Zvony a sirény po celém Česku poděkovaly sestrám a zdravotníkům

Přesně v poledne se na jednu minutu rozezněly zvony kostelů i sirény sanitek, hasičů a policistů. Byl to dík všem sestrám a zdravotníkům za jejich nelehkou práci a nasazení při pandemii koronaviru. A nebylo to náhodou, dnes je Mezinárodní den sester.

Letos je jejich úloha mimořádná - společně s lékaři stojí v první linii proti současné pandemii koronaviru. O to víc je snaha zdravotních sester vidět. A bohužel i jejich oběti. Mnoho se jich samo koronavirem nakazilo, infarktu z pracovního i nervového vypětí podlehla jako první mezi zdravotníky nakažená sestra. Více například v článku První oběť zdravotníků: Zemřela sestra z Thomayerovy nemocnice

V českém zdravotnictví pracuje asi 50 tisíc lékařů a zubařů a kromě nich o pacienty pečuje asi 80 tisíc zdravotních sester (a bratrů). Dosud se koronavirem nakazilo 343 zdravotních sester a 167 lékařů.

Dnešní symbolické poděkování zvony a sirénami není první, které se od vypuknutí pandemie odehrálo. Všem zdravotníkům lidé děkovali nejrůznějšími způsoby - třeba pravidelným tleskáním z okna či balkonu, dokonce společným zpěvem písně Není nutno, kterou v jedinou chvíli přenášela Česká televize, Český rozhlas a vysílalo ji ze svých amplionů mnoho radnic po celé zemi. Další lidé zdravotníkům rovnou skládají písně - jako třeba Andělé v bílém, kterou Martin Bernard věnoval "všem sestřičkám, doktorům a zdravotnímu personálu"... 


Sestrám poděkovali i hasiči a policisté. A zvony kostelů

K dnešnímu vyjádření díků sirénami za práci zdravotních sester se na mnoha místech připojili i hasiči a policisté. Rozeznění zvonů napříč republikou zajistila Česká biskupská konference a podílela se na ní i Asociace záchranných služeb a ministerstvo zdravotnictví.

Mezinárodní den sester je připomínán na celém světě u příležitosti narození Florence Nightingale, zakladatelky ošetřovatelství a reformátorky nemocnic. Letos je 12. květen ještě významnější - výjimečná žena se narodila před 200 lety. Více v článku "Dáma s lampičkou" změnila celé lékařství. Je symbolem sester 

O Florence Nightingale (1820–1910) se učí na zdravotnických školách, do teď jsou aktuální některé její odborné texty. „Já sama vidím její odkaz v odvaze, s jakou se vzepřela tradičnímu plánovanému životu a zavedeným pravidlům, v trpělivosti prosadit nové věci i přes počáteční odmítavý postoj okolí, v důrazu, který kladla na vzdělávání, jež je nejlepší investicí, a v obětavé práci pro druhé.  A ztotožňuji se i s jejím vyjádřením: ‚Jak málo se dá vykonat, pokud nás ovládá strach,’“ uvedla k dnešnímu svátku náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jana Zvěřinová.


Zachráníš jeden život, jsi hrdina, zachráníš tisíc, jsi zdravotní sestra

Její slova doplňují i další sestry. „Úlohu zdravotní sestry nejlépe vystihuje okřídlené přísloví: Zachráníš-li jeden život, jsi hrdina, zachráníš-li 1000 životů, jsi zdravotní sestra. Ve skutečnosti jsou nejen zdravotní sestry, ale také jejich kolegové zdravotní bratři a vlastně i další ošetřující a pečující personál hrdiny všedního dne. Jejich hrdinství a odvaha je doceněna většinou jen těmi, kteří si sáhnou na své zdravotní, fyzické nebo psychické dno. Ti opravdu docení to, co děláme. A to je vlastně i důvod, proč to děláme. Máme rádi lidi a máme radost, když jim opět naskočí úsměv na tváři a my můžeme jejich neduhy spláchnout,“ svěřila se Monika Černá, sestra z I. interní kardioangiologické kliniky brněnské fakultní nemocnice. 

„Postavení zdravotní sestry se od dob Florence velmi proměnilo, ale jako velmi zajímavý vnímám fakt, že mnohé novinky, které ona zavedla, jsou aktuální i dnes. Doufám i v to, že v očích veřejnosti se naše povolání vyšplhalo na vyšší příčky v seznamu prestižních povolání, a to i přes mnoho televizních seriálů, které z reality práce zdravotníků neukazují prakticky nic,“ dodala sestra Hana Žemlová z Anesteziologicko resuscitační kliniky brněnské nemocnice.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pexels.comAnketa

Je podle vás práce zdravotních sester v Česku dostatečně doceněná?

Celkem hlasovalo 101 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků

Covid vyřadil další olympioniky. Babiš mluví o skandálu, bude vyšetřování

Prvním nakaženým v olympijském týmu byl neočkovaný lékař výpravy