Zvažujete předsevzetí? Co přestat kouřit? Pomohou vám po telefonu

Za měsíc je konec roku, datum pro bilancování i novoroční předsevzetí. Dvě z nich jsou asi nejčastější: zhubnout a přestat kouřit. S tím druhým vám může výrazně pomoci Národní linka pro odvykání kouření. Upozorňuje na ni nová celostátní kampaň.

article

O nikotinu se tvrdí, že závislost na něm vzniká podobně rychle a je podobně silná jako u heroinu. Abstinenční příznaky se u obou drog pochopitelně liší, ale tohle srovnání alespoň ilustruje, že přestat kouřit je skutečně mimořádně obtížné. To ostatně může potvrdit téměř každý závislý kuřák.

O zajímavých faktech kolem kouření jsme už informovali v článku Vše, co jste (ne)chtěli vědět o kouření. Jak na závislost? Vyplývá z nich, že jen minimum kuřáků se dokáže zbavit cigaret samo. Čísla dokazují, že s pomocí poraden a léků se úspěch mnohonásobně zvyšuje.


Odvykání s přítelem na telefonu

Právě na podporu, kterou je možné  hledat na Národní lince pro odvykání kouření 800 350 000, upozorňuje nová kampaň a nově spuštěný web bezcigaret.cz. Kampaň odstartovala u příležitosti Mezinárodního nekuřáckého dne a má upozornit právě na telefonickou linku, která nabízí podporu a poradenství každému, kdo by chtěl přestat kouřit.

Národní linka pro odvykání kouření už funguje rok. "Mnoho kuřáků však dle naší zkušenosti o této bezplatné lince zatím vůbec neslyšelo, a proto se k dnešku rozbíhá celostátní osvětová kampaň," vysvětlil komentuje Lukáš Kohoutek, prezident České koalice proti tabáku.

Pro ty, kteří se rozhodli s kouřením přestat, jde přitom o výraznou pomoc. A zdarma. A navíc jde o poměrně komfortní službu. Vyškolení konzultanti se klientům věnují po telefonu každý pracovní den od 10 do 18 hodin. Pokud klient dává přednost komunikaci přes email před telefonem, konzultanti reagují emailové dotazy na poradna@bezcigaret.cz, nebo přes formulář na webových stránkách.


Odvykací plán a podpora v pilulkách

Na webu bezcigaret.cz je srozumitelně vysvětleno, jak služba funguje: "Odborně vyškolení konzultanti s vámi zmapují vaši kuřáckou minulost a zhodnotí míru a typ závislosti. Podle této diagnostiky vám nabídnou prostředky na zvládnutí abstinenčních příznaků tak, abyste mohli co nejběžněji fungovat ve svém osobním a pracovním životě a zároveň měli co nejlepší podmínky pro odvykání. Společně sestavíte odvykací plán a budete hledat všechny dostupné prostředky, které Vás mohou v odvykání podpořit."

Pokud má klient zájem, domluví se na dalším hovoru v jeho první den bez cigaret a případně dalších kontaktech třeba po celý rok. Ani když selže, hlavu mu nikdo neutrhne. "Je možné, že ve vypjaté situaci nevydržíte a zapálíte si – i takové situace společně úspěšně překonáme," počítá s touto možností web. 


Konzultace s kuřáky i osobně

Stejným způsobem fungují i centra pro závislé na tabáku, která najdete v každém větším městě. Konzultace tam ale probíhají osobně, což má tu výhodu, že na místě dostanete případně i recept na léky proti kouření, které jsou na předpis. Adresy center a kontakty na další místa pomoci najdete na jednom místě na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.

"Kouření představuje nejrozšířenější závislost v ČR - počítáme na 2 200 000 kuřáků. Každý rok zemře na následky kouření přes 15 000 lidí. Proto Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky zřídila Národní linku pro odvykání kouření a web, aby každý kuřák měl šanci nad svou závislostí zvítězit, či alespoň snížit dopady na své zdraví," řekl k nejnovější kampani Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Kolik hodin denně trávíte na mobilu? Pozor na syndrom esemeskového krku