Dveře ordinací po celé zemi dnes zůstaly zavřené. Lékaři tak protestují proti byrokracii, EET, elektronickému receptu, podfinancování a kritické situaci ve svých řadách.
Tisíce praktických, dětských a ambulantních lékařů dnes na protest neotevřelo své ordinace. Dva dny před parlamentními volbami tak upozornili na vážné problémy ve svých oborech. Navázali tak na protestní akci z minulého týdne, kdy symbolicky ordinovali s černými smutečními páskami na rukávech.
Dnes se do silného protestu zapojilo asi sedm tisíc lékařů, kteří nechali své ordinace zavřené. Šlo vesměs o praktické a dětské doktory a ambulantní specialisty. Upozorňují tak na kritickou situaci v jejich oborech - tedy podfinancování jejich služeb a masivní nárůst byrokracie. K ní řadí nejen povinné EET, ale i novou povinost vydávat od nového roku pouze elektronické recepty. Oboje považují lékaři za zbytečnou a zatěžující byrokracii.
Problémů, které lékařům komplikují práci, je tolik, že řada z nich své praxe bez náhrady zavírá. To je i případ středočeské obce Žleby Na Kutnohorsku, kde minulý týden protest svou mírnější formou vyvrcholil. Lékaři tam symbolicky pohřbili ambulantní lékařství. Žleby použili jako ukázkový příklad, protože tam právě bez náhrady skončila praktická lékařka. Tamním pacientům se tak dojíždění i na banální kontroly prodloužilo až na deset kilometrů. O minulém protestu jsme vás informovali v článku Lékaři pohřbili ambulantní lékařství. Za týden zavřou ordinace.
K vystupňování tlaku, tedy zavření ordinací, lékaře donutil poslední krok ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka ve funkci. V návrhu úhradové vyhlášky - tedy toho, kolik, za co a komu budou pojišťovny platit - přiznal nemocnicím devět miliard navíc. Naopak na ambulantní lékaře zbylo jen 2,1 miliardy, ačkoliv původně počítali se zvýšením některých poplatků.
Ministerstvo: Nemocnice mají přednost
Ministerstvo zdravotnictví více méně přiznává, že na platech přidá lékařům v nemocnicích na úkor jejich kolegů v ordinacích. Náměstek Roman Prymula ovšem tvrdí, že situace nemocnic je horší než situace ambulantních lékařů. Proto podle něj jejich protest není korektní.
Setrvání na tomto postoji na dnešní tiskové konferenci potvrdil i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Lékaře z nemocnic považuje za pracovitější. "Peníze mají jít za prací. To znamená za více práce má jít více peněz. Já prostě nesdílím tu filozofii, že jestliže máte někde nějakou paušální částku, tak se vám automaticky zvedne. Peníze musejí následovat nějaký výkon, nějakou práci," odmítl dohodu svého předchůdce s ambulantními lékaři, že jim zvedne tzv. kapitační platby, tedy jakýsi poplatek za pacienta v kartotéce.
S čím ministr bez dalších podrobností souhlasil, je nárůst byrokracie. "Jsem tady vyzýván k tomu, aby se snižovala byrokracie, což je jedna z věcí, kterou já podporuji, protože ta je příšerná. Jak v případě nemocnic, tak v případě praktiků i ambulantních specialistů," uznal ministr. Odmítl však pod tuto byrokracii zahrnovat elektronický recept. Ten podle něj byrokracii naopak snižuje.
Komora: Nelze upřednostňovat jen nemocnice
Kde naopak ambulantní lékaři našli bezvýhradnou podporu, je Česká lékařská komora. "ČLK podporuje zvýšení platů lékařů a zdravotních sester pracujících v nemocnicích, ale nemůže souhlasit s tím, aby veškeré zvyšování úhrad zdravotních služeb směřovalo pouze do nemocnic. Úhradová vyhláška, jejíž návrh zcela ignoruje oprávněné požadavky ambulantních lékařů, je pro ČLK nepřijatelná," uvedla komora v prohlášení.
Stejně jako praktici odsuzuje i komora elektronický recept a EET. "Komora protestuje proti násilné a špatně připravené elektronizaci zdravotnictví (např. povinné e-recepty), která nepřináší žádný prospěch pacientům ani lékařům, které naopak zatěžuje zvyšujícími se náklady," uvedla ČLK.
Lékařská komora dokonce varuje, že za stávajících podmínek není schopna garantovat kvalitu ani bezpečnost lékařské péče. V tom se s praktickými lékaři shoduje. Ti upozorňují, že péče o pacienty může být hůře dostupná. "Pokud se tlak na lékaře bude stupňovat, bude jich ubývat a naopak přibývat pacientů, musí se to někde projevit - třeba zavedením objednávkového systému a prodlužováním čekacích lhůt na zákroky a ošetření," varoval Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.
David Garkisch
-
MUDr. Pavel Ovísek, Současný sazebník lékařských výkonů , při nynější hodnotě bodu,která několik let stagnuje je jednoznačně nedostačující pro financování ambulancí soukromých ambulantních specialistů, neboť po zaplacení nákladů na provoz ordinace (plat sestry , energie, nájem, servisní prohlídky přístrojů, kalibrace přístrojů elektrické kontroly celého zdravotnického zařízení, další provozní náklady jako telefon, výměna konduktivního válce do počíteče, tone -
Pavel Ovísek Článek výše uvedený není celý, tonery, nákup zdravotnických přístrojů jdoucí do statisíců, ponižuje čistý zisk ordinace natolik, že řada soukromých lékařů má čistý zisk již menší,nežli čistý plat erudovaného lékaře v nemocnici. -
Jiří Wicherek No, v první řadě je třeba si uvědomit, že opravdu soukromých lékařů je jen pár. Ti ostatní, byť si tak říkají, jsou pouhými zaměstnanci tzv. zdravotních pojišťoven, nadto s menšími právy vůči svému zaměstnavateli (pro kterého mmch pracují ve známém "švarc systému"), než má každý lékař nemocnici.
-
-
Pavel Ovísek Soukromých lékařů sdružených ve Sdružení ambulantních lékařů jsou 4000 . Jinak když může pacient jít k lékaři přes pojišťovnu, kdo bude platit lékaře v hotovosti ??!!Jsme soukromí na rozdíl od státních, že veškerý majetek ordinace a mnohdy i celou ordinaci i s budovou vlastníme. Státní lékař nevlastní nic, jen svoji pracovní sílu. To je hlavní rozdíl . Hmm ,hmm -
Pavel Ovísek Pane Wicherek, proč tedy nemocnice dávno nevypověděly smlouvy s pojišťovnami a nešli cash ? -
MUDr. Pavel Ovísek Pokud je přece jenom někdo zaměstnancem pojišťoven, tak to jsou revizní lékaři,kteří sedí v budovách pojišťoven a aniž by léčili lidi berou plat od příslušné pojišťovny. Takže příště svoje impertinentní poznámky neuvádějte. Soukromé lékaře to uráží -
MUDr. Pavel Ovísek Pane Wicherek, nevím o jakém švarc systému mluvíte, u lékařů neexistuje, jinak by státní správa přidělila lékařům značné pokuty, což se neděje !!!! -
Petr Ten Wicherek je zatrpklý státní doktor, který se nezmotal na to, aby si otevřel soukromou ordinaci. -
Jirka Máte pravdu, je to nějaký závistivý ubožák
-
-
Petr Pac Wicherek píše, že soukromí lékaři jsou zaměstnanci zdravotních pojišťoven. V tom případě za ně musí zdravotní pojišťovna odvádět zdravotní a sociální pojišťení. Což se neděje, neboť si je platí lékaři sami.