Hlavička
04/12/2020

Ukázková záchrana života: Manželka, policie, hasiči, záchranáři a AED

Dramatický příběh s dobrým koncem a především ukázkovou první pomocí zveřejnili jihomoravští záchranáři. Muži se zástavou srdce zachránil život dokonale sehraný systém a hned několik týmů. Jeho žena jim všem poděkovala, sama se přitom záchrany účastnila.

reklama

reklama

Za svůj život vděčí muž nejen lidem z následující fotografie, zastupují širší týmy, které se dokázaly v okamžiku zmobilizovat a perfektně na sebe navázat. Úspěšně pacienta se zástavou srdce resuscitovali, takže už se mu daří lépe a zotavuje se v nemocnici.


Dokonalá souhra: Laik, policisté, hasiči a záchranáři...

reklama

Drama začalo o víkendu na Blanensku, kdy muž středního věku doma náhle zkolaboval a zastavilo se mu srdce. Jeho manželka okamžitě zavolala záchranářům na linku 155 a postupovala podle jejich rad. Sama tak zahájila resuscitaci se záchranářskou operátorkou na telefonu.

Dispečink na místo pochopitelně ihned vyslal sanitku a lékaře, ale upozornil i takzvané \""first respondery\"". Ti jsou také školení v první pomoci a někdy mohou být u pacienta nebo nehody rychleji než sanitka. V tomto případě jimi byli policisté a dobrovolní hasiči z Letovic. Jako první dorazili policisté a hned u muže převzali masáž srdce. Hlídka měla u sebe navíc AED, tedy automatizovaný externí defibrilátor, který do jisté míry dokáže diagnostikovat stav pacienta a obnovit jeho srdeční činnost.


Tři výboje k životu

V tomto případě bylo potřeba hned tří výbojů, než se muži opět rozeběhlo srdce. V tu chvíli ale už byli na místě i hasiči, kteří resuscitaci rozšířili i o kyslíkovou terapii. Před třetím výbojem defibrilátoru dorazili také záchranáři.

„Pokračovali jsme v masáži srdce a podali léky, zaintubovali jsme pacienta a napojili na řízenou ventilaci. Po pár minutách se nám podařilo obnovit oběh, srdce začalo znovu bít. Je to zásluha všech zúčastněných. Vytvořili dokonalý záchranný řetězec a děkuji jim za perfektní spolupráci,“ vyslovil všem zúčastněným poklonu lékař Jan Mičín, který společně s kolegy zdravotníky pečoval o pacienta.


Byla velmi statečná, pochválili ženu záchranáři

Sanitka pak muže převezla na urgentní příjem Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde pacientovi poskytli poresuscitační péči. Souhra všech muži zachránila život. Na fotografii je i jeho manželka Dita, která se pod vedením operátorky podílela na záchraně jako první. \""Stála na samém začátku záchranného procesu, zahájila laickou resuscitaci a byla velmi statečná. Svému muži přivolala pomoc a vše dobře dopadlo,\"" pochválili ji jihomoravští záchranáři.

Ona na oplátku všem poděkovala za jejich pomoc: \""Manželovi je lépe, už se zotavuje, čekají ho sice ještě další zákroky, ale snad už bude dobře. Chtěla bych moc a moc poděkovat všem. Záchranářům, policistům i hasičům, jsem neskutečně vděčná za manželův život.\""


David Garkisch

Foto: ZZS Jihomoravského krajereklama

reklama

reklama

reklama