Hlavička
23/06/2022

Vláda schválila Národní onkologický plán 2030. Do českého zdravotnictví by měl přinést 15 miliard korun

Vláda na včerejším jednání schválila Národní onkologický plán České republiky 2030 z dílny Ministerstva zdravotnictví. Jedná se o zastřešující dokument, který nastavuje budoucí rámec směřování oboru onkologie jakožto jedné z priorit českého předsednictví. Do Česka má přinést kolem 180 miliard korun na plnění rozvojových cílů. Do českého zdravotnictví by mělo putovat zhruba 15 miliard korun.

reklama

reklama

Česká republika se tímto dokumentem zároveň přihlašuje k ambicióznímu Evropskému plánu boje proti rakovině (Europe’s Beating Cancer Plan).

„Hlavním úkolem Národního onkologického plánu ČR 2030 je zlepšení aspektů léčby onkologických onemocnění, včetně rovného přístupu k péči pro všechny české pacienty. Chceme odbornou a rychlou léčbu založenou na důkazech, lepší kvalitu života i monitorování a plánování opatření. To vše při snižování celkových nákladů,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Rakovina, hlavní příčina úmrtí

Do roku 2035 bude rakovina hlavní příčinou úmrtí obyvatel v EU, a to zejména v důsledku stárnutí populace, nedostatečné zdravotní gramotnosti a nezdravého životního stylu. Už nyní na rakovinu jen v Česku zemře 27 000 lidí. Zhruba 87 000 lidí si diagnózu s nádorem ročně vyslechne. V průběhu života se s ní setká každý třetí člověk.

reklama

Zdravotnický systém se podle ministerstva musí vypořádat s tím, že se bude starat o čím dál větší skupinu těchto osob. I proto zásadním tématem dokumentu jsou všechny formy prevence a také následná péče a sociální služby jak pro pacienty tak pro jejich blízké a pečující osoby. Z tohoto důvodu je zdůrazňována i role pacientských organizací.

Dokument také řeší také problematiku dostupnosti léčby. V minulých letech se specializovaná péče koncentrovala do tzv. komplexních onkologických a hematoonkologických center, což podle ministra zdravotnictví velmi přispělo zejména ke zvýšení kvality léčby. 

“Dostupnost těchto pracovišť je však v některých regionech omezenější, a proto je téma dostupnosti jedním z hlavních cílů plánu,” dodal Válek s tím, že třeba v Karlovarském kraji komplexní onkologické centrum zcela chybí.

Autor: redakce NašeZdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama