Útočník na Feriho je mladý lékař. Bude jím dál, ale problémy mít může

Policie vyšetřuje útok na poslance Dominika Feriho, kterého na koštu vín na Moravě napadli dva muži. Ukázalo se, že jeden z nich je mladý lékař. Při incidentu navíc údajně padly i rasistické urážky. Jak se to slučuje s etikou lékaře a co případně aktérovi hrozí profesně?

Incident se odehrál v neděli na ochutnávce vín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Poslanec Dominik Feri (TOP 09) po něm skončil v nemocnici, kde ho ošetřili a zašili mu řeznou ránu na zádech. Dva muže, kteří na dvaadvacetiletého poslance zaútočili pěstmi, policie už vyslechla. Ani oni nepopírají, že se s Ferim poprali, ale odmítají rasistický podtext útoku. Policie zatím nikoho neobvinila, ale prověřuje, zda se nestal trestný čin.

Policie zvažuje tři možné trestní kvalifikace – trestný čin výtržnictví, násilí na úřední osobě nebo ublížení na zdraví. Pokud by se prokázal rasistický podtext útoku, bylo by to pro oba muže ještě horší. Podle výpovědi svědků totiž při rvačce křičeli: „Negři nejsou lidi.“

„Policisté zjišťují všechny informace, které s incidentem souvisejí. Zkoumají hlavně motiv útoku a zjišťují, jaké okolnosti incidentu předcházely,“ řekla k případu krajská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.


Útočník: Chceme to urovnat, rasismus v tom nebyl

Další překvapení přišlo s odhalením totožnosti údajných útočníků. Jde o dva místní muže ve věku 25 a 48 let, otce a syna. Starší z nich, Vladimír Hromádko, novinářům portálu Seznam přiznal, že jeho syn Feriho napadl. Sám se pak do rvačky připojil. Zpětně ho to ovšem mrzí. „Chceme to urovnat. Je škoda, že se do toho tahá politika a rasismus. Tento motiv odmítáme,“ uvedl Vladimír Hromádko, který ovšem je, jak novináři zjistili, sympatizantem extremistického hnutí Řád národa.

Skutečným překvapením ovšem bylo zjištění, že mladý muž, který na poslance zaútočil, je čerstvým lékařem, který loni promoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Vyvolalo to dohady, jak by se útok a zejména jeho případný rasistický podtext mohly slučovat s etikou lékaře. A jestli incident může, nebo dokonce má mít vliv na kariéru mladého lékaře.


Má být lékař trestaný i profesně?

Česká lékařská komora už čelí dotazům novinářů na toto téma. Včetně otázky, zda a jak může mladého lékaře potrestat. Odpověď je celkem jednoduchá: tento incident je zcela mimo její pravomoci a spadá výhradně pod vyšetřování policie. Budoucí kariéru lékaře by to přesto mohlo zasáhnout.

„Lékařská komora neřeší obecné trestné činy lékařů, řeší jen etické nebo odborné pochybení mezi lékařem a pacientem nebo mezi lékaři navzájem. Ostatní trestní věci nebo přestupky jsou záležitostí policie. My ani nemůžeme jít vyšetřovat někam do hospody, co se stalo,“ vysvětlil pro Naše zdravotnictví mluvčí komory Michal Sojka.


Lékař musí být bezúhonný. A ten soukromý ještě víc

Přesto by případný trest podle mluvčího komory mohl mít na kariéru lékaře vliv. Souvisí to se dvěma zákony (jejich citace viz níže), které po lékařích vyžadují tzv. bezúhonnost. V prvním z nich se praví, že lékařem může být jen člověk, který nespáchal úmyslný trestný čin v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb. Jinými slovy, i kdyby byl zmiňovaný útočník odsouzen do vězení, lékařem by být nepřestal, protože nešlo o čin takříkajíc v bílém plášti.

Potíž by mladému lékaři ale nastala, pokud by ho soud poslal nepodmíněně do vězení na rok a více a pokud by později chtěl poskytovat praxi jako soukromý lékař. Na ně je totiž zákon přísnější. V takovém případě by se muž soukromým lékařem stát nemohl, protože by pro zákon nebyl zcela bezúhonným – alespoň do doby, než by mu byl trest vymazán.


Komora: Jakýkoli rasismus odmítáme, podobné případy nás mrzí

Oba útočníci se ze svého jednání budou zodpovídat. Policie může věc uzavřít s tím, že šlo o přestupek, ale může dojít i k závěru, že se stal některý z výše uvedených trestných činů. Pak by o vině i trestu rozhodoval soud.

„Jakákoli podobná situace, ve které figuruje lékař, nás jako komoru samozřejmě mrzí. V etickém kodexu máme ustanovení, že lékař musí samozřejmě léčit bez ohledu na rasu, barvu pleti, náboženské vyznání nebo politické přesvědčení. Jakýkoliv rasismus odmítáme, ale vyšetřování takového případu přísluší policii, trest pak případně soudu. Jiná věc by byla, kdyby lékař odmítl někoho ošetřit třeba právě pro jeho barvu pleti,“ dodal mluvčí komory Michal Sojka.


David Garkisch

Foto: Twitter, Dominik FeriPrávní úprava bezúhonnosti lékařů

1) Všichni lékaři (i zaměstnanci) § 3, odst. 3 zákona č. 95/2004 Sb. (o specializačním vzdělávání):

Za bezúhonného se pro účely tohoto zákona považuje ten, kdo nebyl pravomocně odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody pro úmyslný trestný čin spáchaný v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb nebo se na něho hledí, jako by nebyl odsouzen.

2) Poskytovatelé (tzn. „soukromí lékaři“ – přísnější podmínky) – § 13, odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb. (o zdravotních službách):

Za bezúhonného se pro účely tohoto zákona považuje ten, kdo nebyl pravomocně odsouzen:

a) za úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání alespoň 1 roku, nebo

b) za trestný čin spáchaný při poskytování zdravotních služeb anebo se na něho hledí, jako by nebyl odsouzen.Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět