Záchranáři vyhráli spor s nemocnicí. Musí jim doplatit přestávky na jídlo

Úspěšný spor svedli záchranáři v Sušici a na Modravě s tamní nemocnicí, která je zaměstnávala. Ta jim neproplácela přestávky na jídlo. Soud rozhodl, že dvanáctihodinové směny záchranářů jsou nepřetržité a mají zpětně na peníze nárok.

Zmiňovaný spor o proplácení přestávek na jídlo v nepřetržitém provozu záchranných týmů není pro českou justici nový. A není dokonce nový ani pro sušickou nemocnici. Ta totiž už jeden totožný případ prohrála letos v květnu. I tehdy se o proplácení celé dvanáctihodinové služby soudila zdravotní sestra záchranky spadající pod sušickou nemocnici.

Teď se s nemocnicí hromadně soudilo pětadvacet dalších řidičů, záchranářů a zdravotních sester stejné záchranné služby. A uspěli. Rozsudek v jejich prospěch vydal včera Okresní soud v Klatovech. Není ještě pravomocný, protože nemocnice si ponechala lhůtu na odvolání. Informuje o tom iDnes. "Soud uznal nárok žalobců za oprávněný. Navíc musí nemocnice uhradit náklady na soudní řízení,“ řekl novinářům advokát žalujících záchranářů Jiří Nejdl.


Soud: Služba záchranářů je nepřetržitá, vyjíždějí do dvou minut

Ve sporu šlo o to, že záchranářské týmy, které až do loňska spadaly pod sušickou nemocnici, sloužily dvanáctihodinové směny, ale dostávaly z každé směny proplaceno o půl hodiny méně. Nemocnice argumentovala tím, že obvykle stejně záchranáři přestávku vyčerpali. Stravovali se v jídelně v Sušici nebo v restauraci na Modravě.

Nemocnice byla ochotná ustoupit jen v případech, kdy by záchranáři prokázali, že přestávku na jídlo strávili skutečně na cestě za pacientem. "Jsme ochotni zaplatit v konkrétních případech, kde se prokáže, že v době oběda byli na výjezdu," řekl už v září u soudu právník nemocnice Jiří Štancl.

Podle verdiktu soudu je ale služba záchranářů nepřetržitá a mezi jejich povinnosti patří vyjet v případě výzvy do dvou minut. Mají tedy nárok na zaplacení celých dvanáctihodinových směn. Částky, které bude nemocnice záchranářům zpětně vyplácet, pokud se neodvolá, se pohybují od jednotek tisíců až po desetitisíce korun.


Prokletá nemocnice? Chybějí lékaři, střídá se vedení, omezují služby

Sušická nemocnice se v médiích neocitá poprvé. Poslední dobou ji pronásleduje smůla. Střídají se majitelé, ještě častěji vedení a navíc nemocnice pro nedostatek lékařů a sester omezuje služby.

Nemocnice patřila městu, ale to na její provoz doplácelo. Proto ji na podzim 2015 pronajalo společnosti Nemos, která měla s nemocnicí velké plány. Nemos však skoupila investiční Penta. A jde to spíše od desíti k pěti...

Od letošního května nemocnice omezila své služby a namísto běžné chirurgie zavedla tzv. jednodenní. S některými druhy operací, hlavně pokud vyžadovaly delší hospitalizaci, tak pacienti museli cestovat do Klatov nebo Strakonic. V listopadu pak chirurgie v sušické nemocnici zavřela úplně. Zůstala jen chirurgická ambulance ve všední dny. Důvod stejný - kritický nedostatek personálu.


Tři ředitelé za rok

Za jediný rok přitom nemocnice třikrát vystřídala ředitele. Loni v listopadu se vedení ujal Martin Straka, který ale už v červenci post ředitele vyměnil místo primáře v jiné nemocnici. Vystřídal ho další lékař, Petr Čapek, který ale v Sušici vydržel ještě kratší dobu. Na vlastní žádost také odešel do jiné nemocnice. Od listopadu je nemocnice v rukou Jaroslava Kratochvíla.

"Situace je kvůli personálnímu podstavu lékařů na chirurgickém oddělení velmi složitá. Bohužel nás neminul celorepublikový problém, se kterým se potýká celá řada zdravotnických zařízení. Zároveň jsme si vědomi určitých chybných kroků předešlého vedení nemocnice, které celou situaci ještě více zkomplikovalo a zhoršilo,“ uvedl Kratochvíl po nástupu do funkce pro Klatovský deník. Stejně tak "zdědil" po předchůdcích i soudní spor se záchranáři o proplácení přestávek na jídlo.

David Garkisch


(Pracujete u záchranky a týká se vás stejný problém? Máte jiný zajímavý tip ze zdravotnictví? Osobní příběh, zkušenost? Pošlete nám email: info@nasezdravotnictvi.cz.)


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat