Hlavička
Rady a tipy -
03/01/2021

Vakcinologové radí: Kdo by měl být očkován, kdo přednostně a kdo vůbec?

Očkování proti covidu-19 vyvolává řadu otázek a u mnoha lidí i pochybností. Vakcinologové proto sestavili několik doporučení. Třeba kdy se nechat očkovat po prodělané nákaze, jestli je to možné v těhotenství nebo u dětí, kdo by měl být rozhodně očkován a kdo zatím ne...

reklama

reklama

Očkovat se začalo v celé EU jednotně už před koncem roku, 27. prosince. Česko si stanovilo svoji vakcinační strategii, která se odvíjí od dostupnosti očkovací látky. V zásadě by ale v první vlně měli být očkováni přednostně zdravotníci, zranitelní jinak nemocní a senioři. Hrubý popis vakcinační strategie najdete například na stránkách ministerstva zdravotnictví. \""V první vlně jde zejména o seniory, zranitelné skupiny obyvatel a zdravotníky, kteří zajišťují krizovou připravenost zdravotního systému,\"" uvádí ministerstvo.


Očkování nejprve pro zdravotníky, nemocné a seniory

reklama

Takový popis ale nepostihuje všechny nuance očkování, ani neodpovídá na všechny možné otázky. Co když jste třeba už covid-19 prodělali? Máte nárok na očkování? A kdy je to v takovém případě nejlepší? Léčíte se s onkologickým onemocněním a nevíte, jestli je pro vás očkování vhodné? Co těhotné a děti? Kdo by se měl vakcíně vyhnout? Jak se snáší s jiným očkováním? Kdy budete muset na nějaké další přeočkování?

Takové otázky si nepochybně klade mnoho lidí. Právě proto vydala Česká vakcinologická společnost ČSL JEP, která se na vakcinační strategii také podílela, další doplňující doporučení. Odpovídá přesně na tyto úvahy a dotazy najdete ho například na stránkách tzv. Iniciativy Sníh pojmenované podle lékaře a zakladatele epidemiologie Johna Snowa.

Vakcinologická společnost v počátcích očkování a při nedostatku vakcín doporučuje postupovat podle zmiňované priority osob. Tedy přednostně (jak už se děje) ji dostávají zdravotníci v nemocnicích a na záchrankách, pak hospitalizovaní senioři, další lékaři a senioři v ústavních zařízeních sociální péče.


Co když jsem covid prodělal?

I když jste už covid-19 prodělali, je stále vhodné se nechat očkovat. Počítá se ovšem stále s tím, že v takovém případě máte nejméně tříměsíční imunitu. Proto vakcinologové doporučují očkování až tři měsíce po ukončení izolace. Nejdříve to ovšem může být za jistých podmínek (bezpříznakoví/příznakoví) buď po týdnu nebo dvou od závěru izolace.


Mám oslabenou imunitu nebo se léčím s rakovinou

Lékaři upozorňují, že u všech onkologických pacientů a dalších lidí s oslabenou imunitou je onemocnění covidem-19 zvýšeným rizikem. Tito lidé mohou mít častěji komplikovaný průběh nemoci a častěji jim hrozí úmrtí. \""I když u nich může být účinnost vakcinace snížená, předpokládaný prospěch vakcinace převyšuje její možná rizika,\"" vysvětlují vakcinologové v doporučení. Stejně tak podle nich mohou být očkováni lidé s autoimunitními chorobami.


Mám alergii na očkování

Říká se tomu \""anafylaktická reakce\"" a skutečně může u zlomku očkovaných vakcínou mRNA nastat - stejně jako u ostatních vakcín. Pokud to o sobě lidé vědí, měli by to sdělit lékaři. Nevylučuje je to z vakcinace proti covidu-19, jen by o riziku měli být informováni a lékařem bezprostředně po očkování sledováni.


Kdo nemá být očkován

Pokud jste po první dávce vakcíny prodělali jakoukoli alergickou nebo anafylaktickou reakci, měli byste se té další vyhnout. Očkovací látka společnosti Pfizer/BioNTech také není schválena pro děti do šestnácti let, takže ty maldší by se měli této vakcíně vyhnout.

Také ti, kteří už byli na covid léčeni anebo dostávali rekonvalescentní plazmu od vyléčených dárců, by měli počkat další tři měsíce na očkování. Důvodem je zabránit možným reakcím mezi látkami používanými při léčbě a vakcínou.

Vakcinologové navíc upozorňují, že by se neměly vakcíny proti covidu mezi sebou kombinovat, protože nejsou navzájem zaměnitelné. A navíc by člověk neměl být ve stejnou dobu očkován proti jiným nákazám.


Očkovací schéma

Nikdy by se neměla druhá dávka vakcíny podávat dříve než 19 dní po té první. Maximální interval mezi dvěma dávkami přitom ještě lékaři nestanovili, doporučeným odstupem je ale 21 dní. Pokud to není jinak možné, lze druhou dávku absolvovat i ve větším časovém odstupu, ale \""jak nejdříve je to možné\"".


Mám se nechat přeočkovat? A kdy?

Zatímco u jiných vakcín je nutné s odstupem let podat očkování znovu, u koronaviru je to trochu jinak. Zatím není jasné, jak dlouho přetrvává imunita, ať už je získána proděláním nákazy nebo vakcínou. Proto se zatím oficiálně žádné opakované přeočkování nedoporučuje.

Pokud budou mít lidé i po očkování příznaky onemocnění, doporučuje se provést PCR test a podle jeho výsledku případně nařídit izolaci a postupovat obvyklým způsobem. Ani očkování ale nezbavuje lidi, kteří byli v kontaktu s pozitivním člověkem, povinnosti karantény.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama