Zemřela Rytířka lékařského stavu Jaroslava Vladyková, oční lékařka

Ve věku 94 let zemřela 3. dubna Rytířka lékařského stavu Jaroslava Vladyková. Byla významnou oční lékařkou, která léčila a navracela zrak tisícovkám pacientů. Věnovala se neurooftalmologii, i v penzi publikovala odborné práce a vyučovala studenty.

Místem, se kterým Jaroslava Vladyková spojila svůj život, se stala Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích. Na tamní oční klinice působila přes padesát let a spolupracovala s nemocnicí i po odchodu do penze.

Vedle medicíny měla Jaroslava Vladyková ještě jednu vášeň - cizí jazyky. Postupně složila státní zkoušky z latiny, němčiny, francouzštiny a angličtiny. Znalost cizích řečí vhodně spojila se svým pedagogickým talentem při výuce možná generací zahraničních studentů.


Trnitá cesta ke vzdělání: Nacisté zavřeli vysoké školy

Haroslava Vladyková pocházela z úřednické rodiny. Narodila se v Praze prvního prosincového dne roku 1923. Její kariéru a cestu za lékařstvím zkomplikovala už v mládí nacistická okupace. Na dívčím gymnáziu Elišky Krásnohorské maturovala totiž v roce 1943, kdy byly vysoké školy zavřené.

Čerstvá maturantka se proto rozhodla pro Školu zdravotní a sociální péče. Na 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy mohla nastoupit až po konci války v roce 1945. Tam poznala i svého budoucího manžela. 

"Se svým mužem od studentských let zvládáme všechno dobré i zlé za vzájemné pomoci, účasti i úcty. Spolu jsme studovali, promovali, spolu zvládli i nelehké existenční začátky naší generace v poválečných letech. Bylo nám dopřáno dožít se už třetí generace v harmonických rodinných vztazích, které jsou základem našeho dlouhého aktivního života," prozradila Jaroslava Vladyková při svém slavnostním pasování mezi Rytíře lékařského stavu za rok 2014. 


Moudrost, skromnost, nezištnost a pracovitost...

Systém umístěnek poslal čerstvou lékařku do Pardubic na oční oddělení tamní nemocnice, které vedl vynikající odborník a pedagog primář Svoboda. Kromě všeobecné oftalmologie pracovala jako konziliář na dětských klinikách, čímž získala velké zkušenosti v pediatrické oftalmologii.

V roce 1953 na základě úspěšně absolvovaného konkurzu pak byla přijata na pražskou II. oční kliniku prof. Kurze. Vedle zkušeností vobecné oftalmologii zde získala rovněž základy neurooftalmologie, kterou později mohla rozvinout v ÚVN, kde pracovala od roku 1961 po celý život.

Těmito slovy a pasováním do rytířského lékařského stavu jí vyjádřil před třemi lety poklonu a dík prezident České lékařské komory Milan Kubek: "Moudrost, skromnost, nezištnost a pracovitost, spolu spevnými morálními zásadami zdobí rytíře. Jsem hluboce přesvědčen, že titul Rytířka lékařského stavu náleží MUDr. Jaroslavě Vladykové, DrSc. právem." 

David Garkisch

Foto: Česká lékařská komora


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Péče o zrak dostává na frak. Odpadla motivace přijít k očnímu lékaři