

Resuscitaci vzápětí převzali zdravotníci a podařilo se jim u pacienta obnovit krevní oběh. Pak ho naložili do vrtulníku a v kritickém stavu ho převezli na urgentní příjem fakultní nemocnice v Brně.


Secvičení zachránci byli z policejní \""urny\""

Oba zachránci byli na podobnou situaci připravení a měli v mobilním telefonu instalovanou Aplikaci Záchranka. O jejích výhodách jsme psali už několikrát, například v článku Aplikace Záchranka: užitečný pomocník v nouzi do mobilu

Jenže nešlo jen o to. I jejich jednání na místě bylo sehrané a překvapivě profesionální. Nejenže vzorně zvládli reagovat, posoudit stav zhrouceného řidiče a bravurně zvládnout nepřímou masáž srdce - dokonce pro bezpečí všech zastavili dopravu a na dálnici tak mohl přistát vrtulník.

Vysvětlení se ukázalo záhy. Šlo o dva členy Útvaru rychlého nasazení policie, kteří nebyli ve službě a náhodou jeli kolem. „Příslušníci našeho útvaru podstupují kurzy první pomoci, učíme se, jak se zachovat v situaci, kdy jde někomu o zdraví či život. Jsme rádi, že to dnes kolegové opět takto profesionálně zvládli,“ pochválil své svěřence instruktor Útvaru rychlého nasazení PČR.


David Garkisch

Foto: ZZS JMK


reklama

reklama

reklama

reklama