Vánoční dárek z babyboxu: Michálek se stal 161 zachráněným dítětem

Zdravé a teple oblečené miminko se objevilo před Vánoci v babyboxu nemocnice v Děčíně. Ležel u něj i stručný dopis s přesným datem narození. Chlapec dostal jméno Michálek a stal se 161 dítětem z babyboxu. Uzavře asi i letošní statistiku šesti děvčat a devíti odložených chlapců.

Zbývalo sotva pár dnů do letošních Vánoc, když se na Dětském oddělení nemocnice v Děčíně  rozezněl signál z babyboxu. V něm lékařky našly zdravé několikadenní miminko. Ležel u něj dokonce krátký dopis, který uváděl i jeho přesné datum narození: 16. prosince. Chlapec dostal jméno Michálek podle sloužící lékařky Marie Michálkové, která zrovna měla na dětském oddělení službu.

"Michálek byl dobře oblečen, nejevil známky podchlazení ani násilí, celkově jej hodnotíme jako zdravého novorozence. Celá situace nás pediatry emočně zasáhla," připustila primářka oddělení Renata Přibíková.


Nalezený Michálek zamíří k novým rodičům

Michálek se stal 161 dítetem odloženým do babyboxu za dvanáct let jejich existence v Česku. Celkem jich je 72 a Nadační fond pro odložené děti Statim, který je provozuje a zřizuje, postupně vyměňuje starší typy za modernější. Jde o vytápěnou i větranou schránku téměř vždy například poblíž nemocnice, kam mohou matky anonymně odložit nechtěné dítě. Automatický signál pak na dítě upozorní lékaře.

Babyboxy mají i své odpůrce, kteří tvrdí, že každé dítě má právo znát svůj původ. Přes tuto kontroverzi ale mezi jeho zastánci vítězí názor, že záchrana života odloženého dítěte je vyšším právem. Nechtěné děti totiž někdy bývají jejich matkami zabity. Proto se dětem z babyboxů říká také "zachráněné".

Spory o etičnost babyboxů si uvědomuje i primářka Renata Přibíková, na jejímž oddělení poslední nalezený chlapec skončil. Michálek má teď ale podle ní šance na rychlou přímou adopci. "Myslím si, že přes veškeré rozsáhlé diskuze a pochybnosti kolem smyslu babyboxů je dobře, že chlapec není právně vázán a jeho pobyt v nemocnici se již nyní počítá na minuty," uvedla primářka.


Prvním "babyboxům" už je víc než 800 let

Michálek se letos stal patnáctým dítětem z babyboxu a dokonce druhým z toho děčínského. Zvedl poměr nalezených chlapců proti dívkám na 67 ku 92. 

Babyboxy nejsou tak českým vynálezem. Fungují i v okolních zemích, třeba v Německu, Rakousku, Švýcarsku i na Slovensku. Vůbec poprvé v historii je nechal zřídit roku 1198 papež Inocenc III. u bran klášterů na území Papežského státu. Tehdy bylo ovšem odkládání dětí, které matka nedokázala uživit, u bran klášterů běžnou praxí. Některé kláštery dokonce kvůli tomu udržovaly nepřetržitou službu.

Později se toto odkládání dětí dělo přímo v porodnicích, na tajných odděleních. Měla je například i Zemská porodnice U Apolináře. Do tohoto oddělení se vstupovalo zadním vchodem a utajeně, aby matky zachovaly svou anonymitu.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat