V koronavirové krizi drželi v chodu zdravotnictví, pečovali o pacienty a riskovali zdraví i život. Teď se zdravotníci konečně dočkají slíbených odměn. Vládě a ministrovi hrozil skandál, protože dosud téměř nic nedostali. Babiš proto rozhodl, že odměny zaplatí stát.
Dohodu o prémiích za práci v koronavirové krizi dnes vyjednaly s premiérem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem zdravotnické odbory. Stát na odměny uvolní zhruba deset miliard a rozdělí je mezi všechny zdravotníky, a dokonce i nezdravotnický personál nemocnic. Odměny budou vypočítané podle odpracovaných hodin a podle rizikovosti pracoviště, nejvyšší budou 40 tisíc korun a nejnižší deset tisíc.
Odměny zdravotníkům zařídilo až jednání s Babišem
Rozhodnutí premiéra není příliš dobrou vizitkou pro ministra Vojtěcha. Ten sice veřejně přislíbil zdravotníkům bohaté odměny, ale když se ukázalo, že nemocnice na ně nedostaly žádné peníze, dával od problému ruce pryč. Tvrdil, že peněz je dost a odpovědnost za spravedlivé odměny mají nemocnice. Také odmítal ocenit zdravotníky plošně.
Jako jedni z prvních se přímo Babišovi a Vojtěchovi ozvali dopisem lékaři Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Upozornili na to, že i když pracovali v první linii s nakaženými, na výplatních páskách našli jen zanedbatelné částky. Nemocnice to odůvodnila tím, že žádné peníze na mimořádné odměny nedostala. Podobně to vypadalo jinde v Česku, více jsme o tom psali v článku Odměny za rizikovou práci s nakaženými? Slibovali stovky, je z toho 35 korun.
Ministerstvo odpovědnost za odměny házelo na nemocnice
Vysoké odměny za náročnou práci a nasazení přitom zdravotníkům ještě v průběhu krize a nouzového stavu slibovali na mimořádných tiskových konferencích jak Vojtěch, tak Babiš. Nakonec ale zůstalo jen u slov.
Vojtěch přitom přislíbil zdravotníkům prémie mezi 100 až 500 korunami za hodinu práce, u odběrových týmů dokonce sazbu 1 500 korun. Vydal to jako rámcový pokyn všem ředitelům fakultních nemocnic pod Ministerstvem zdravotnictví. Jenže pokyn nedoprovodil žádnými penězi navíc, a tak ani velké nemocnice na odměny zpravidla neměly. Někde je nevyplácely vůbec, jinde ve směšných částkách.
Přesto ještě koncem května odpovídalo ministerstvo na stížnosti, jako by se vzdávalo odpovědnosti – nemocnice podle něj na odměny mají peněz dost a jejich spravedlivé rozdělení je úkolem vedení nemocnic.
Nevyplacené odměny? Vyměňte ministra
Tristní situace zdravotníků vynikala tím spíš, že vláda ještě před nimi odměnila plošně hasiče, policisty, vojáky, záchranáře a pracovníky sociálních zařízení. Uvolnila na to peníze přímo ze státního rozpočtu. Jen zdravotníkům se prémií nedostalo, přestože stáli v první linii a patří podle statistik k profesi s nejvíce nakaženými.
Navzdory tomu, že ministerstvo odpovědnost za odměny zdravotníkům vytrvale odmítalo, situace už přerůstala ve skandál a mířila na ministra Vojtěcha. K jeho odvolání kvůli nevyplaceným odměnám nepřímo vyzval dokonce vicepremiér a kolega z vlády Jan Hamáček. „To asi nevypovídá o tom, že je tam všechno v pořádku,“ řekl Hamáček s tím, že výměna ministra by byla namístě. Více v článku Výměna ministra Vojtěcha je namístě, řekl Hamáček. I kvůli odměnám.
Odbory: Je to arogance ministra
Do věci se vložily také zdravotnické odbory, které na problémy s odměnami upozorňovaly ministra už od dubna. „Koronavirus jsme zvládli díky zdravotníkům, a teď přitom musíme řešit, jestli za to vůbec dostanou odměny. Když je navíc všichni ostatní, od hasičů přes policajty, záchranáře po vojáky, už dostali. Ministr si k tomu na barák vyvěsí transparent, že děkuje zdravotníkům... Tolik arogance bych si k lidem, které budu ještě potřebovat, nedovolil. Ne ze strachu, prostě už jenom tak, lidsky,“ řekl Našemu zdravotnictví předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.
Když se ukázalo, že ministr prémie zdravotníkům nezajistí, odbory si vyjednaly jednání přímo s premiérem Babišem. Ještě předtím, než se odbory s premiérem dohodly, varoval šéf odborů Engel před odmítnutím dohody.
„Jestli se teď premiér na ty odměny zdravotníků vykašle, nikdo se pak nemůže divit, že příště se lékaři a sestry radši hodí marod. Nebo se doma budou za ošetřovné starat o svoje děti, než aby je dávali k babičkám a nastavovali v nemocnici svoji kůži. Po téhle zkušenosti by je nikdo nemohl odsoudit. Já jsem si cenil toho počátečního přístupu vlády ke zdravotníkům. Jestli se ale teď máme dohadovat jako na trhu, dáte, nedáte, tomu ano, tomu ne, tak to mě hluboce uráží,“ prohlásil Engel.
Odměny budou pro všechny
Nakonec dnes premiér přistoupil na to, že peníze na odměny uvolní vláda přímo z rozpočtu, jako to udělala u jiných profesí. Vojtěchovi Babiš uložil, aby do konce července zpracoval podklady pro tuto dotaci. A to nejen pro zdravotníky v první linii, ale pro všechny, kteří v době krize pracovali.
„Všichni zdravotníci, kteří byli v nemocnicích a pracovali, si zaslouží odměny. Nechci, aby měli někteří z nich po těch náročných měsících pocit nespravedlnosti. Proto jsme se shodli s odbory, že @adamvojtechano připraví do 31. 7. dotační titul tak, aby šly odměny všem,“ uvedl dnes k dohodě na Twitteru premiér Babiš.
Na odměny půjde zhruba deset miliard
Premiér zatím odhaduje, že to bude stát deset miliard korun. To ovšem vrhá do zcela jiného světla původní tvrzení Ministerstva zdravotnictví, že peněz na odměny mají nemocnice dost a mají si s nimi poradit samy.
Že jde patrně pro ministra Vojtěcha o citlivé téma a nepříjemnou prohru, ilustruje fakt, že o tak významné věci Ministerstvo zdravotnictví na svém webu vůbec neinformovalo, ačkoli jinak zveřejňuje i několik tiskových zpráv denně.
Prémie zdravotníkům jen se schváleným státním rozpočtem
Lékaři a sestry tedy dosáhli svého. Jejich odbory nakonec vyjednaly odměny nejen pro všechny zdravotníky, což Vojtěch odmítal, ale prémie dostane i nezdravotnický personál, který v nemocnicích čelil stejnému riziku.
Peníze se navíc budou rozdělovat podle spravedlivého klíče. „Všechno bude záležet na tom, kolik hodin zaměstnanci v jednotlivých nemocnicích odpracovali,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
Navíc se odměny budou lišit podle rizikovosti pracoviště. Lidé, kteří se starali přímo o nakažené pacienty, dostanou 40 tisíc korun. Zaměstnanci, kteří ošetřovali pacienty, aniž věděli, zda jsou nakažení, nebo ne, by měli mít nárok na odměnu maximálně 30 tisíc korun, ostatní by pak měli obdržet maximálně deset tisíc korun.
Ačkoliv dohodu posvětil premiér Babiš i ministr Vojtěch, existuje ještě jedna podmínka jejího naplnění. Ministryně financí Alena Schillerová podotkla, že poslanci musí schválit novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok. Ta zvyšuje plánovaný schodek o 500 miliard.
David Garkisch
Foto: Alberto Giuliani, CC 4.0; Twitter
Anketa
Je správné, že odměny mají dostat všichni zdravotníci plošně?
-
Pavel Týkají se odměny i zaměstnanců Národní lékařské knihovny? -
Jana Pokstefelová Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat zda mají nárok na finanční odměnu i ambulantní specialisté. Konkrétně pracovníci nukleární medicíny. Předem děkuji za odpověď.
-
-
Darina Nejezchlebová Stále se píše nemocnice...co Domovy pro seniory nebo Zařízení se zvláštním režimem?? -
Iva Řezníčková kdyby jste uměla číst, tak tam taky píšou, že sociální služby už dávno odměny zajištěné mají. -
Iveta Gráfová Snad si nemyslíte, že něco dostaneme. Jednoduše se neschválí finanční rozpočet, protože ministerstvo financí neschválí schodek v rozpočtu, takže nic nebude. Zdravotníci byli, jsou a budou každému ukradení. Pracuji již 36 let a nikdy to nebylo jinak. Jsme pro.všechny jen podřadné služky, na kterých nezáleží. Proto personál nikde není a nebude. Na žádné odměny nečekejte. Kdyby vláda chtěla, nebude o tom stále kecat a jednat, ale už dávno bychom měli peníze na účtu. -
Katka Podle mě by si to zasloužili zdravotníci v první linii a akutní obory, jako interna, chirurgie, traumatologie apod. Rozhodně ne DD nebo LDN. Nevím jestli to bylo všude, ale u nás se nemohl pacient přeložit do té doby, dokud neměl NEGATIVNÍ test. Tím pádem pro mě nespadaji do skupiny potencionálne nemocných pacientů.
-
-
Jitka Koníčková Ivka Řezníčková asi nečtu pořádně ,ale co sestry v sociální ch službách? -
Iveta Dvořáková Sestry v sociálních sluzbach patří pod ministerstvo zdravotnictví a již několikrát se psalo,ze též odmeny dostanou.
-
-
Šírova Lidmila Tak to jsem vážně zvědavá,pracuji ve zdravotnictví přes 30 let a vždycky se odměny nějak zakamuflovaly nebo se vzaly z osobního a nebo prostě nebyly. Tak se teď ukažte a dodržte slib! -
Milena No nejlepší bude s ničím nepočitat. Jako vždy... -
ola ano. Nelze jim věřit. Ale pak jejich akce by měla vyvolat u zdravotníků pořádnou reakci. A už nyní si to rozmyslet. Na komunistu + estebáka pionýrským - buď připraven.
-
-
hana a co sestřičky a nezdravotnický personál v soukromých nemocnicích i když dělají stejnou práci a také riskovaly svoje zdraví tak se na nás každý vykašle. -
Lenka Zavadilová Co sestry v domácí péči, dostanou nebo se tváříte že neexistujeme
-
-
Majlow Tak to jsem zvědavá jestli něco dostanu. Před měsícem jsem dala výpověď a beztak mi ani nic nedají. -
Vladka A co personál v nemocnicích řízených krajem?¨ -
Veronika To by mě taky zajímalo,jsme a.s. a patříme taky pod kraj,budeme mít taky nárok?Spadám do skupiny odměn 30 000kč,nebo spadnou do kapsy p.Čunkovi a zdravotníci se na nějakou druhou vlnu vykašlou.Riskovali jsme myslím dost,jiní se raději hodili marod nebo šli na očr.
-
-
K. A sestry co pracovali v ambulancich a zajistovali primární péči ...? -
Milán Vosmik Sliby a lži.Vydírání poslanců pro schválení o navýšení rozpočtu. Od těch gaunerů nedostanete nic. Pouze zase populistický keci. -
Jana Pracuji v ambulantním provozu, kde člověk nikdy neví, s kým přichází do kontaktu. Jedná se o velice frekventované pracoviště, cca 60 pacientů denně a mnoho lidí se chová velice bezohledně - sundávají v čekárně roušky a popíjí kávu nebo je mají stažené pod bradou, někteří mají projevy akutního respiračního onemocnění-kýchají, kašlou, smrkají. Sestra kromě vlastní práce musí řešit situaci v čekárně, vysvětlovat doprovodům pacientů, že shlukování velkého množství lidí zde není možné a jsou tací, kteří to nechtějí pochopit, dohadují se a argumentují, že již žádná omezení neplatí a diví se "proč máme ten náhubek nasazený" Na konci směny jsme totálně psychicky vyčerpáni a pokud pan ministr bude zdravotníkům stále jen děkovat a posílat písně, brzy bude mít nemocnice bez personálu. -
Eva A co lékárníci?? Ty jako vždycky nic.. -
Martin Takže ti co měli na covid jednotkách pár pacientů a dostávali za 6 hodin práce ke keždé službě +6000 Kč, (těch služeb bylo kolem 12 v měsíci) dostanou ještě dalších 40000? Né že to nepřeju, ale je to dost nespravedlivé, ostatní jsme do práce chodili a zatím jsme neviděli ani korunu... a jestli něco dostaneme, tak počítam s tou nejnižší částkou, keyž ani na osobní ohodnocení pro sestry nejsou peníze, za pět let mam 0 Kč (naše klinika jela na 100%)... jedná se o jednu velikanskou nemocnici v Praze -
Hanka Možná se jedná o tu stejnou, kde pracuji já. Na oddělení jsme měli positivní Covidem, samozřejmě jsme je lifrovali pryč, ale 3 dny jsme se o ně starali jakoby byli negativní, protože nám laboratoř nedodala výsledky rychleji. Nedostlai jsme ani odměny a nevěřím, že dostaneme teď...
-
-
Pavel Dobrý den Jsem řidič zds sloužili jsme 24h podobu 2 měsiců vozili jsme lidi domů pozitivní , negativní .Měsíc a půl jsme měli ochranné pomůcky že jsme dostali jenom nějaké malé pláštěnky to bylo tak akorat na houby do lesa po půl roce jsme dostaly teprve overaly.Že byjsme něco dostaly nějaké odměny ,nebo aby přišly a řekli že děkujou to ne. Takže jsem zvědav jestli teď něco málo dostanem jestli jsi to nerozeberou ty nahoře.Dokud to nebude na účtě . -
Treas Co zamestnanci v nemocnicích v kuchyni (kuchaři,pomocní kuchaři, Vožiči,atd.) Ty taky nic nedostanou i když mňam s těch odděleních dovážen tácích věci co by tam vůbec nmohdy neměli byt. -
Pavel Dobrý den chci se zeptat pracoval sem do letošního června v nemocnici k 1.7.sem skončil mám nárok také na peníze. Dekuji -
Hana A co lékaři a sestry v soukromých ambulancích? Pracuji v chirurgické ambulanci, ambulovali jsme celou dobu Covidu na plný úvazek v centru Brna, kde jsme nikdo nevěděli, kdo k nám přijde.. Jak je to v tomto případě? Děkuji za odpověď.
-
-
Štěpánka Machanová Mě by zajímalo, co znamená, že ty oddělení, která nevěděla zda mají či nemají Covid pozitivní pacienty dostanou 30 000 Kč a ty ostatní 10 000 Kč. Podle mého názoru byla snad všechna oddělení v tomto riziku. A podle čeho se to bude rozlišovat? Na mém pracovišti jsme měli vlastně všechny přijaté z centrálního příjmu bez výsledku Covid, nehledě na to, že naše pracoviště nadále provádělo výkony a vyšetření, protože náš obor nelze úplně odstavit. Sami jsme se tím přesvědčili. Moje obava je v tom, že opět vedení nemocnice nás nespravedlivě zařadí do skupiny s 10 000 Kč. -
Gita Dobrý den chtěla jsem se zeptat uklízím v nemocnici pod soukromou firmou mám nárok na peníze za korona vir když nejsem zaměstnanec nemocnice -
Jola Taky by mě zajímalo a nikdo neodpovídá, nevím kde pracujete vy ale my jsme nedostali ani korunu.
-
-
Marcela Vyskočilová Dobrý den pracuji v prádelně v nemocnici chci se zeptat jestli i mi nějaké odměny dostaneme děkuji za odpověď -
Zdenca Jsme všeobecně sestry z onkologie,zaměstnané pod nemocnici a.s. společně s radioterapii a onkologickým oddělením (komplexní onkologické centrum).Odměnu dostanou radioterapie,luzkova část a ambulance se stacionari,kde se podava chemoterapie nikoliv. To máme ale spravedlnost! Upozornuji,ze vsechny 3casti jsou spolu provazane a jednoho zamestnavatele.Ti,kdo seděli v klidu,teple a bezpečí doma na OCR se stali vítězí.Dostali zaplacené víkendy,nemuseli pracovat za několik lidi současné z důvodu nedostatku personalu,nevystavovali sve rodiny riziku nakazy zavlecene z prace,omezili jsme osobni kontakty abychom nakazu nezavlekli i my.Spousta zaměstnanců nemocnice,kteří neviděli pacienta ani z okna,natož by o něj pečovali a vystavovali se riziku nákazy odměnu dostanou také,včetně THP.Vse pry jen proto,ze ambulance se stacionari do nemocnice z kapacitnich duvodu nevesly a jsme v pronajate budove asi 500m vedle nemocnice. Na naší stížnost nám bylo ředitelem nemocnice odpovezeno,je mi to líto,zkuste to doma prepit.(alkoholem)Tohle není motivace,ale totální degradace a nechuť pro takového zaměstnavatele dále pracovat.