Hlavička
21/11/2021

Začíná opět pravidelné testování ve firmách. Lidé v karanténě dostanou částečnou náhradu příjmu

Vláda v pátek schválila pravidelné testování zaměstnanců a OSVČ i návrhy na znovuzavedení krizového ošetřovného a příspěvku pro lidi v karanténě.

reklama

reklama

Firmy budou muset opět jednou týdně testovat své zaměstnance, ale jen ty neočkované. Vláda Andreje Babiše v demisi totiž schválila na mimořádném jednání v pátek 19. listopadu mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, kterým se zavádí pravidelné testování zaměstnanců a OSVČ. To se netýká osob s dokončeným očkováním.

„Snažíme se vysvětlovat, že to, co jsme rozhodli a rozhodujeme, je skutečně jediné možné řešení. Je to hlavně o očkování. Testováním chceme zbrzdit šíření viru. Ale hlavní řešení, jak zbrzdit vir, je nemít kontakty a mít očkování,“ řekl Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Zaměstnavatel musí podle nařízení nejpozději od 29. listopadu zajistit pravidelné týdenní testování rychlými antigenními testy. Testování jednou týdně se týká i osob pracujících jako OSVČ. Testování se netýká osob s dokončeným očkováním, s potvrzením o prodělání nemoci, s platným negativním RT-PCR testem či platným rychlým antigenním testem, který provedl zdravotnický pracovník. 

reklama

Testovat se nemusí ani zaměstnanci, kteří se během výkonu práce nesetkávají s žádnými dalšími osobami.

Změny se dotknou také ubytovacích služeb. Osoby cestující z pracovních důvodů či lidé, kterým bude poskytnuta lékařská péče, se budou moci prokázat od 22. listopadu také negativním PCR testem ne starším než 72 hodin. Stejně tak osoby, které jsou v době, kdy začne opatření platit, již ubytované, musí ovšem dodržet předem sjednanou dobu pobytu.

Pravidelné testování budou podstupovat také žáci ve školách, a to každé pondělí, případně každý první vyučovací den v týdnu.


Rodiče budou mít nárok na ošetřovné

Vláda na jednání schválila také návrh zákona o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii, kterým se znovuzavede krizové ošetřovné. 

„Počty nakažených koronavirem bohužel opět rychle rostou. Již během léta jsem varovala koaliční partnery, že se situace může na podzim zhoršit, a proto jsme již v září připravili návrh na obnovení krizového ošetřovného. To v předchozích vlnách pomohlo ochránit rodiny před propadem příjmů. Dnes konečně koaliční kolegové z vlády návrh schválili. Díky krizovému ošetřovnému rodiče, kteří zůstanou doma s dětmi, budou dostávat náhradu příjmu po celou dobu mimořádných opatření, a to ve výši 80 procent,“ komentuje návrh ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Rodiče, kteří zůstanou doma s dětmi, tak budou mít nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školy nebo třídy anebo při individuální karanténě dítěte. Ošetřovné zároveň bude platit i na dítě, které se nemůže účastnit výuky kvůli karanténě v rodině. Nárok na ošetřovné budou mít rodiče při péči o dítě mladší deseti let, jako je tomu i u standardního ošetřovného.

Ošetřovné se navýší na 80 procent denního vyměřovacího základu. Celkem tak rodiče získají minimálně 400 korun na den, a to i pro tzv. dohodáře. 

S platností se počítá od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022. Návrh ještě musí schválit Poslanecká sněmovna. 


Zaměstnanci v karanténě nezůstanou bez peněz

Vláda také schválila tzv. izolačku, která umožní zaměstnancům, kterým z důvodu karantény vznikl nárok na náhradu příjmu, získat příspěvek ve výši 370 korun za každý kalendářní den. Celkem však půjde čerpat pouze během prvních 14 dní trvání karantény. 

Pokud však součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne hranici 90 procent průměrného výdělku zaměstnance, dojde ke snížení příspěvku. Vyplácet příspěvek bude zaměstnavatel. Vyplacení si ovšem budou moci odečíst z pojistného na sociální zabezpečení a z příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. 

„Naše izolačkavelmi dobře zafungovala již během jarní vlny pandemie. Jasně se ukázalo, že pomohla dostat na testy či k lékaři lidi, kteří s tím otáleli ze strachu z propadu příjmu v nemoci či karanténě. Často se mluví o restrikcích, ale toto je jednoznačně účinné motivační opatření. Je načase se k němu vrátit,“ dodala ministryně Maláčová.

V současné chvíli se počítá s vyplácením příspěvku nejdéle do 30. června 2022. 


Pavlína Zítková

Foto: UnSplash

reklama

reklama

reklama

reklama