Hlavička
01/12/2019

Babiš zaútočil na lékaře a utekl. Kubek mu pak připomněl minulost agenta

Premiér Andrej Babiš ztratil nervy a zaútočil proti českým lékařům a jejich komoře. Stalo se tak při vyostřené debatě o zdravotnictví v Otázkách Václava Moravce. Babiš si vzal na mušku přímo prezidenta komory Kubka. Podle něj \""si kupuje\"" dům a \""má příjem 150 milionů\"".

reklama

reklama

Ztráta sebekontroly Andreje Babiše odhalila napjaté vztahy mezi ním a lékařskou komorou, potažmo jejím prezidentem Milanem Kubkem. Lékaři jsou dlouhodobě ve sporu nejen s premiérem, ale i s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Vláda má obecně potíže se stavem zdravotnictví, s nízkým ohodnocením lékařů a sester a personální krizí, která ohrožuje kvalitu a dostupnost lékařské péče v zemi. A právě lékařská komora na tyto problémy vytrvale upozorňuje. 

Podle Kubka premiér zaútočil na lékaře záměrně. \""Udělal přesně to, co se v mládí naučil,“ řekl pro Seznam.cz Kubek. Narážel tak na Babišovu minulost, kdy spolupracoval s komunistickou StB.


reklama

Dům lékařů pro lékaře

Útok Babiše byl ve skutečnosti hodně velkou a zavádějící zkratkou. \""Můžeme si myslet, co chceme, o panu Kubkovi. Pan Kubek si kupuje novou nemovitost za 150 milionů, nebo má příjem 150 milionů,\"" prohlásil premiér v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Měl zjevně na mysli fakt, že Česká lékařská komora v pražské Libni koupila nemovitost, kterou teď opravuje a hodlá z ní vybudovat Dům lékařů. Ten bude nejen jejím sídlem, ale i vzdělávacím centrem lékařů. Komora totiž ročně garantuje asi čtyři tisíce přednášek a několik stovek jich sama organizuje. Dosavadní prostory nedaleko nemocnice Motol těmto účelům už roky nevyhovují.


Na nové sídlo se skládají ve sbírce i sami lékaři

Česká lékařská komora je samosprávnou profesní organizací zřízenou ze zákona a pro lékaře je členství v ní povinné. Komora nahrazuje dohled státu nad lékaři, zaručuje se za jejich odbornost, dodržování etiky i zákonů a hájí práva lékařů i pacientů. V současnosti sdružuje přes padesát tisíc lékařů a je tak moderní obdobou profesního cechu.

O nákupu nového sídla rozhodl sjezd komory už v roce 2016, stejně jako o tom, že si lékaři vezmou úvěr na opravu budovy. Za dům komora utratila necelých 100 milionů korun, dalších více než padesát milionů bude stát rekonstrukce. Na tu se ostatně dobrovolně skládají i sami lékaři. Více o tom v článku Lékaři sobě. Ve sbírce přispívají svými dary na vybudování Domu lékařů

Ačkoliv premiér tyto částky sečetl správně, v žádném případě nejde o příjem (správněji spíše výdej) prezidenta komory Milana Kubka. Ve studiu ČT tím ale zaskočil i svého oponenta, předsedu ODS Petra Fialu. Ten mu odvětil: \""Chvíli jsem si připadal, jako bychom se vrátili o 30 let zpátky. Že někdo nemůže kritizovat, protože má nějaký plat nebo si kupuje nějakou nemovitost.\""


Na sjezd komory se bál ministr i premiér

Proti premiérově lži se po pořadu naopak ohradil prezident Milan Kubek. \""O nákupu i opravách rozhoduje lékařská komora a její sjezd a všechno je samozřejmě naprosto transparentní,\"" uvedl.

Shodou okolností se její každoroční sjezd konal předminulý víkend a osud budoucího Domu lékařů se tam detailně také probíral. Více například v článku Jak je to s Domem lékařů? Otevře se za rok. Prioritou je vzdělávací centrum

Kubek v této souvislosti upozornil, že lékařská komora na svůj sjezd pozvala nejen ministra Vojtěcha, ale i premiéra Babiše. Nejenže nedorazil ani jeden z nich, ale neposlali za sebe ani náhradu. Podrobnosti v článku Ministr se bojí lékařů. Radši diskutoval o tom, na co umřeme a za kolik. Babiš dokonce v ČT prohlásil, že výhrady lékařské komory k situaci ve zdravotnictví \""nebere vážně\"".


Premiér a jeho ministr versus lékaři

\""To se snad ani nedá moc komentovat,\"" reagoval pro Naše zdravotnictví na Babišovy útoky Milan Kubek. Premiérova slova ovšem znovu poodhalila napjaté vztahy, které s lékaři a jejich komorou premiér i ministr zdravotnictví mají.

Na nedávném sjezdu se komora usnesla, že české zdravotnictví trpí problémy jako jsou \""nezajištěné financování, personální devastace, porušování platných právních předpisů, zejména zákoníku práce, nelegální práce cizinců bez aprobačních zkoušek, zhoršující se dostupnost zdravotní péče pro pacienty, a to včetně stále častější nedostupnosti běžných léků.\""


Fiala: Vojtěch je jednoznačně nejslabším ministrem

Babiše ve studiu České televize vytočila zmínka oponenta ODS Fialy, že Adam Vojtěch je jednoznačně nejslabším ministrem a oboru neprospívá. \""S čím pohnul pan ministr zdravotnictví? S ničím. Já jsem nikdy nedostal tolik stížností od pacientů na dlouhé lhůty u odborných lékařů, jako v posledním roce,\"" naštval Petr Fiala premiéra.

Diskuse se vzápětí přenesla do osobní roviny, když Babiš o Fialovi prohlásil, že má blízko ke \""kmotrům\"". Fiala si to nenechal líbit a Babišovi odvětil: \""Jestli se chcete bavit o minulosti, tak já se budu bavit o tom, jak jste hrál tenis s každým kmotrem. Jak jste v tom Palermu vy byl boss všech bossů. Já jsem tuto debatu nezačal. Jste šest let ve vládě, měl byste mít nějaké výsledky. Já jsem ty kmotry neznal, vy jste s nimi hrál tenis, vy jste s nimi kamarádil,\"" řekl Babišovi Petr Fiala.

Premiér po účasti v diskusi České televize odmítl odpovídat novinářům na otázky a rychle odjel.


David Garkisch

Foto: Zeleni.cz, CC BY 3.0


reklama

reklama

reklama

reklama