V nemocnicích leží mnohem víc pacientů s covidem, než uvádějí statistiky

Nemocnice jsou přetížené mnohem víc, než by se mohlo zdát z oficiálních statistik. Ty totiž klamou. Z počtu hospitalizovaných jsou pacienti po určité době vyřazováni, přestože dál zůstávají v nemocnici, upozornil prezident lékařské komory Kubek.

Že se veřejnosti neprezentují úplná, ale podhodnocená data, potvrzují i další čísla. Například vytíženost a volné kapacity umělých plicních ventilací a mimotělní membránové oxygenace (ECMO). Prezident lékařské komory to dokládá srovnáním statistik z loňského listopadu a letošního února.Více vytížené přístroje na méně pacientů?


Šéf komory Milan Kubek na to upozornil ministra už tento týden v úterý a požádal o doplnění statistik o skutečná čísla, aby nebyla veřejnost klamána. „V nemocnicích leží kvůli covidu mnohem více pacientů, než kolik uvádí oficiální statistiky. Po určité době totiž pacienti hospitalizovaní kvůli covidu jsou jako neinfekční ze statistiky vyřazováni bez ohledu na skutečnost, že jejich zdravotní stav způsobený nemocí covid-19 nadále vyžaduje hospitalizaci, a to často s různým stupněm podpory vitálních funkcí,“ uvedl prezident Kubek.


Oficiální statistiky ukazují v únoru nižší počet pacientů hospitalizovaných s covidem než loni v listopadu. Přitom volných plicních ventilátorů a přístrojů pro mimotělní oběh je méně, než jich bylo loni. A to byly přitom jejich kapacity navýšeny. Je tedy zřejmé, že čísla nesedí.


Kubek: Lakování na růžovo nám nepomůže


Pacientů s podporou dýchání kvůli covidu je v nemocnicích ve skutečnosti víc, než ministerstvo zdravotnictví prezentuje. Je přitom lhostejné, zda zrovna jsou nebo nejsou infekční. V nemocnicích kvůli covidu-19 zůstávají dál.


Prezidentovi České lékařské komory vadí, že tak statistiky podhodnocují vytíženost nemocnic a veřejnost setrvává v omylu. „Situace v nemocnicích, které tak jako celé zdravotnictví již pátý měsíc fungují v nouzovém režimu, zůstává mimořádně vážná a mají-li občané chápat důležitost protiepidemických opatření, pak musí dostávat pravdivé informace. Zlehčování vážnosti epidemie a lakování současné situace na růžovo nám nepomůže,“ uvedl Milan Kubek.David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa

Věříte statistikám o covid-19 prezentovaným ministerstvem zdravotnictví?

Celkem hlasovalo 64 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět