Živnostníci pozor! Zdravotní pojistné se zvyšuje, na zaplacení máte pár dní

Podnikatelům a živnostníkům už skoro končí lhůta pro zaplacení první letošní zálohy zdravotního pojištění. Ta je ale o 118 korun vyšší, takže mnoho živnostníků musí například změnit trvalý příkaz v bance. Někteří i číslo účtu, což je další háček letošních plateb.

Každý živnostník nebo podnikatel, úřední řečí "osoba samostatně výdělečně činná" (OSVČ), musí ze zákona platit aspoň minimální měsíční zálohy své zdravotní pojišťovně. Ty se vypočítávají z průměrné mzdy a přepočítávají každý rok.

Loni v září vláda svým nařízením určila průměrnou mzdu na částce 29 979 korun. Podle stanoveného přepočtu s pomocí koeficientu tak každý živnostník musí letos měsíčně odvést na zdravotním pojistném nejméně 2024 korun. Lhůta pro zaplacení se přitom už krátí. Zálohu je potřeba odvést do 8. února.


Pojistné živnostníků trhlo rekord. Opět

Výše minimálního zdravotního pojištění pro OSVČ tak letos poprvé v historii zdolala dvoutisícovou hranici. Jde o setrvalý trend, jak ukazuje přehled vývoje minimálních měsíčních záloh pro OSVČ za poslední roky:

Rok minimální měsíční záloha 

2018 2 024 Kč

2017 1 906 Kč

2016 1 823 Kč

2015 1 797 Kč

2014 1 752 Kč

2013 1 748 Kč

2012 1 697 Kč


Pozor na správný účet

Pokud teď jako živnostník budete upravovat výši trvalého příkazu, překontrolujte raději i správné číslo účtu pro placení pojistného. Všechny zdravotní pojišťovny tato čísla účtů měnily už loni, přesně 1. ledna 2017.

Počítalo se ovšem s tím, že mnoho lidí tuto změnu možná ani nezaregistruje. Proto je možné, že někteří živnostníci dosud platí na starý účet. Pojišťovny na to nyní upozorňují klienty dopisem. Zbývající staré účty totiž budou úplně zrušeny.

Pokud si nejste jistí, že platíte pojistné na správný účet, ověříte to nejlépe u své zdravotní pojišťovny. Buď na zákaznické lince nebo na webových stránkách.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Kolik hodin denně trávíte na mobilu? Pozor na syndrom esemeskového krku