Hlavička
Zprávy -
18/06/2021

V Česku se bude každý pozitivní vzorek testovat na mutace koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví vyslyšelo rady expertů na covid a od července se tak v Česku bude každý pozitivní vzorek testu na covid-19 ještě přezkoumávat, aby se odhalilo, o jakou mutaci viru jde. Cílem je včas podchytit šíření nebezpečných variant, které hrozí přerůst v další vlnu epidemie.

reklama

reklama

Současná situace ve Velké Británii je pro všechny země velkým mementem. Už v lednu tam začala epidemie slábnout podobně jako je tomu teď v Česku. Očkování bylo v plném proudu a dnes už je Velká Británie s 80 procenty dospělých, kteří dostali alespoň první dávku vakcíny, jednou z nejproočkovanějších zemí na světě. Vláda v lednu optimisticky vyhlásila plán na rozvolňování opatření a znovuotevřela například školy.

Teď, o pět měsíců později, stejná vláda oznámila prodloužení lockdownu země o jeden měsíc (více například v článku Dobrá zpráva: Poprvé po devíti měsících na covid nikdo nezemřel). Tamní hygienici hlásí opět rekordní přírůstky nakažených, jen ve středu to bylo přes 11 tisíc lidí. A za jediný týden v Británii narostl počet nově nakažených o 34 procent. Důvod je jediný – šíření indické mutace viru, označované také jako delta. Tato varianta zcela vytlačila původně obávanou britskou mutaci, která byla na ostrovech dominantní. Teď tvoří delta 95 procent všech nových případů nákazy Britů. Celosvětově už navíc variantu delta zachytili v 74 zemích.


reklama

Nebezpečné mutace už kolují Českem

Před podobným scénářem dlouhodobě varují odborníci v Česku. Hygienici už dávno potvrdili v tuzemsku nejen britskou mutaci (alfa), ale tento týden i 27 případů indické (delta) mutace a 59 případů jihoafrické varianty (beta). Zachytili je více méně náhodným výběrem mezi pozitivními vzorky, takže podobných případů bude nepochybně mnohem více.

A co hůř, s letním cestováním českých turistů a jejich návratem domů nepochybně dojde na export těchto nebezpečných mutací z ciziny. Indická delta varianta koronaviru je navíc odolnější vůči vakcínám a dokáže je překonat, přestože zůstává faktem, že očkování chrání i v tomto případě před těžkým průběhem nemoci.


Vyhnout se osudu Britů

Aby se Česko vyhnulo osudu Velké Británie, zavede od července tzv. diskriminační testy PCR. Jde laicky řečeno o test prováděný v laboratoři u pozitivních vzorků, který umožňuje stanovit podezření na mutace viru. Po takovém opatření odborníci například ze skupiny MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace) dlouho volají.

Dnes zavedení plošného zkoumání pozitivních vzorků od 1. července oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: „Naším cílem je včasná detekce mutací, jejich zachycení a vytrasování. Je to naše absolutní priorita, a to i vzhledem k tomu, že lidé budou přes léto hodně cestovat a tím se zvyšuje riziko zanesení mutací do České republiky. Proto zavádíme plošné vyšetření všech pozitivních vzorků diskriminačním PCR, které odhalí známé mutace. To se díky úhradě naplno rozjede od července. Současně v každém kraji pracuje sekvenační centrum, vyšetřuje vybrané vzorky a hledá zcela nové mutace.“

I Vojtěch jako příklad použil současný stav epidemie ve Velké Británii. „Občané by stále měli myslet na to, že hranice mezi aktuální dobrou situací a zhoršením je velmi tenká. Stačí se podívat do Velké Británie. Užívejme si znovu otevřených služeb, cestujme, ale zároveň se nadále chraňme a buďme prosím obezřetní.“

Dokážeme prozkoumat 4 500 vzorků denně

Screening všech pozitivních vzorků bude možný i proto, že od července budou mít všechny laboratoře tuto práci hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Podle ministerstva zdravotnictví dostanou za laboratoře za test vzorku 614 korun. K tomu mají laboratoře hrazenou i běžnou diagnózu PCR testem (614 Kč + 47 korun za odběr). Dohromady tak za standardní a diskriminační PCR test dostanou 1 275 korun.

„Za rok a půl pandemické situace máme vybudovanou hustou síť laboratoří, které detekují koronavirus. Tyto laboratoře se nyní musí zaměřit na plošný screening pozitivních vzorků. Diskriminačnímu PCR nevyžaduje nové přístrojové vybavení, ale pouze zajištění materiálu,“ uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Celková kapacita laboratoří pro sekvenování je v tuto chvíli 4 500 vzorků denně, což je podle ministerstva za současného stavu epidemie dostatečné. „Pokud by se zhoršila epidemická situace, počty případů by začaly růst, jsme připraveni okamžitě reagovat a navýšit sekvenační kapacity v rámci celé republiky,“ slíbuje ministr Vojtěch.


Nemocný s nebezpečnou mutací bude mít přednost

Pokud bližší zkoumání u některého z nemocných odhalí nebezpečnou mutaci koronaviru, okamžitě ho zachytí hygienici. „Hygienici tuto informaci využijí k přednostnímu trasování kontaktů nakaženého. Cílem je se zamezit šíření zejména nebezpečných variant viru,“ vysvětlila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Zatím sekvenační centra v červnu zvládla vyšetřit 800 vzorků. Nově to bude každý pozitivní vzorek, což je podle expertů na covid dobrá zpráva, byť to pochopitelně neznamená, že se Česku rozšíření nových mutací vyhne. „Vítáme, že ministerstvo zdravotnictví vnímá screening pozitivních vzorků a sekvenování jako svou prioritu, nastavilo strategii a síť sekvenačních center. Zejména hrazené diskriminační PCR, které je předstupněm sekvenování a bude prováděno plošně, rozhodně záchytu mutací pomůže. Za MeSES vidíme sekvenování jako cestu, jak udržet pandemii v útlumu. Současně samozřejmě bude záviset i na disciplíně obyvatel a dodržování opatření, zejména při příjezdu z dovolených,“ komentoval to epidemiolog a člen MeSES Rastislav Maďar.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr, CC BY 2.0



reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama