Hlavička
Zprávy -
22/08/2023

Antibiotik bude na podzim dostatek, slibuje ministr zdravotnictví. Lékárníci ani lékaři ale tak optimističtí nejsou

Do tuzemských lékáren by mělo do začátku října letošního roku dorazit více než 130 tisíc balení tabletových penicilinů i sirupových penicilinů pro děti a dalších 170 tisíc balení do první poloviny listopadu. Informoval o tom dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek s tím, že se ministerstvo zdravotnictví domluvilo na těchto dodávkách s výrobci.

reklama

reklama

„Chci ubezpečit občany, že zajištění dodávek léků je pro nás naprostou prioritou a jsem rád, že se nám daří vyjednávat dodávky tak, aby byl antibiotik dostatek. Byť výpadkům nikdy nejde zcela zabránit, tak nepochybuji, že díky mimořádným i průběžným dodávkám dokážeme zajistit dostatek léků pro české pacienty. A o to jde především,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. 

Do budoucna by měla výpadkům léků zamezit novela zákona o léčivech, kterou nyní projednává Sněmovna. Ta má za cíl mj. stanovit výrobcům léčiv povinnost zajistit, po oznámení přerušení dodávek, pro české pacienty dodávky tohoto léku odpovídající jeho spotřebě na 1-2 měsíce, což zajistí čas a vytvoří prostor pro minimalizaci dopadů výpadku.

Léky stále chybí

Podle lékařů i lékárníků přitom stále penicilin na českém trhu chybí. I z toho důvodu se pak musí předepisovat širokospektrální antibiotika, čímž ale roste riziko bakteriální rezistence

reklama

„Výpadek stále přetrvává, v posledních dnech dorazily do lékáren sirupy pro děti s touto účinnou látkou v omezeném množství, ale další objednat nejde. Stejně tak tabletová forma pro dospělé. Lékaři je nahrazují jinými antibiotiky, tzv. širokospektrými, u kterých samozřejmě hrozí rozvoj bakteriální rezistence. Takže stav není ideální,“ uvedl před pár dny pro deník Echo24 předseda spolku Mladí lékárníci Lukáš Malý.

Jak uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, v lékárnách by mělo být 20 tisíc balení penicilinu. Je ale problém říci, v jakých konkrétních lékárnách.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka je podle informací v zásobách lékáren asi 20 tisíc balení penicilinu, což je měsíční spotřeba. V loňském září bylo předepsáno 45 tisíc balení a 14 tisíc balení sirupů. I dalších typů antibiotik je podle něj přislíbeno 150 procent loňské spotřeby.

Ani předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampl ale není optimistou. „Když se dívám na spotřebu antibiotik v prvních šesti měsících tohoto roku, tak v oblasti penicilinu tato země spotřebovala 335 tisíc balení ve všech lékových formách. Měsíčně mezi 45 tisíci až 75 tisíci balení léků, které obsahují penicilin," uvedl rádiu Impuls. Otázkou tedy podle něj zůstává, jak vydrží pacienti v září, kde bude v lékárnách stále jen 20 tisíc balení penicilinu a nemocnost již začne stoupat.

„Penicilin se v některých lékárnách nachází, v některých není vůbec a hlavně se nedá objednat," dodal s tím, že odpovědnost za dodávky léků má výrobce a distributor.

Celosvětový problém?

Podle infektologa Milana Trojánka odborníci aktivně s ministerstvem zdravotnictví spolupracují, a to i na základě mezinárodních odborných doporučení, protože nedostatek penicilinu představuje celosvětový problém.

„Důvodem je mimo jiné nedostatek výrobních kapacit pro základní surovinu a vysoká spotřeba, která se projevila i v minulé sezóně respiračních onemocnění. Jsme schopni penicilin nahradit stejně účinnými léky, které i Světová zdravotnická organizace řadí mezi vhodná antibiotika, a to i při respektu zásad správné antibiotické praxe.  Chci občany ubezpečit, že není třeba panikařit. Rád bych jako lékař vyzval občany, aby nezapomínali na prevenci, včetně očkování proti respiračním infekcím, dbali o své zdraví, a to nejen v podzimním období,“ dodal Milan Trojánek, předseda Subkomise pro antibiotickou politiku ČLS JEP a přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Nedostatek léků sice podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka trápí většinu evropských zemí, ale v České republice je situace ještě horší.

„Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že problém vyřeší připravovaná novela zákona o léčivech. Avšak i když bude zákon dokonalý a koalice bude při jeho prosazování jednotná a opozice mimořádně konstruktivní a vstřícná, pak nám tento zákon pomůže nejdříve za dva roky. Vzhledem k tomu, že žádný z těchto předpokladů ve skutečnosti neplatí, raději bych se k této iniciativě příliš neupínal,“ napsal již dříve v článku Milan Kubek.

O vývoji bychom měli být každopádně pravidelně informováni, protože podobné tiskové konference se budou konat společně s odborníky každý týden. Pracovní skupina pod vedením Dvořáčka se pak schází každý čtvrtek.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama