V Česku přibylo nejvíc případů covidu-19 od počátku epidemie

Rekordní počet případů nákazy koronavirem přibyl v pátek v Česku. Za jediný den testy odhalily 506 nově nakažených. Takové číslo tu od počátku epidemie dosud nebylo. Rovněž aktuálně nemocných 5 078 lidí je nejvíc, kolik jich bylo v Česku najednou zaznamenáno.

Ministerstvo zdravotnictví nicméně na svém semaforu stále označuje situaci v zemi za poměrně klidnou – na mapě jsou v zelené první zóně rizika stále jen Praha a okres Frýdek-Místek. Ty jsou podle ministerstva „bez rizika komunitního přenosu, ale s výskytem lokálních ohnisek“.

Nejvíc případů na sto tisíc obyvatel má ale v současné době Kolín (39,95), pak Uherské-Hradiště (36,56), okres Plzeň-sever (35,01) a teprve za nimi skončila Praha (32,47).


Přes pět tisíc nemocných. Tolik jich tu ještě nebylo

Dosud v Česku testy prokázaly onemocnění u 21 551 lidí. Z nemoci se vyléčilo přes šestnáct tisíc lidí, takže aktuálně nakažených je 5 078. I toto číslo je dosud nejvyšší. Ve statistikách se sice už začátkem srpna objevilo číslo vyšší než pět tisíc, ale ministerstvo pak změnilo přepočet nemocných a počty nemocných tak ve statistikách poklesly. Více v článku Česko má přes 5 000 nakažených. Možná se vrátí povinné roušky. I tak bylo v srpnu nemocných 5 046, takže současné číslo je dosud nejvyšší, jaké lékaři, hygienici a epidemiologové zachytili.

V nemocnicích je kvůli těžšímu průběhu nemoci hospitalizováno 108 lidí a dosud jich na covid 411 zemřelo. Epidemiologové přitom připouštějí, že s návratem dětí do lavic, budou počty nakažených v populaci růst.


Chaos v opatřeních od září

Ministerstvo zdravotnictví přitom před očekávaným začátkem školního roku spíše vyvolává chaos. Povinné roušky se měly vrátit do škol, obchodů, restaurací, divadel nebo veřejné dopravy. Zároveň ovšem měly z jejich nošení platit nejrůznější výjimky, takže nebylo úplně jasné kde a proč se roušky nosit musí a kde to nutné není.

Rozhodnutí ministra Vojtěcha mezi veřejností okamžitě vyvolalo bouři kritiky a vzápětí se ozval i premiér Babiš. „Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí. Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere,“ prohlásil Babiš. 


Babiš to „zařídil“. Roušky jenom někde

Premiér si proto předvolal ministra Adama Vojtěcha a po jejich schůzce bylo zase všechno jinak. Roušky nebudou povinné ani ve školách, ani v obchodech a dokonce ani v restauracích nebo ve službách jako jsou třeba kadeřnictví a holičství. Tam všude se přitom měly roušky podle původního rozhodnutí ministra Vojtěcha nosit.

Povinné nošení roušek naopak zůstává v nemocnicích, zdravotnických a sociálních zařízeních nebo na úřadech. Protože se blíží volby, opatření se týkají i jich a také ve volebních místnostech budou muset mít voliči i členové volební komise nasazené roušky.

Stejně tak budou muset nosit roušky i cestující v hromadné dopravě, ať už v městské nebo v meziměstských vlacích, autobusech a ve vozech taxi. Povinnost platí i pro zájezdové autobusy. Zmiňované školy se budou podle mírnějších pravidel řídit tzv. semaforem. Více v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaos.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Myslíte si, že na podzim přijde druhá vlna nákazy koronavirem?

Celkem hlasovalo 171 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Od srpna se znovu rozvolňuje. Bude povolený tanec i koncerty

Vysmíval se vakcínám i pandemii covidu. Za měsíc na něj umřel

Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků