Hlavička
Zprávy -
25/05/2020

Vláda dále rozvolňuje. Ulevila kadeřníkům, plavčíkům a cizincům

Uvolňování ochranných opatření nabírá na obrátkách. Sotva dnes začalo platit první masivní rozvolnění zákazů a příkazů, vláda od zítřejšího úterý zrušila další omezení. Týkají se řidičů MHD, kadeřníků, plavčíků, seniorů či cizinců. Pokračuje i projekt Chytré karantény 2.0.

reklama

reklama

Právě návrh týkající se projektu Chytré karantény 2.0 označuje ministerstvo za nejzásadnější materiál, který vláda dnes přijala. Začleňuje projekt pod Ministerstvo zdravotnictví a dále pod hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.

Pokud bude všechno fungovat podle představ ministerstva, měla by být Chytrá karanténa 2.0 účinnější a rychlejší než její předchůdce. „Projekt Chytré karantény byl zahájen v průběhu největší krize, na základě nadšení řady dobrovolníků z různých subjektů. Teď pracujeme na začlenění projektu pod hlavního hygienika. Projekt pomůže hygienikům významně zrychlit epidemiologické šetření a záchyt kontaktů, jak už se nyní ukázalo například při řešení lokálního ohniska epidemie v Karviné,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vznikne nové Pohotovostní operační centrum, které bude fungovat nepřetržitě. Na každou krajskou hygienickou stanici by mělo nastoupit deset dalších lidí, kteří se budou věnovat trasování nakažených pacientů. Celkem bude potřeba sehnat více než 150 expertů a hygieniků. Společně s nákupem techniky to všechno bude stát jen letos 200 milionů korun.

reklama


Plavčíci a řidiči bez roušek

Vláda dnes ovšem také pokračovala v rozvolňování ochranných opatření. Takřka bleskově, tedy hned od zítřejšího úterý si budou moci některé profese odložit roušky nebo alespoň obličejové štíty.

Tak jako lidé v kancelářích teď mohou odložit roušky i zaměstnanci ve výrobních provozech, pokud budou pracovat na jednom místě a nejméně dva metry daleko od jiné osoby. Zrovna tak už v práci nemusí nosit roušku řidiči veřejné dopravy – ovšem jenom pokud nejsou v přímém kontaktu s cestujícími při jejich odbavení. V praxi to znamená, že nenakládají zavazadla nebo neprodávají jízdenky.

Uleví se i personálu bazénů – vláda nově udělila výjimku z povinného nošení roušek pro plavčíky, trenéry a instruktory plavání. Opět to ale platí pouze v případě, že budou od ostatních zachovávat odstup dva metry.


Kadeřnice, kosmetičky a maséři s rouškami, ale bez štítů

Kadeřníci, holiči, manikérky, pedikérky, maséři a kosmetičky sice nadále musí nosit roušky, ale vláda jim počínaje zítřkem dovolila odložit obličejové štíty, na které si mnozí z nich stěžovali.

Nově bude stačit, když budou mít jen roušku. „Kadeřníci už nemusí používat dvojitou ochranu dýchacích cest, štít budou moci nosit na dobrovolné bázi. Pokud se pro štít nerozhodnou, velmi důrazně doporučujeme, aby roušku měnili každé dvě hodiny z důvodu ochrany svých klientů,“ uvedl ministr zdravotnictví.

Končí také vyhrazená doba mezi osmou a desátou hodinou dopoledne, kdy v obchodech směli nakupovat výhradně senioři. Týká se to obchodů s prodejní plochou nad 500 m2.


Cizinci smí do Česka, ale jen na tři dny a s negativním testem

Česko se také začíná otevírat světu, respektive zatím alespoň Evropanům. Občané a rezidenti Evropské unie už smí vstoupit na území republiky. Ale pouze pod podmínkou, že budou mít s sebou osvědčení o negativním testu na covid-19. Týká se to cizinců, kteří přicestují za obchodem a prací nebo kvůli návštěvě příbuzných. V zemi se ovšem smí v zemi zdržet jen 72 hodin.

Další změny se týkají škol, v platnost ale vstoupí až v červnu. Pokud budou chtít, mohou od 1. června znovu do lavic žáci speciálních škol od úrovně základky až po vyšší odborné školy. Totéž se týká žáků středních škol a konzervatoří „za účelem praktického vyučování“. Studenti ale musí zůstat v neměnných skupinkách nejvíce po patnácti lidech.

Za stejných podmínek se pak od 8. června otevřou školy pro ostatní žáky a pro „účely konzultací a třídnických hodin“. Přítomnost žáků ale bude pouze dobrovolná.

„Některé země z počátku zvolily méně přísné kroky a opatření. Postupem času se ovšem ukázalo, že taková méně přísná opatření prakticky téměř nikde nefungují. Právě proto, že u nás zafungovala, můžeme nyní postupně a s rozvahou uvolňovat výjimky z nošení ochranných prostředků pro ty skupiny, které toto opatření nejvíce omezuje,“ uvedla k dalšímu rozvolňování pověřená hlavní hygienička Jarmila Rážová.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pexels.com, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama