Hlavička
19/11/2018

Vojtěch: Nechci zlikvidovat lékařskou komoru, ale mohla by méně útočit

Vztahy mezi lékaři, jejich komorou a ministrem zdravotnictví nejsou nejlepší. Teď je navíc nově rozbouřila snaha ministerstva přepracovat zákon o komorách. Lékaři se obávají, že snahou ministra je jejich nepohodlnou profesní komoru zlikvidovat. Ten to ale odmítá.

reklama

reklama

Ministr Adam Vojtěch byl hostem na nedávném sjezdu lékařské komory. V debatě ho lékaři nijak nešetřili a v jednu chvíli došlo v sále i na pískot. To když přišla řeč na platy lékařů a ministr byl konfrontován se svými výroky o tom, že lékaři „mají sto tisíc“ a obecně vysoké platy. „To jsou data z nemocnic. A ano, je to i se službami,“ reagoval Vojtěch.

Nemalé vášně vyvolávala i diskuse o importu ukrajinských lékařů, kteří v Česku pracují na výjimku z povinných zkoušek. Komora je tvrdým kritikem tohoto postupu, který podle ní ohrožuje pacienty a snižuje kvalitu českého zdravotnictví. Ministr ale i tváří v tvář lékařům tento projekt hájil. Jejich obavy odmítl s tím, že za dohled nad lékaři bez zkoušek odpovídá vedení nemocnic.

Byť byla debata mezi ministrem a lékaři místy dost vzrušená, byla také věcná a dotýkala se těch nejaktuálnějších problémů zdravotnictví, například chystaných protestů lékařů, kteří odmítají sloužit nezákonné přesčasy. Více o průběhu sjezdu komory jsme psali v článku Lékaři v. ministr: České zdravotnictví nevzkvétá a bude hůř. Podstatně hůř.

reklama

Krátce po skončení ministrova vystoupení a po jeho debatě s lékaři poskytl Adam Vojtěch Našemu zdravotnictví následující rozhovor.


Jakou jste na sjezdu vůči sobě cítil atmosféru? V jednu chvíli došlo i na pískot...

Ta atmosféra byla občas samozřejmě bouřlivá, ale to je asi normální. Ty otázky mi připadaly občas možná až příliš útočné, jako kdybych mohl za všechny problémy českého zdravotnictví. Tak to asi úplně není, ale je to moje role, tak to akceptuji. Pro mě je komora partnerem, snažím se s ní spolupracovat, ale byl bych rád, aby osobních útoků bylo daleko méně, protože to asi ničemu neprospívá.


Komora považuje vaši analýzu zákona o komorách za útok proti sobě. Chcete zlikvidovat lékařskou komoru?

My neděláme analýzu povinného členství v komorách, my děláme analýzu celého zákona o komorách. To mimo jiné vychází z podnětu, který nám dala Česká lékárnická komora a podněty ke změně zákona sepsala na celý jeden list. I stomatologové volají po určitých změnách, takže neděláme revizi povinného členství, děláme analýzu zákona o komorách, který už nebyl nějaký čas novelizován.

Oslovili jsme dopisem poctivě všechny komory s tím, aby nám daly své podněty a řekly, co si myslí, že by se mělo změnit. Tím neříkám, že k tomu dojde, to uvidíme. Chceme ale zkrátka ten zákon trošku revidovat a možná ho zmodernizovat.


Nicméně lékaři si myslí, že chcete jejich komoru zlikvidovat. Takže se znovu ptám, chcete komoru zlikvidovat? Chcete zrušit povinné členství v ní a tím ji marginalizovat?

Ne, nechci zlikvidovat komoru. Myslím si, že by měla fungovat jako stavovská organizace, že tato její role je legitimní. Takhle fungují i komory v jiných zemích, takže určitě komoru zlikvidovat nechci. Já jsem to nikdy neřekl, to ode mě nikdy nezaznělo. Byl bych rád, kdyby komora v tomto směru byla méně útočná a více konstruktivní. Ale tak to je a člověk to tak musí brát. Určitě ale nechci komoru zlikvidovat.


S lékaři se střetáváte hlavně kvůli Projektu Ukrajina. Podle komory tyhle výjimky ze zkoušek pro ukrajinské lékaře porušují zákon. Vy se opravdu nebojíte, že se jednou něco stane a padne to na vaši hlavu? Byť třeba ne právně, ale morálně?

Podle našeho názoru to v souladu se zákonem je. Pokud poskytovatel doloží, že je tam český lékař, který vykonává odborný dohled a vedení toho ukrajinského lékaře, tak to je v souladu se zákonem. Pokud by poskytovatel v tomhle selhal, tak my už dnes kontrolujeme některé nemocnice a plánujeme další kontroly. Pak bychom jednali a případně pokutovali. Ale pokud nemocnice splní podmínky zákona, tak z našeho pohledu to v souladu s legislativou je.


Je tu také téma platů. Lékaři se kvůli tomu chystají k protestům – budou dodržovat přesčasy jen do výše, kterou dovoluje zákon. A chtějí vyzývat ke kontrolám i inspektoráty práce. Na řadě míst to může ochromit nemocnice. Jste na to nějak připravený?

Myslím, že to ani nemá souvislost s navýšením platů. To, jestli se dodržuje zákoník práce, nijak nesouvisí s tím, kolik lékaři berou. Tohle mohli udělat i v minulosti. To, že říkají, že když dostanou navýšeno, budou tolerovat porušování zákoníku práce, je trochu zvláštní.


No, je to forma protestu.

Ano, je to forma protestu, ale neřekl bych, že úplně legitimní. Já si myslím, že to nebude tak zlé. Nějaké navýšení platů tam proběhne, a pokud vím, tak odbory jednají s vedením nemocnic. Věřím tomu, že dojdou k nějakému konsenzu, protože my nemáme vliv na všechny nemocnice, takže stejně odbory v konečném důsledku musí jednat s managementem nemocnic a dojednat podmínky pro lékaře.

Ale plošné navýšení platů není cesta, která je šťastná. Není možné dát všechny peníze pouze do platů, musí tam být nějaký prostor pro rozvoj nemocnice a samozřejmě i pro nějakou motivační složku. Pokud fixně navýšíme všem, tak se mi to nezdá úplně správné. Tak to nefunguje nikde. Musíte prostě zaplatit ty, kteří jsou lepší, a méně těm, kteří tak dobří nejsou. Všichni nepracují stejně a to je nutné v odměnách taky zohlednit.


Kde jsou největší třecí plochy mezi vámi a lékaři nebo jejich komorou? Jsou to ty platy, Projekt Ukrajina, elektronizace zdravotnictví?

Ten Projekt Ukrajina je teď asi velmi akcentován, i když si nemyslím, že je to základní problém českého zdravotnictví.  Jinak bych neřekl, že jsou nějaké zásadní třecí plochy. Já se k tomu snažím přistupovat poctivě, komora se účastní všech pracovních skupin. Třeba když se chystá změna legislativy, tak Českou lékařskou komoru oslovíme. Když jsou výběrová řízení na ředitele nemocnic, vždy je ve výběrové komisi zástupce České lékařské komory, takže si myslím, že nijak komoru lékařů neostrakizujeme. Naopak s ní spolupracujeme a její zástupci se účastní chodu ministerstva. Takže já bych neřekl, že je to nějaký boj nebo nenávist mezi mnou a komorou.

Občas člověka mrzí, že se komora uchyluje k takové agresivní rétorice namísto návrhu řešení. Představa, že se problémy vyřeší mávnutím kouzelného proutku, že ministr je všemocný, je taky lichá. Já jsem měl na sjezdu prezentaci toho, co ministerstvo aktuálně dělá, a myslím, že toho nebylo málo. Na řadě těch věcí komora spolupracuje a myslím si, že to je cesta, kterou je třeba jít.


David Garkisch

Foto: Youtube.com


reklama

reklama

reklama

reklama