Výsluhy sestrám stejně jako vojákům a policii. Zvýší to zájem o obor, nebo ne?

Zdejšímu zdravotnictví schází asi 3 500 sester. Jednou z pobídek, které by měly zvýšit zájem o profesi a zabránit odchodu dalších sester mimo obor, jsou jejich zvažované výsluhy. Státní pokladnu vyjdou až na čtyři miliardy ročně. Není přitom jisté, jestli to obor udělá atraktivním.

České zdravotnictví zažívá personální krizi. Chybějí lékaři, scházejí zdravotní sestry i další pečovatelský personál. Na návrh České asociace sester teď ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že pro zdravotní sestry zavede výsluhy podobné těm, jaké mají vojáci nebo policisté. 

Podle prvních úvah ministerstva by sestry, které mají odpracováno 20 až 30 let, dostávaly pět tisíc korun měsíčně. Státní pokladnu a potažmo rozpočet ministerstva zdravotnictví by to stálo odhadem tři až čtyři miliardy korun. Potvrdil to ministr Adam Vojtěch v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.


Výsluhy do oboru nové sestry asi nepřitáhnou

Otázkou je, jestli zrovna přiznání výsluh za desítky let služby je to, co může tento obor zatraktivnit a v krátké době přitáhnout zájem nových studentek a studentů o profesi. Téma výsluh pro sestry se koncem května probíralo i na mimořádné konferenci České lékařské komory "Personální devastace českého zdravotnictví". Více o konferenci zde: Řítíme se ke katastrofě a selhání zdravotnictví. Péče už se tiše zhoršuje

Výsluhy by možná dokázaly částečně zadržet odliv současných zdravotních sester mimo obor, ale podle Evy Klimovičové z Vědecké rady České lékařské komory příliv nových sester nezajistí.

"Výsluhy nezvýší zájem školaček o profesi zdravotní sestry. To může zajistit jen výrazně vyšší plat," domnívá se lékařka Eva Klimovičová, která na toto téma zpracovávala i průzkum mezi studenty a školáky. Podle ní je příslib výsluh po desítkách let málo atraktivní k tomu, aby přitáhl zájem dospívajících o obor právě teď. 


Zdravotníky už nestačí dobře zaplatit, ale přeplatit

Její přednáška se týkala především feminizace českého zdravotnictví, a to nejen v oboru sester, ale i v lékařských profesích. Sestry nyní scházejí především u akutních lůžek. Podle Evy Klimovičové je přitom řešení jejich nedostatku jediné: "Spočívá v jejich výrazně lepším finančním ocenění. Zdravotníkům už nestačí jen dobře zaplatit. Musí se přeplatit! Konkurence jiných oborů pro nové studenty je obrovská."

Průzkum lékařky mezi žáky vycházejícími ze základních škol ukázal, že jejich zájem o zdravotnictví výrazně klesá. "Patnáctileté slečny už o obor sestry ztrácejí zájem. Je to náročná profese a pokud si spočítají, že po studiu dostanou nižší plat než má třeba pokladní v supermarketu, ani je nenapadne na takovou školu jít."


Výsluhy, nebo vyšší plat?

Podle Evy Klimovičové bude nové sestry mnohem lépe motivovat okamžitý zisk než výsluhy po desítkách let. Navrhuje nástupní plat sester kolem třiceti tisíc korun a plat kvalifikované sestry mezi 40 a 50 tisíci hrubého měsíčně. Spočítala i náklady na navýšení hrubých platů sester o deset tisíc korun (cca 6 000 čistého). Státní rozpočet by to přišlo na zhruba šest milard korun.

Výsluhy pro sestry by státní pokladnu přišly asi na tři až čtyři miliardy korun. "Nyní ministerstvo náklady propočítává. Dotazníkovým šetřením zjišťuje od jednotlivých poskytovatelů, kolik mají takových pracovníků a jak dlouho už u nich pracují. Z těch prvních informací, které máme, se zdá, že by to mohlo být snesitelné pro rozpočet, že ty peníze nejsou tak obrovské," uvedl ministr Adam Vojtěch. Podobné výsluhy pobírají zatím policisté, vojáci, hasiči a celníci. U nich nárok na výsluhu vzniká po patnácti letech služby. 


Sestrám se plat zvyšuje, ale stále je jich málo

S odlivem sester a nedostatkem zájmu o profesi bojuje zdravotnictví už několik let. Předchozí vedení ministerstva sestrám usnadnilo vzdělávání a zvýšilo jejich tarifní platy. V posledních dvou letech dostaly sestry přidáno deset procent k tarifu, další peníze mají přislíbené i na příští rok. Sestry ve třísměnném provozu dostaly navíc přidáno loni v červenci dalších 2000 korun měsíčně.

Průměrný výdělek zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky, které představují velkou část hrubého platu. Průměrný hrubý plat sester byl v roce 2016 podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky téměř 30 280 korun. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 32 755 korun, v nestátní 27 056 korun.

David Garkisch

Foto: Wikimedia Commons, CC 4.0


Anketa

Motivovalo by vás k práci spíše výslužné nebo vyšší plat?

Celkem hlasovalo 912 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět