Vymýtí lidstvo někdy AIDS? Vědci testují slibnou vakcínu proti HIV

Viru HIV se lidé naučili slušně bránit. Víme, jak se vyhnout přenosu, máme léky potlačující nemoc i bránící nákaze. Přesto každý rok přibývají dva miliony nově nakažených. Vědci jsou však na stopě slibné vakcíně, která by mohla zasadit viru rozhodující úder.

A teď trochu pesimističtější pohled – přestože s virem HIV bojujeme už desítky let, stále proti němu nemáme lék. Na světě je 37 milionů HIV pozitivních, každý rok přibude 1,8 milionu dalších případů.

Osvěta sice na některých místech pomáhá tento počet snižovat, jinde ale HIV přerůstá do rozměrů epidemie. Ostatně i v Česku počet nově nakažených v posledních letech roste a podle odhadů mezi námi žije asi 700 lidí, kteří o své diagnóze ani nevědí. Více v článku: HIV/AIDS v Česku: Nakažených přibývá, stovky z nich to ani nevědí.


Očkováním proti AIDS?

Bez zásadního pokroku v boji proti viru zkrátka lidstvo nemá šanci HIV úplně vymýtit. Cesta to podle vědců bude ještě dlouhá, ale už máme dobře nakročeno. Prestižní lékařský časopis Lancet zveřejnil studii o vakcíně, která je podle lékařů velmi slibná. Ukázalo to testování na opicích i lidech. Teď vakcína postupuje do dalšího kola testování na 2 600 ženách v jižní Africe.

Pokud se všechno bude dobře dařit, mohla by vakcína fungovat proti různým kmenům viru HIV. Všechny dosavadní vakcíny byly cílené jen proti určitým kmenům a ta nejúspěšnější z nich, testovaná v Thajsku, dokázala snížit míru infekce o 31 procent. To je ale stále příliš nízké číslo, aby byla vakcína zavedena do praxe. Více o viru si můžete přečíst také zde: HIV zmutoval do nového kmene. Je agresivní, odolný a zabíjí dřív.


Vakcína by mohla být univerzální

Novou vakcínu vědci složili z kusů různých virů HIV a doufají, že by mohla zabrat proti téměř neomezenému počtu kmenů HIV. Testovali ji na 393 lidech z USA, Rwandy, Ugandy, jižní Afriky a Thajska, kteří dostali čtyři očkování. Všechny kombinace vakcín vyvolaly odpověď lidského imunitního systému proti HIV, a navíc se zjistilo, že vakcíny jsou bezpečné.

Vědci zapojili do paralelní studie také opice. Dali jim vakcínu a infikovali je virem opičí imunodeficience (SIV), který je podobný viru HIV. Ukázalo se, že vakcína ochránila 67 procent těchto zvířat.

„Tyto výsledky představují důležitý milník,“ řekl BBC Dan Barouch, profesor lékařství na harvardské lékařské fakultě a vedoucí autor studie. Přesto varuje, že výsledky studie je nutné interpretovat opatrně. I když vakcína vyvolala odpověď v lidském imunitním systému, není ještě jasné, jestli je natolik silná, aby zabránila infekci virem HIV.


David Garkisch

Foto: Wikipedia, C. Goldsmith


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům