Hlavička
Příběhy -
25/07/2018

Louise, první dítě ze zkumavky, slaví čtyřicítku. Dodnes jí nadávají do zrůd

Pro mnohé lidi dodnes zůstala Frankensteinovým monstrem, pro své rodiče ale byla vymodleným zázrakem, a také proto jí dali druhé jméno Joy, tedy radost či štěstí. Před čtyřiceti lety se narodila Angličanka Louise Brownová, první dítě ze zkumavky.

reklama

reklama

Dnes už považujeme početí in vitro, tedy přeneseně ve zkumavce, takřka za normální – alespoň tam, kde přirozená metoda nefunguje. Na světě je asi šest milionů lidí, kteří byli počati takto uměle.

Před čtyřiceti lety to ale byl pro medicínu a vědu ohromný skok. Úspěch stvrdil dětský pláč Louise Brownové, která přišla na svět císařským řezem 25. července 1978. Vážila tehdy 2,61 kilogramu a ničím se nelišila od jiných miminek, tedy kromě svého početí.


reklama

Medicína narazila na nové etické hranice

Štastní byli nejen rodiče, kteří se předtím o dítě marně snažili devět let, ale i lékaři, kterým se podařil průlomový pokrok. Byli jimi Robert Edwards a Patrick Steptoe. V roce 2010 si za to Edwards (Steptoe už byl dvacet let po smrti) převzal Nobelovu cenu. Ostatně nápad s druhým jménem Joy, štěstěna, pochází právě od nich.

Jinak to ovšem vidělo mnoho lidí a organizací, velmi často církevních. Kritizovali nepřirozené početí, obávali se budoucích armád monster, ale také vcelku racionálně upozorňovali na osud embryí, která zůstala jaksi navíc a už nedostala šanci vyrůst a narodit se. Početí ve zkumavce zkrátka narazilo na nové etické hranice medicíny.


Češi byli s dítětem ze zkumavky první ve východním bloku

V Československu se první „dítě ze zkumavky“ narodilo o čtyři roky později, 4. listopadu 1982 v Brně. Bylo to poprvé v celém východním bloku a tým profesora Ladislava Pilka tehdy dokázal zázraky. Neměl k dispozici odbornou zahraniční literaturu ani přístroje, které měli kolegové z Británie. Mnoho přístrojů a nástrojů si tak lékaři museli upravit sami.

Prvním tuzemským dítětem ze zkumavky byl chlapec, ale kromě pohlaví a data narození je to to jediné, co se o něm dodnes ví. Rodiče tehdy nedali souhlas se zveřejněním jména, a tak muž, který letos oslaví 36 let, zůstává neznámý.


Louise: Kruté komentáře mi lidé píší dodnes

Rodiče prvního českého dítěte za zkumavky byli možná prozíravější než Brownovi v Británii. Je sice otázka, jestli by se historicky první dítě počaté in vitro podařilo utajit a jestli by to tým úspěšných britských lékařů tak chtěl, ale Louise si kvůli svému „původu“ vytrpěla své už odmalička. 

Poprvé se o způsobu, jak přišla na svět, dozvěděla ve čtyřech letech. Pochopila to podle svých slov ale až při hodinách sexuální výchovy. S výlevy kritiků umělého početí se setkává dodnes. 

„Vždycky, když se někde objeví článek, který se mě týká, píší lidi na internet různé kruté a nepodložené komentáře. Už jsem se je naučila ignorovat,“ řekla loni novinářům u příležitosti čtyřicátého výročí svého početí.

Nenávistné kampani čelila celá rodina. Občas na jejich adresu chodily výhrůžné dopisy s rozbitými zkumavkami nebo plastovými plody.


Louise dostala sestřičku také ze zkumavky

Alespoň v tom ale Louise nezůstala sama. Brownovi si o čtyři roky později pořídili, opět laboratorním početím, další holčičku – Natalii. Ta už byla v pořadí čtyřicátým dítětem na světě počatým in vitro

Do historie se Natalie zapsala o dalších devatenáct let později. Jako první z uměle počatých dětí porodila přirozeně počatou dcerku a dokázala tak, že děti ze zkumavky jsou normálně plodné. Samotná Louise se později stala matkou dvou synů, kteří byli počati také přirozenou cestou.

Lékař Robert Edwards, který stál u početí Louise, zůstal rodinným přítelem až do své smrti před pěti lety. Louise sama ho považovala za „něco jako dědečka“ a byl tak i na její svatbě.


David Garkisch

Ilustrační foto: Publicdomainpictures.net, CC0 Public Domain


reklama

reklama

reklama

reklama